Людина нашого часу: «21 урок для 21 століття» Ювала Ноя Харарі

3256
pxhere.com
Про що людству слід думати сьогодні, щоб не зникнути як вид завтра
21 урок для 21 століття

Автор гучних бестселерів «Людина розумна: історія людства від минулого до майбутнього» і «Homo deus: за лаштунками майбутнього» Ювал Ной Харарі написав нову книгу.

Цього разу професор історичного факультету Європейського університету в Єрусалимі вирішив поміркувати про сучасність. Автор зосередився на питаннях, які турбують людей сьогодні, зокрема, на повсюдній діджиталізації і переході людини в онлайн. Порушує Харарі й соціальні теми: роль людини в сучасному світі та вплив на будь-яке суспільство пост-правди, поняття якої сьогодні дедалі частіше спливає в ЗМІ, хоча це явище, як доводить Харарі, аж ніяк не нове.


Книга «21 урок 21 століття» з’явилася на полицях українських книгарень лише вчора, але K.Fund Media пощастило отримати від видавництва BookChef одну з 30 книг прес-тиражу і прочитати переклад нової роботи Харарі ще до офіційного релізу.

У нашому огляді книги – п’ять актуальних питань сучасності, на які звертає увагу автор. Відповісти на них людству слід вже сьогодні, щоб уникнути проблем в майбутньому, упевнений він.

Хто володіє даними?

Боротьба за дані роками йде між корпораціями-гігантами на кшталт Google чи Facebook. Такі компанії привертають нашу увагу, надаючи безкоштовну інформацію. Однак справжній товар — це не людська увага, а самі люди — гори особистої інформації, які коштують більше, ніж будь-яка плата за рекламу. Ці масиви даних відкривають шлях до радикально нової моделі бізнесу — алгоритми самі почнуть вибирати товари.

Reuters.com

Наприклад, Google може вибрати для вас авто, виходячи з наявної в мережі інформації про автомобілі та відповідно до повних даних про вас.

Необхідність в рекламі просто відпаде, а людські почуття, якими легко маніпулювати, замінять розрахунки штучного інтелекту (AI).

При цьому Харарі застерігає: концентрація даних в руках обраних може розділити людство на різні види.

Чи можуть машини бути етичними?

Сьогодні вважають, що алгоритми не приймають за людей доленосних рішень, оскільки такі рішення зазвичай мають етичний аспект. Натомість алгоритми не знають етики. Чи таки знають?

Харарі впевнений, що автомобіль-безпілотник може впоратися з етичними питаннями набагато краще за людину. У процесі еволюції Homo Sapiens зосередився на виживанні, і те, що добре в джунглях, не завжди відповідає нормам моралі.

Вплив технологій: 5 майбутніх змін у житті людства

Комп’ютери ж не сформувалися в результаті еволюції і не мають емоцій або інстинктів. А отже, в кризових ситуаціях AI зможе слідувати етичним інструкціям краще, ніж людина, якщо, звісно, нам вдасться їх закодувати.

Де воно, справжнє життя – онлайн чи офлайн?

Сьогодні середньостатистичній людині цікавіше, що відбувається в кіберпросторі, ніж на сусідній вулиці. Також їй набагато легше поговорити з друзями, які перебувають у Швейцарії, ніж із чоловіком (дружиною) під час вечері. Нам більше не потрібно бути насторожі та спостерігати за навколишнім світом, як робили предки.

pxhere.com

Сучасна людина може прогулюватися між рядами супермаркету і просто кидати продукти у візок, не вистежуючи здобич годинами.

Мало того – тепер майже все ми можемо замовити кількома натисканнями кнопок, не встаючи з дивана.
Які небезпеки для людини таїть така тенденція – ще належить з’ясувати.

Чи живе людство в епоху пост-правди?

Насправді люди завжди жили в пост-правді.

Homo Sapiens – єдиний вид, що має унікальний навик: створювати і поширювати вигадки, змушуючи мільйони інших представників людства вірити в них.

Якщо раптом ви один з тих, хто вірить у створення світовими лідерами і Цукербергом з його Facebook страшної доби пост-правди, – просто згадайте кілька важливих фактів. Християни сторіччями не ставлять під сумнів достовірність Біблії, а мільйони мусульман продовжують вірити в написане в Корані. Але ж у нас немає доказів того, що Єва з’явилася з ребра Адама, а грішники вічно горять у пеклі після смерті.

Shutterstock

Що нас об’єднує?

Багато людей вважають свою культуру наріжним каменем людської історії: греки вважають, що біля витоків стояли Гомер і Софокл, китайці впевнені, що історія починалася з Жовтого імператора, а корінні індійці думають, що всі найважливіші світові відкриття були створені на Індійському субконтиненті.

Однак жодної з нині існуючих націй або релігій просто не існувало в ті часи, коли люди колонізували світ, одомашнювали тварин і рослини або винаходили писемність. Мораль, мистецтво і творчість – ось загальні людські навички, які вбудовані в людську ДНК, впевнений Харарі.

Поділитися: