Міф єдинорогів: чому стартапи Кремнієвої долини переоцінені

291
Shutterstock
Дослідження професорів кращих бізнес-шкіл світу продемонструвало, що вартість 53 з 116 компаній-єдинорогів суттєво завищена

Єдинорогів колись вважали рідкісними. Проте тепер у США працює близько 100 таких стартапів. Очікується, що кожен з них коштуватиме понад $1 млрд.

Але схоже, що всі ці казкові створіння всього лише переодягнені поні. До такого висновку дійшли в своєму дослідженні професор Стенфордської вищої школи бізнесу Ілля Стребуляєв і професор Школи бізнесу Саудер при Університеті Британської Колумбії (Ванкувер) Уілл Горнелл. Вони вважають, що ці стартапи завищують свою вартість у звітах в середньому на 51%. Деякі ж гравці, наприклад, компанія-розробник ПЗ Compass та фінансово-технологічна компанія Kabbage, вказують вартість вище справедливої ринкової ціни більше ніж на 100%.

Чорний ящик ринкової вартості

Вартість стартапу визначити складно. Багато хто з них швидко зростають і нерентабельні. Майже всі мають складні фінансові структури. Стартапи збирають гроші в кілька етапів, пропонуючи інвесторам різноманітні обмеження, страховки і ціни акцій. Усереднений єдиноріг має вісім класів акцій для різних типів інвесторів, включаючи засновників, співробітників, венчурних інвесторів, фондів взаємних інвестицій тощо.

Тому найчастіше оцінюють стартапи на підґрунті останньої ціни

Її застосовують і до вже випущених акцій. Але це не відображає реальної картини стану компанії. Наприклад, іноді інвесторам пропонують повернути кошти у розрахунку 1,5 до 2, якщо IPO зазнає невдачі. Але інші акції, випущені раніше, коштують, з точки зору справедливої ринкової оцінки, набагато менше.

warosu.org

«Деякі єдинороги дали настільки щедрі обіцянки своїм ймовірним акціонерам, що їх звичайні акції майже нічого не варті», – сказано у дослідженні.

Можна згадати SpaceX Ілона Маска. Після кількох провальних спроб запустити ракету компанії знадобилися гроші. Вона пообіцяла потенційним інвесторам повернути вдвічі більше вкладених коштів. Причому, якщо SpaceX ліквідовуватимуть, ці інвестори будуть першими в черзі, щоб повернути борги. Завдяки таким казковим умовам інвестори влили великі кошти в компанію, що підвищило її оцінку.

Як рахували

Стребулаєв і Горнелл створили модель, яка може взяти до уваги кожну умову договору, проаналізувати різні модифікації  і показати справедливу ринкову оцінку компанії.

Так  професори застосували свою модель до американської технологічної компанії Square, що розробляє рішення для прийому і обробки електронних платежів. Ця компанія оцінюється в $6 млрд, але, за розрахунками вчених, її справедлива ринкова вартість становить $2,2 млрд.

Загалом під час дослідження проаналізували 116 єдинорогів – усі стартапи, з оціночною вартістю понад $1 млрд. Дослідники використовували корпоративні легальні сховища даних і сукупність даних з комерційного венчурного капіталу.

Стребулаєв і Горнелл з’ясували, що вартість 53 з 116 єдинорогів роздута. Причому 13 стартапів перецінені в два рази.

Shutterstock
За матеріалами Вищої бізнес-школи при Стенфордському університеті (Stanford Graduate School of Business)
Поділитися: