Нарциси і соціопати: 5 тактик, якими такі люди відбирають ваші сили

2968
Shutterstock
І чому ці розлади поширені в корпоративній культурі

Ви постійно погано почуваєтесь і до вечора втомлюєтеся так, що падаєте в ліжко просто в одязі? Приймаєте заспокійливі перед тим, як піти на роботу? І здригаєтеся щоразу, коли у месенджер приходить повідомлення? Схоже, вам не пощастило – у вас в офісі, найімовірніше, завелася деструктивна особистість.

Нарцисизм і соціопатія – це розлади, симптоматика яких практично співпадає з якостями, що вітаються і всіляко заохочуються в сучасній корпоративній культурі

Напористість, надмірні амбіційність і самовпевненість, жорстокість, вміння маніпулювати оточуючими – ось якості, характерні для нарцисів і соціопатів, а також притаманні співробітникам великих компаній. Дослідження компанії PricewaterhouseCooper «Економічні злочини: люди, культура і контроль» підтвердило здогадки психологів, що психопатія квітне буйним цвітом  серед корпоративних менеджерів вищої ланки, стверджує Керрі Дейнс, яка написала книжку «Ваш знайомий диявол».

Автор іншої книжки, «Сповідь соціопата», М. Томас – успішний адвокат в одній з найбільших американських юридичних контор і діагностований соціопат.

Прятаться за маской
Shutterstock

«Легіон нам ймення, – пише Томас. – Ключові симптоми – «стійка поведінка, що характеризується нехтуванням прав інших людей та порушенням цих прав».

Це надзвичайно точний опис нарцисів і соціопатів, яких також називають деструктивними особистостями та токсичними людьми. Основний спосіб спілкування з людьми, що їх оточують, – маніпуляції та брехня.

Ось п’ять улюблених тактик маніпулювання деструктивних людей.

1

Лють

Розлютити нарциса дуже легко – достатньо просто з ним не погодитись. І байдуже, нехай навіть він стверджує, що небо зелене. Виправив токсичну людину, ще й в присутності колективу – отримав у відповідь приступ нарцисичної люті. За словами психіатра та автора книжки «Як розмовляти з мудаками» Марка Ґоулстона, лють нарциса – результат не низької самооцінки, а певності у власній непохибності та помилкового й надміру роздутого відчуття власної вищості над іншими. Деструктивні особистості також використовують раптові спалахи гніву як інструмент залякування – голосні звуки й предмети, що літають офісом, змушують жертв стулити рота й робити все, щоб задобрити агресора й зупинити конфлікт. Для того, щоб захиститись, достатньо зберігати принаймні видимість спокою – не горлати у відповідь, говорити спокійним голосом, припинити спілкування, якщо є можливість, пообіцявши повернутись до питання трохи згодом.

2

Доведення до безумства

Один з улюблених способів підкорити оточуючих для нарциса – ґазлайтінґ, навмисне спотворення фактів та пересмикування смислу. Цей маніпулятивний прийом легко вирахувати за фразами «Ви все вигадали», «Вам так здалося», «Не було такого» і «Ви що, з глузду з’їхали?». Приблизно так реагує токсична людина на докори на свою адресу, критику або якщо його спіймають на брехні (а брешуть нарциси і соціопати майже постійно).

Навмисне перекручуючи факти й звинувачуючи, деструктивна особистість збиває співрозмовника з пантелику

Маніпулятор намагається переконати вас у тому, що ви неадекватні. Не ведіться на це. Щоби протистояти агресору, записуйте все, що з вами відбувається, розповідайте про це знайомим, знайдіть тих, хто вам поспівчуває та зможе оцінити ситуацію збоку. Підстрахуйтеся, зберігаючи електронні листи від деструктивного колеги та роблячи скріни усієї вашої переписки.

3

З хворої голови на здорову

Нарциси дуже часто використовують в спілкуванні проекцію – приписування власних якостей іншим. Клінічний спеціаліст з нарцисичного розладу Лінда Мартінес-Леві каже, що проекції в нарцисів часто перетворюються на форму психологічного насильства. Наприклад, ваш колега-маніпулятор часто конфліктує з іншими людьми. Якщо ви посмієте критикувати його за це, він неодмінно звинуватить вас у конфліктності. Таким чином нарцис витісняє відповідальність за власні негативні якості – просто приписуючи їх іншим людям. На думку відомої психологині та письменниці Кім Саїд, токсичні люди займаються такими речами просто від нудьги – розважаються собі, а заразом і прощупують ваші слабкі місця. А тому, щоб не піддатися на цю маніпуляцію, тримайте в голові, що з вами все гаразд – це ваш колега явно потребує допомоги.  Не дозволяйте мішати з багном свою самооцінку.

В маске
Shutterstock

4

Поблажливий тон

Нарциси абсолютно впевнені в тому, що вони у всьому тямлять краще, ніж всі решта. Хоча впевненість ця частіше за все нічим не обґрунтована. Та це не заважає маніпулятору розмовляти з колегами, підлеглими і навіть начальством поблажливим тоном – постійно повчаючи, роздаючи поради та змушуючи все переробляти по десять разів. Прискіпування, узагальнення та голослівні твердження також задіюються, оскільки головне для нарциса – самоствердження, а не результат роботи. Якщо з вами поводяться як із дитиною, в жодному разі цього не терпіть – кажіть маніпулятору прямо, що нікому не дозволите розмовляти з собою подібним тоном.

5

Зміна пріоритетів

Улюблена гра соціопатів – заплутати всіх навколо, довести ситуацію до абсурду, а потім залюбки спостерігати за перекошеними обличчями оточуючих. Для цього маніпулятори часто змінюють свою думку, пріоритети і навіть симпатії. Керрі Дейнс в книжці «Ваш знайомий диявол» описує поширену ситуацію – колега, з яким ви місяць ходили мало не попідруч та пили каву в обід, завтра більше вас не помічає або хамить і сплітає про вас дикі історії для начальства. Це й є типова поведінка нарциса та соціопата. Їхня симпатія до інших людей завжди скороминуча та поверхнева, саме тому вони так часто змінюють «друзів» і улюбленців.

Так само часто деструктивні особистості змінюють і правила гри в спілкуванні

Якщо вчора така людина заохочувала спокій та розмірений темп роботи, то завтра він сваритиме вас через те, що ви надто повільно працюєте і не рветеся в бій наосліп. Ідеальний спосіб протистояти цьому прийому – спілкуватись із такою людиною якомога менше. Керрі Дейнс також рекомендує повідомити про ці моменти начальству маніпулятора, а також відділ кадрів.

Поділитися: