Люди з майбутнього: 3 пророцтва із книги «Homo deus» Ювала Ноя Харарі

1774
K.Fund Media
Чим Homo deus відрізнятиметься від Homo Sapiens

Книга «Sapiens: Коротка історія людства» професора історичного факультету Європейського університету в Єрусалимі Ювала Ноя Харарі стала супербестселером. У ній автор описав становлення «людини розумної» в результаті чотирьох революцій, головною з яких стала остання – наукова, що розпочалася приблизно 3500 років тому.

У своїй новій книзі – «Homo deus: за лаштунками майбутнього» – Харарі пророкує: дивовижні успіхи наукової революції і сьогоднішні темпи розвитку технологій приведуть до появи, по суті, надлюдини, Homo deus, «людини божественної».

Українською мовою книга була випущена в 2018 році київським видавництвом BookChef і стала частиною серії «Бібліотека Бізнес-школи МІМ».

Якою ж, на думку Харарі, буде ця «божественна» людина майбутнього і що саме піднесе її над сучасною Homo Sapiens?

Людина здобуде «безсмертя»

Якщо раніше питання безсмертя було «юрисдикцією» теологів і священиків (і то лиш в метафізичному сенсі), то тепер ним впритул зайнялися інженери. Сьогодні шкідливі бактерії можна вбити за допомогою хіміотерапії або нанороботів. Якщо серце зупиняється, його можна запустити медикаментозно і за допомогою електричного розряду. Або й зовсім трансплантувати нове.

Біотехнології майбутнього забезпечать людині «безсмертя»
Біотехнології майбутнього забезпечать людині «безсмертя». Columbia Pictures

Ми звикли сприймати хвороби як технічні проблеми. Щоправда, наразі не для всіх з них у нас є рішення. Саме тому людство вкладає стільки зусиль, часу і грошей в дослідження бактерій, біотехнології та розроблення ліків від раку.

Більшість дослідників і лікарів, як стверджує автор, продовжують дистанціюватися від питання безсмертя. Вони стверджують, що хочуть побороти конкретну проблему. Але чи дійсно існує межа, на якій вони мають зупинитися?

Звісно, фактично люди залишаться смертними. З ними, як і раніше, траплятимуться нещасні випадки, вони гинутимуть на війні або в катастрофах. Але їхнє життя, ймовірно, не матиме «терміну придатності». Це може зробити людей майбутнього найобережнішими в історії.

Новатори: 7 молодих вчених, які можуть перевернути світ біотехнологій

Людина майбутнього буде ГМО

Усе розпочнеться з «поліпшення» батьків, чий генетичний профіль може стати причиною серйозних захворювань їхніх нащадків. Згодом з’явиться можливість вибирати з кількох ембріонів той, що не несе в собі мутації. Після відбору настане етап заміщення. Адже якщо ви можете змінити «погані» гени, то чому б не перетворити небезпечний ген-мутант на його доброякісну версію?

Генна інженерія позбавить людство багатьох хвороб
Генна інженерія позбавить людство багатьох хвороб. Profissão Biotec

Це стосується й боротьби з менш небезпечними хворобами. Адже простіше один раз безболісно втрутитися в ген, рятуючи дитину від багаторічних страждань.

Якщо ви зробили серйозний прорив, то вже не зможете обмежитися тільки лікуванням і забути про можливість поліпшити людину. Це дасть нам змогу уникнути виконання «закону Чехова» – деякі рушниці, зёявившись на сцені, так і не вистрілять.

«Людина божественна» буде щасливою

Це дуже ймовірно, впевнений Харарі. Скептицизм щодо життя після смерті, обіцяного багатьма релігіями, зросте – і люди захочуть стати щасливішим вже зараз.

Але щастя не залежить ні від ВВП на душу населення, ні від збільшення доходу. Воно може розбитися об «скляний купол», адже навіть якщо ми вилікуємо всі хвороби, забезпечимо кожного безкоштовною їжею й житлом, а також встановимо мир у всьому світі, це не обов’язково проб’є цей купол.

Справа в тому, що людське щастя стоїть на двох китах: психології та біології

Психологічно воно залежить від очікувань, а не від умов. Мало хто довго відчуває себе щасливим, просто живучи в спокої і стабільності. Що кращі умови існування людини, то більшого вона хоче. Якщо з цим нічого не зробити, то всі досягнення майбутнього залишать нас так само байдужими, як і завжди.

 

Ювал Ной Харарі
Ювал Ной Харарі. haberturk.com

З біологічної точки зору все ще простіше. Людина реагує не на подію, а на сигнали свого тіла. Наприклад, втрата близької людини може спричинити депресію, але сама депресія – це реакція організму, на яку можна впливати.

Тому щоб стати щасливими, необхідно буде змінити нашу біохімію і перебудувати наші тіла і мозок.

Добре це чи погано, але ощасливити людей – один з головних проектів людей майбутнього.

Здійсниться – не здійсниться

Ювал Ной Харарі зазначає, що навіть найбільш правдоподібні передбачення не обов’язково мають здійснитися. Рух людини до чого-небудь не завжди означає досягнення мети. Економіка, соціальна й політична сфери формуватимуться під впливом прагнення людини стати щасливою і безсмертною. Це не означає, що в якомусь там 2100 році всі люди поголовно будуть задоволені своїм нескінченним життям.

Але навіщо тоді потрібні передбачення?

Що кращі прогнози, то масштабніша реакція, яку вони викликають, каже Харарі. І відзначає парадокс: якщо пророцтво є максимально точним, воно зможе змусити нас почати рух в іншому напрямку. А отже, воно не справдиться.

Поділитися: