Любов і діджитал: «розумні» системи з книжки «Дивовижні технології» Девіда Роуза

1371
unsplash.com
Що таке «м’яка телепатія» і як вона змінить наші стосунки?

Девід Роуз – інженер, дослідник і викладач Массачусетського технологічного інституту. Свою місію описує так: зробити предмети, які видаються нам звичайними, надзвичайними. Він переконаний, що фантазії наших пращурів, відображені в міфах та казках, нарешті можуть стати реальністю.

Його книжка «Дивовижні технології: дизайн та інтернет речей» (Enchanted Objects: Design, Human Desire, and The Internet of Things), український переклад якої нещодавно вийшов у харківському видавництві «Клуб Сімейного Дозвілля», – про ці чарівні пристрої, що, як сподіваються їхні розробники, зроблять нас щасливішими.

Що нам дійсно потрібно, пише автор, то це краще розуміти думки, емоції та самопочуття людей, які нам небайдужі, «шляхом консенсусної, добровільної, взаємокорисної та м’якої телепатії», а також віднайти нові елегантні способи заявити їм про свою небайдужість. Чимало ідей, які допомагають людству рухатися в цьому напрямку, вже втілені.


Google Latitude Doorbell

Цей дзвінок для дверей інформує того, хто вдома, про місцезнаходження членів його родини. На цей винахід Роуза та його колегу надихнула музична п’єса Сергія Прокоф’єва «Петя і вовк», де кожній дійовій особі відповідає певний мотив, який виконує окремий легко впізнаваний інструмент. Так само і GLD присвоює кожному, кого відстежує, певний сигнал і програє його, коли ця людина наближається. Тож якщо ви готуєте вечерю на всіх, не потрібно щоразу дзвонити й писати їм із запитаннями «Ти де?» і «Ти скоро будеш?». Їхні координати будуть висвічуватися на спеціальному моніторі.

Like-A-Hug

Студентка Роуза Мелісса Чоу замислилася над тим, як зробити взаємодію у соціальних мережах відчутнішою й створила куртку, яка надувається, як рятувальний жилет, і обіймає свого власника щоразу, коли хтось із друзів уподобає його пост у Facebook. Цікаво, як відреагувала б, скажімо, Ярослава Гресь із 50 тис. підписників на пропозицію поносити таку куртку?

Like-A-Hug – куртка, що обіймає за лайки в соцмережі
Like-A-Hug – куртка, що обіймає за лайки в соцмережі. PC Press

Mimo

Ці повзунки вимірюють рівень активності маляти, позицію тіла, температуру шкіри і потовиділення, щоб батьки могли пересвідчитися у тому, що роблять усе необхідне для захисту своєї дитини.

Роуз радить подивитися на використання технологій спостереження як на моніторинг, а не шпигунство. Щоправда, це породжує ризик «перетину кордонів», коли інформація, призначена для чогось одного, перетікає в іншу сферу, що інколи спричиняє конфлікти. І це вже трішки нагадує епізод «Архангел» із серіалу «Чорне дзеркало»… Але дійсність теж доволі драматична. Показовий приклад описаний у статті Forbes із заголовком: «Як Target дізналася про вагітність дівчини-підлітка раніше за її батька».

Mimo – «розумная» одежинка для немовляти
Mimo – «розумная» одежинка для немовляти. oimgzn.com

Target

Як і більшість роздрібних торговців, ця мережа фіксує інформацію про покупки, а потім аналізує ці дані, щоб підтримувати зв’язок із покупцями, заманюючи їх знижками та акціями. Система Target визначила, що молода особа купує ті самі предмети, що й жінки при надії, і надіслала їй на домашню адресу кілька купонів на придбання таких продуктів. Коли її батько перевіряв поштову скриньку, то виявив адресовані його доньці пропозиції для вагітних. Він був шокований і висловив Target своє обурення, але потім йому довелося вибачитися, тому що, як виявилося, його донька й справді готувалася до материнства.

Система Target підтримує зв'язок із покупцями
Система Target підтримує зв'язок із покупцями. MarketWatch

Не можете вирішити, у якому із комплектів одягу матимете більш виграшний вигляд? Штучний інтелект (AI) зробить вибір за вас. Дізнайтеся, як віртуальний диво-помічник від Amazon виносить «модний вирок» користувачам.

Поділитися: