Людський фактор: як зробити потенційну небезпеку найбільшою перевагою

250
K.Fund Media
Як оздоровити компанію та збудувати довірливі відносини зі співробітниками – у бестселері «Перевага» Патріка Ленсіоні

Патрік Ленсіоні – засновник і президент консалтингової компанії The Table Group. Він особисто працював із тисячами керівників бізнесів різних видів: від представників списку Fortune 500 до стартаперів. За результатами цієї роботи він написав 11 книжок загальним накладом понад 5 млн примірників.

Цікаво, що «Перевага. У чому сила корпоративної культури» (у російському перекладі – «Серце компанії»), що вперше вийшла у 2012 році, була першою суто рекомендаційного його книжкою, тоді як попередні були написані у жанрі бізнес-фікшн. Цього року «Перевага» вийшла українською мовою у видавництві «Наш Формат».

Shutterstock

Найдопитливіші дослідники корпоративної культури та внутрішніх комунікацій уже мають поживу для роздумів: як сприймається один й той самий комунікативний меседж на різних ринках і, ніде правди діти, у різний час.

Але маємо визнати: зараз ця книжка залишається актуальною для українців насамперед тому, що багато уваги приділяє процесам фасилітації у бізнесі, вибудові довірчого спілкування між працівниками, але з дотримання поваги до особистих меж.

Адже, безперечно, злагоджена робота команди – це величезний ресурс як для всієї компанії, так і для кожного працівника та для вирішення будь-якої окремої задачі. І навпаки: найдосконаліша маркетингова стратегія, фінансове планування та зростання продажів можуть падати у прірву, якщо компанія «хворіє» зсередини.

Як оздоровити бізнес

Патрік Ленсіоні пропонує чотири кроки: згуртувати команду, досягти розуміння, поглибити його і закріпити.

Перше, звісно, найскладніше, адже команда – це не просто укомплектований штат співробітників із чіткими функціями, а насамперед, готовність людей працювати разом і спільно нести відповідальність за результат.

Досягнувши розуміння, важливо донести його всім членам команди й переконатися, що кожен почув і що почуто кожного у відповідь

«Відповідальність» для пострадянської людини звучить особливо загрозливо, тому так важливо довіряти одне одному і вміти конструктивно проживати конфлікти.

Тут треба зазначити, що наведені автором приклади вимагають уміння володіти собою та навиків фасилітації від усіх учасників, починаючи з керівника – Ленсіоні любить показувати, як поведінка шефів позначається на результативності підлеглих. Не менш важливе і почуття причетності, розуміння того, що відбувається. Цьому сприяють підзвітність працівників одне одному та фокусування на результатах роботи.

Другий крок – досягти розуміння. Автор пропонує шість запитань. Чому ми існуємо? Як ми поводимося? Що ми робимо? Як ми досягнемо успіху? Що найважливіше для нас просто зараз? Що має робити кожен із нас?

Shutterstock

Звісно, вони видаються очевидними. Але на сторінках «Переваги» розглянуто чимало звичних речей із точки зору «а чи це насправді так, як ми думаємо?». Скажімо, те, що ви називаєте цінностями компанії: це – те, що є, чи те, до чого ви прагнете?

Досягнувши розуміння, важливо донести його всім членам команди й переконатися, що кожен почув і що почуто кожного у відповідь. Тут автор розповідає, як краще побудувати вертикальну й горизонтальну комунікацію у компанії. Відтак – закріплюємо розуміння дією. Працюємо з наявними працівниками, приділяючи індивідуальну увагу кожному.

Добираємо і приймаємо на роботу нових людей у відповідності до тих цінностей і цілей, які вже усвідомили

Вводимо нових людей у курс справи, базуючись на відповідях на згадані шість запитань. Стимулюємо та винагороджуємо їхню ефективність. Буде і кілька слів про правильне звільнення.

Як правильно радитись

Як окремий дієвий інструмент Патрік Ленсіоні пропонує чотири типи нарад: щоденні адміністративні 15-хвилинки, щотижневі тактичні години, стратегічні наради по 2-4 години раз на місяць, і нарешті – виїзні квартальні збори на 1-2 дні для вищого керівництва, щоб зміна середовища сприяла свіжому погляду на те, що відбувається в компанії.

Shutterstock

Кожен розділ із порадами підкріплюється вправами, прикладами планів і зразками чек-лістів для запровадження рекомендованого. Але слід пам’ятати і про ще одну, часом найважливішу, складову, яка визначає шанси на оздоровлення компанії, – щиру відданість лідера справі та його активну участь у процесі. Адже «істина полягає в тому, що керувати здоровою організацією вельми складно. Але результат, безперечно, того вартий».

Поділитися: