Марсохід NASA ось-ось розрядиться через пил

1162
Wikipedia
Opportunity, робот-всюдихід від NASA, три місяці тому впав у «сплячку» в очікуванні, коли ж на Марсі вщухне пилова буря

У понеділок, 10 вересня, виповнилося рівно три місяці, як марсохід-ветеран Opportunity від NASA увійшов у стан гібернації, інакше кажучи, впав у «сплячку» після того, як на Марсі почалася глобальна пилова буря.
З тих пір всюдихід ще не виходив на зв’язок із Землею, пише Business Insider.

Якщо найближчим часом атмосфера Червоної планети не проясниться і робот не отримає достатньої кількості сонячного світла для підзарядки батарей, то космічний холод Марса знерухомить усі електронні системи машини.

У NASA дають Opportunity 45 днів на пробудження після завершення пилової бурі, але готові до найгіршого варіанту – завершити місію у разі подальшого радіомовчання марсохода.

Злітай на вихідні: NASA рекламує тури на екзопланети

Марсохід Opportunity відправився на Марс у червні 2003 року. Коли ця машинка розміром з автомобільчик для гольфу в січні 2004-го розпочала свою подорож планетою, термін її місії становив 90 днів. Однак ще цілих 15 років він не поспішаючи котився поверхнею планети, заряджаючи батареї за допомогою сонячних панелей.

У червні Opportunity «заснув» на час пилової бурі – вони трапляються на Марсі раз на пару років. Нинішня стала найбільш інтенсивною з будь-коли зафіксованих NASA.

«Поки що ми схрестили пальці та сподіваємося на краще», – ще в червні написав керівник місії всюдихода Стів Сквайрс з Університету Корнелла.

Марсоход Opportunity
NASA

Пил не просто закрив доступ до світла – щільний шар дрібнодисперсного пилу покрив поверхню панелей. А марсіанські зимові морози до –73 градусів за Цельсієм навіть на екваторі загрожують назавжди замкнути електричні ланцюги.

Нещодавно у NASA з’явилася надія на закінчення бурі. «Сонце вже проривається крізь марево. Скоро світла буде достатньо, щоб Opportunity зміг зарядити батареї», – зазначив керівник проекту лабораторії реактивного руху NASA Джон Каллас.

Однак сьогодні в космічному агентстві вже почали фінальний відлік перед констатацією загибелі всіх систем марсохода – день X очікують наприкінці жовтня.

У Opportunity є мікрозапас плутонію на випадок екстреного запуску, але розряджені в нуль акумулятори можуть не підхопити ядерну «іскру». В такому випадку марсохід стане вже другим маленьким мертвим роботом у пісках. У березні 2010 року зв’язок із Землею втратив Spirit, марсохід аналогічної конструкції. Інженери NASA більше року намагалися тоді відновити контакт.

NASA відправить на Марс перший вертоліт у 2020 році.

NASA представило концепцію крижаного будинку для життя на Марсі.

Поділитися: