Макс Келлі, TechStars London: «Націлюйтеся одразу на глобальний ринок»

151
K.Fund Media
Керівний директор одного з найбільших світових акселераторів TechStars London Макс Келлі перебував минулої п’ятниці у Києві у пошуках цікавих українських стартапів.

У недалекому минулому Макс – директор з корпоративного розвитку та співзасновник чотирьох успішних компаній в рамках Virgin Group Річарда Бренсона. Зараз – один з успішних керівників акселератора TechStars London. У структурі TechStars – венчурний фонд розміром $265 млн.

У розмові з K.Fund Media Макс Келлі розповів про різницю між українською екосистемою та європейською, про причини невдач стартапів, та порадив українським гравцям, як досягти успіху.

Чим Велика Британія відрізняється від України

В Україні — висококваліфіковані технічні спеціалісти, які не дуже орієнтовані на комерцію. Я зустрівся з представниками 16 компаній, у деяких з них є якісні технічні розробки. Іронія полягає в тому, що вони не знають, як це монетизувати. У Великій Британії все чітко навпаки!

Які проекти шукає TechStars

Ми шукаємо для TechStars amazing teams (дивовижні команди). Що це означає? Ми шукаємо людей, дивлячись на яких розумієш, що вони просто зобов’язані досягти успіху. Вони цілеспрямовані, у них горять очі. Крім того, у проекті повинно бути мінімум два співзасновника. Зі свого досвіду ми зрозуміли, що так краще. Запуск та керування стартапом – важка праця. Люди перебувають разом 12-14 годин на добу п’ять-шість днів на тиждень, тому співзасновники проекту мають добре ладнати один з одним та бути витривалими.

Стартап має бути розробленим для ринку, інвестиції в який прийдуть у найближчі рік-два. При цьому ринок не повинен бути переповненим: нікому не потрібна сто перша компанія, схожа на сто попередніх.

Компанія може базуватися в Україні, але при цьому надавати послуги або постачати продукт в інші країни світу.

Чому деякі стартапи гинуть

Неможливо виокремити одну причину невдачі стартапів, завжди йдеться про цілий комплекс.

Деякі створюють те, що не потрібно людям, інші не можуть залучити інвестиції. Фактично ці причини пов’язані. Компанії не можуть залучити інвестиції через те, що в них немає продажів. А немає продажів тому, що компанії не пропонують нічого цінного для людей.

Про Річарда Бренсона та персональний острів

У нас була безліч успішних історій з компаніями Річарда Бренсона. Він дуже успішна людина, і доволі виважена в рішеннях щодо передання капіталу або акцій. З боку може здатися, що я можу придбати острів, але це хибна уява. Втім, справжня причина відсутності в мене острова в тому, що мені дійсно подобається допомагати підприємцям. Навіть у Virgin я, по суті, був стартапером – заснував чотири нових компанії.

Поради українським стартаперам

Потрібно бути завзятим. Створення стартапу та управління ним – трудоємні та складні процеси. Залучення інвестицій потребує 4-6 місяців. До успішного продажу проходить близько семи років. Це не відбувається «за ніч».

Націлюйтеся одразу на глобальний ринок. У вас є можливість базувати компанію в Україні і при цьому обслуговувати міжнародну базу клієнтів. Скористайтеся цією нагодою!

Поділитися: