Машин боятися – до лісу не ходити: Каспаров про те, чому роботизація – це добре

120
Великий шахіст Гаррі Каспаров в лекції TED розповів про те, чому людям не варто боятися доби комп’ютерів і роботів

Гаррі Каспаров – восьмиразовий переможець Всесвітніх шахових олімпіад, володар одинадцяти шахових «Оскарів» (призів найкращому шахісту року) і 13-й чемпіон світу по шахам. 1985 року він обіграв 32 комп’ютери одночасно, але нікого цей факт особливо не здивував. Пройшло 12 років, і Каспаров зіграв два матчі проти Deep Blue — суперкомп’ютера IBM. І програв. Журнал Newsweek назвав цю партію «останнім шансом розуму».

«Поки я зализував рани, на мене найшло натхнення з приводу поєдинків проти Deep Blue. Як каже російська приказка: не можеш перемогти — приєднуйся! Тоді я подумав: а що, як зіграти разом із комп’ютером, який буде на твоєму боці, об’єднавши ваші зусилля — людську інтуїцію з машинними розрахунками, людську стратегію з машинною тактикою, людський досвід з машиною пам’яттю? Чи вийшла б тоді довершена гра всіх часів?» – розмірковує Каспаров. Незабаром він вигадав advanced chess – новий спосіб гри в шахи з використанням комп’ютерів.

Гросмейстер вважає, що зараз машини загрожують не лише ручній праці, але й людям з дипломами та політичним впливом. Та це не привід їх боятися, навпаки – саме час замислитися, як з їхньою допомогою зробити цю працю більш ефективною.

«Машини здатні обчислювати, а ми здатні розуміти. Машини мають інструкції – ми маємо цілі. Машинам властива об’єктивність – нам властива захопленість. Нам не варто непокоїтися з приводу того, на що сьогодні здатні машини. Натомість, нам варто непокоїтися з приводу того, на що вони поки не здатні, оскільки нам знадобиться допомога нових, розумних машин, щоби втілити наші найвеличніші мрії в реальність», – каже Каспаров в лекції TED.

Ким працювати в майбутньому, щоби бути в тренді, читайте в матеріалі «Піду в біохакери»

Поділитися: