Директор Лектер: як виявити людину, що приведе компанію до банкрутства. Частина І

305
Wikimedia commons
Ви можете збанкрутіти, потрапити за грати або опинитися по вуха у боргах, зробивши лише одну помилку. Якщо візьмете на роботу психопата

Нік Лісон – один з найвідоміших фінансистів XX століття. Цей кмітливий та амбіційний молодий чоловік примудрився самотужки привести до банкрутства один з найнадійніших і найстаріших банків Великої Британії – Barings. 1995 року ця солідна фінансова установа була визнана неплатоспроможною після того, як її видатки стараннями Лісона досягли позначки в 827 мільйонів фунтів, перевищивши оборотний капітал вдвічі.

Нічого цього не сталося б, якби керівництво банку звернуло увагу на дивну поведінку свого співробітника, впевнена судовий психолог Керрі Дейнс, авторка книжки «Ваш знайомий диявол. Як розпізнати психопата». Barings, зокрема, допомогли Нісону затерти одну неприємну історію – незадовго до того, як чолов’яга пустив з торбою величезний банк, він потрапив до поліції за те, що демонстрував незнайомим жінкам свої голі сідниці. Вже за кілька років молодий трейдер утік, залишивши колишнім колегам величезні борги й записку зі словами «Пробачте». У своїй знаменитій книжці Дейнс натякає, що Нісон, як і тисячі його колег-фінансистів сьогодні – корпоративний або, як їх ще називають, «успішний» психопат.

Маньяки в білих комірцях

“Якби я не зайнявся вивченням психопатів у в’язницях, то досліджував би їх на фондовій біржі” – пожартував якось один з найбільш знаних в світі спеціалістів із психопатії, професор психології Університету Британської Колумбії, автор бестселеру «Люди без совісті. Моторошний світ психопатів» Роберт Хаер. На думку його колеги, психолога Кевіна Даттона, останніми роками корпоративний світ, з його постійним зменшенням розмірів компаній, реструктуризаціями, злиттями та поглинаннями, перетворився на оранжерею для психопатів.

Річ у тому, що психопат – це не обов’язково маньяк із заюшеною сокирою в руці

Це може бути зовні приваблива, добре вдягнена, впевнена в собі інтелігентна людина, якій ви цілком і повністю ввіритеся вже за п’ять хвилин після першого знайомства.

Як, наприклад, люди довіряли Берні Медоффу – керівнику крупного нью-йоркського хедж-фонду, гроші в який, зокрема, вкладали режисер Стівен Спілберг, зірка Голівуду Кевін Бейкон і банківська група HSBC. Але 2009 року Медоффа засудили до 150 років ув’язнення за привласнення $65 мільярдів. Коли розпочалася фінансова криза, і вкладники почали вимагати повернути гроші, виявилося, що повертати вже нема чого – їхні кошти пішли на оплату розкішного життя керівника славнозвісного хедж-фонду.

Берні Медофф, так само як Нік Лісон, виявляв схильність до психопатії, вважає судовий психолог Керрі Дейнс. Згідно з книжкою Ерін Арведланд «Медофф: людина, яка вкрала 65 мільярдів», майбутній фінансовий аферист ще в школі почав шахраювати – він настільки віртуозно брехав, що міг обдурити навіть найдосвідченішого викладача. Однак на суді, попри наявність сотень «друзів» у вищих колах суспільства, жоден з них не виявив бажання заступитися за Медоффа.

Особливі прикмети

Згідно з роботами Роберта Хаера, основні ознаки психопатії поділяються на два види: емоційні та міжособистісні, а також особливості соціальної поведінки.

Якщо ви щойно зрозуміли, що деякі з цих характеристик точно описують вашого генерального директора чи колегу, це, звісно, зовсім не означає, що вони напевне психопати, й завтра витиснуть вас із компанії чи доведуть її до банкрутства.

 

Деякі психопатичні риси можуть бути притаманні і звичайним людям. Але психопатія – це синдром, тобто сукупність усіх ознак, про які говорить Роберт Хаер. Точний діагноз може поставити лише висококваліфікований судовий психолог за допомогою Контрольного списку ознак психопатії Хаера (PCL-R), який використовують в усьому світі з 1991 року. Діагностика потребує хорошої підготовки та доступу до інструкції з підрахунку балів. Однак, навіть якщо ви не маєте наукового ступеня з психології, визначити серед своїх колег або керівництва “змію у костюмі” – цілком можливо.

Другу частину цього матеріалу читайте тут.

Поділитися: