Лунд: як містечко поєднує скандинавський спокій та драйвове студентське життя

862
Shutterstock
Чим вражає південь Швеції - словами українки, яка віднедавна там живе

Швеція – одна з найбільш розвинутих та прогресивних країн Європи. І те, що рівень життя в маленьких містечках країни не нижчий, ніж у великих, – одне зі свідчень цього. Нетуристичні міста можуть розповісти про життя країни правдивіше, ніж столиця. Тут не «причісуватимуть» міські краєвиди заради гарної картинки для гостей. K.Fund Media розповідає, чим живе маленьке студентське містечко Лунд та чому можна повчитися нам у шведів.

Затишне студентське містечко посеред лісу

Розташований на самому півдні країни Лунд – по-справжньому зелене місто з безліччю парків, скверів та лісів. На перший погляд може здатися, що місто стоїть посеред лісу – настільки багато тут зелені. До речі, назва міста зі шведської так і перекладається: «гай». Люди живуть по сусідству з природою: побачити диких зайців, кроликів чи качок на майданчиках біля торгових центрів, на парковках або біля приватних будинків– звичайна справа. Ми переїхали до Лунда наприкінці квітня цього року. Київська ІТ-компанія, де працює мій чоловік, запропонувала йому відрядження на 6-9 місяців.

Лунд – зелене місто з безліччю парків, скверів та лісів
Лунд – зелене місто з безліччю парків, скверів та лісів. Shutterstock

Лунд віддалений від великих міст країни: до Стокгольма звідси 600 км, до Йотеборга – 250 км. Щоправда, Мальме, де в 2013 році проходило Євробачення, знаходиться всього в 15 км.

Таке географічне положення міста і відрізняє його від образу холодної та суворої Скандинавії: влітку температура підіймається максимум до +28 градусів, а в найхолодніші дні взимку тут -7. На південному узбережжі Швеції влітку можна сміливо відпочивати, а в затоці Ерісунд температура води підіймається до 23 градусів.

У Лунді розташувались найбільший та найпрестижніший університет у Скандинавії, кафедральний собор XII ст., найстаріший в Швеції ботанічний сад, науково-дослідницький центр Mobile Height Center (МНС), штаб-квартира компанії Tetra Pak та інші.

До мережі МНС входять офіси Sony Mobile, Ericsson, мобільного оператора Telia Company, що розташовані по сусідству з іншими крупними цифровими компаніями – Sigma Connectivity, Sigma Industry, Tech Mahindra, Anoto, MAPCI тощо. У Лунді вони об’єднують свої зусилля для розробки нових технологій. МНС – це фактично місце, адаптоване до специфічних потреб інноваційного бізнесу: обговорень стартапів та спільного втілення ідей. Така співпраця провідних компаній у сфері мобільної розробки робить цей південний регіон Швеції ключовим центром комунікаційних технологій. Це інноваційне середовище надає місту велику кількість робочих місць.

До МНС долучаються також і дослідницькі центри Лундського університету, університетів Мальме та Блекінґе. Тут студенти можуть продовжувати свою дослідницьку діяльність та отримати можливість працевлаштування в ІТ-сфері.

Компактність міста дозволяє практично не користуватися громадським транспортом
Компактність міста дозволяє практично не користуватися громадським транспортом. Shutterstock

Саме містечко невелике – у 34 рази менше Києва за площею. Така компактність міста дозволяє практично не користуватися громадським транспортом, що дуже доречно, адже задоволення це не з дешевих.

Одна поїздка автобусом по місту обійдеться вам у 25 крон (75 грн), а проїзний на місяць – у 550 крон (трохи більше 1650 грн).

Коли ж потрібно пересуватися швидко, місцеві мешканці обирають велосипеди. Для цього в Лунді є всі умови: 160 км велодоріжок, можливість двостороннього руху для велосипедистів вулицями з одностороннім рухом, 5 тисяч паркувальних стоянок та доступна оренда велосипеда. Взяти байк на 3 дні коштуватиме 25 крон (75 грн). Готелі надають їх в оренду безкоштовно. І чоловік в діловому костюмі або жінка в спідниці, що їдуть на роботу на велосипеді, нікого не здивують.

До речі, у Лунді майже неможливо знайти місце, де можна буде розрахуватися готівкою. Великі супермаркети та маленькі магазинчики, кав’ярні та перукарні, громадський транспорт та продавці на ярмарках – всі мають термінали. І це доволі зручно.

У Лунді майже неможливо знайти місце, де можна буде розрахуватися готівкою

Маленьке місто не багатолюдне. За останніми даними в Лунді мешкає понад 80 тис. осіб, і майже половина населення – студенти.

Тут розташований найбільший в Скандинавії вищий навчальний заклад – Лундський університет. Заснований у 1666 році, наразі він нараховує 50 різних спеціальностей та 800 окремих курсів, на яких навчається 34 тис. студентів. Головний корпус розташований в центрі міста і виглядає вражаюче, як, власне, і університетська бібліотека.

Велика кількість студентів у місті утворила певну проблему з житлом. Тому багато людей, які тут навчаються або працюють, знімають житло у Мальме або містечках неподалік. До того ж, купувати або орендувати квартиру тут дорого. Однокімнатну квартиру тут можна зняти за 4500-5000 крон (13,5 тис. – 15 тис. грн). Високі ціни пов’язані з тим, що Лунд вважається одним з найбезпечніших міст в Швеції. Рівень злочинності тут чи не найнижчий в країні. До того ж, місцеві не здають житло в оренду, якщо у вас немає студентської або робочої візи. Тож, про це варто подбати заздалегідь.

Працьовиті будні та тихі вихідні

Мешканці Лунда спокійні та працьовиті. Але без фанатизму. Усі заклади відкриваються доволі рано, робочий день починається о 8-9 ранку. Але і закінчується не пізно. Так, кафе, кав’ярні, перукарні, магазини одягу та навіть аптеки закриваються о 6-й або 7-й вечора. У суботу ж більшість закладів працює до 15:00 або 16:00, а в неділю – вихідний. До 23:00 працюють великі супермаркети та ресторани.

Місцеві пояснюють, що в Швеції поважаються праця і право на особисте життя кожної людини. Шведи – дуже сімейні. Обираючи між гучною вечіркою та часом з родиною, вони нададуть перевагу останньому. З цієї ж причини багато компаній влаштовують корпоративи у форматі святкових обідів або ж розпочинають їх після 2-ї години, щоб не затримувати працівників надовго після закінчення робочого дня. У вихідні, як і ввечері в будні, в місті тихо.

У вихідні, як і ввечері в будні, в місті тихо
У вихідні, як і ввечері в будні, в місті тихо. Shutterstock

До речі, щодо гучних гулянок та алкоголю. Усі напої, міцніші за пиво, можна придбати лише у державних магазинах, час роботи яких обмежений так само: у будні до 18:00, а в суботу – до 15:00.

У святкові дні, коли бари відкриті до 22:00, на вході до кожного чергує поліція, яка перевіряє паспорти відвідувачів. Імовірно, причина у великій кількості студентів, які тут мешкають. У всій Швеції добре знають англійську. Ви легко зможете порозумітися не лише з працівниками закладів, а й з перехожими чи сусідами.

Але святкувати, як і в цілому жити в Швеції, дорого. У середньому ціни на продукти вищі за українські втричі. Враховуючи курс, можна сказати, що цифри на цінниках переважно ті ж самі, тільки в іншій валюті.

Коли екологічні питання – в фокусі

Швеція – одна з найбільш екологічно дружніх країн світу. Наразі країна переробляє 99% сміття. Майже 51% побутових відходів йде на вторинну переробку, ще понад 48% – спалюється для виробництва енергії і лише трохи менше 1% відправляють на звалище.

Так, наприклад, пластик спершу переробляють 7 разів, після чого він ще принесе користь як паливо. Взагалі, спалювання відсортованого сміття відіграє значну роль у системи опалення Швеції. Країна спалює понад 2 млн тон свого сміття, а в останні роки додатково закуповує відходи для виробництва енергії у Норвегії, Ірландії та Великої Британії.

Лунд – одне з тих міст Швеції, де до сортування ставляться особливо відповідально

У дворах багатоквартирних будинків стоїть від 7 до 9 різних контейнерів для сортування сміття: для паперу, паперових та картонних упаковок, пластику, металу, білого скла, кольорового скла, органічних відходів, поламаної побутової техніки та відходів, що не підпадають під жодну з категорій, – та 2 маленькі скриньки для лампочок та батарейок. Така складна та нудна для українця процедура не викликає у мешканців Лунда ані подиву, ані незгоди. Тут подібна поведінка – норма. До того ж, за відмову або неправильне сортування штрафують.

Місцеві кажуть, шо в різних містах Швеції до сортування ставляться по-різному. Так, наприклад, у Стокгольмі сміття сортують лише у три контейнери.

У дворах будинків стоїть від 7 до 9 різних контейнерів для сортування сміття
У дворах будинків стоїть від 7 до 9 різних контейнерів для сортування сміття. enviropaul.wordpress.com

У вартість напоїв у пластикових пляшках входить додатково 2 крони (трохи більше 6 грн), про які ви дізнаєтеся вже на касі. Але це не штраф чи податок на пластик. Саме стільки ви можете отримати за кожну пляшку, здавши її у спеціальному автоматі, встановленому в кожному великому супермаркеті.

Є і такі заходи піклування про довкілля, які окрім моральної винагороди за гарну справу приносять і конкретну вигоду. Одна з них – можливість пити водопровідну воду. Шведські вчені стверджують, що у цій країні водопровідна вода найвищої якості. По всій Швеції встановлені досконалі водоочисні системи, тож купувати питну воду просто нема сенсу. До того ж, вживання води з-під крану допомагає навколишньому середовищу. Таку воду не потрібно транспортувати, забруднюючи у такий спосіб атмосферу викидами СО2, а відсутність тари відкидає потребу подальшої її утилізації та переробки.

Поділитися: