Ложка дьогтю: як токсичні люди руйнують колектив

2775
Shutterstock
Чому хами, пліткарі та заздрісники тягнуть компанію на дно

У будь-якому колективі є люди, які навіть своєю присутністю всіх дратують. Вони уїдливі, грубі і неприємні, а спільна робота із ними перетворюється на катування. Це токсичні люди. Їх можна порівняти із ложкою дьогтю в бочці меду. Як відомо, вона все псує. K.Fund Media розповідає, чим небезпечні такі співробітники і як з ними боротися.

Як вирахувати токсичних співробітників

Таких людей можна впізнати одразу – за їхньою поведінкою. Вони вороже ставляться до своїх колег і підлеглих – як вербально, так і невербально. Неетичні і часто деструктивні вчинки в їх житті стають нормою, тому вони не відчувають своєї провини в провокуванні скандалів і загального нерозуміння.

«Токсичні люди все бачать в негативному світлі – будь-які нововведення, зміни (навіть об’єктивно позитивні) в компанії сприймають скептично. Вони вічно незадоволені, зазвичай заздрісні, пліткують, «тягнуть ковдру на себе», принижують заслуги інших і досить агресивні в комунікації», – пояснює кар’єрний коуч Вікторія Сафронова.

Токсичні люди постійно провокують скандали
Токсичні люди постійно провокують скандали. Shutterstock

За її словами, у таких співробітників низький рівень емоційного інтелекту – труднощі з керуванням своїми емоціями, емпатією та комунікацією з іншими.

Найчастіше вони маніпулюють – в ролі жертви або егоцентрика.

Головним знавцем різновидів токсичних людей вважається доктор наук Стенфордського університету Роберт Саттон. Він їх називає грубим словом «мудаки» і ділить на дві когорти: тимчасові та сертифіковані. У першій групі може опинитися кожен з нас: коли у людини неприємний день або період в житті, і вона може «відірватися» на колег. А ось другі – це вже «діагноз»: люди, які не уявляють свого життя без образ і принижень.

У сім’ї не без виродка: «Мудакам тут не місце» Роберта Саттона

Чим вони небезпечні

Наслідки від токсичних людей можу бути куди сумнішими, аніж здається на перший погляд. Простіше кажучи, вони отруюють весь колектив.

«Від таких людей погано всім – не важливо, критикують вони, заздрять, конфліктують, кричать або висміюють інших. Це впливає на продуктивність, на загальну атмосферу в колективі, на бажання інших учасників команди досягати спільних цілей», – говорить Сафронова.

Діяльність токсичних людей може призвести до таких наслідків:

1

Падіння ефективності роботи

«Решта співробітників постійно витрачають свою життєву енергію на те, щоби «тримати удар» або не піддаватися деструктивним впливам, замість того, щоби використовувати її в більш корисних і творчих цілях», – говорить директор HR-агентства Forsage Олена Грищук.

2

Плинність кадрів

Деякі люди не витримують постійного тиску з боку токсичних колег і починають підшукувати собі нову роботу. Роберт Саттон в своїй книзі «Не працюйте з мудаками» пише, що 20% співробітників, які зазнають принижень на роботі, звільняються.

Деякі люди не витримують тиску токсичних колег
Деякі люди не витримують тиску токсичних колег. Shutterstock

Так створюється плинність кадрів, а це призводить до витрат на пошук і навчання нових працівників.

3

Нездорова атмосфера в колективі

«Вербальна агресія, насильство, конфлікти, інтриги, плітки, лестощі або знецінення – ось інструменти в щоденному поведінковому арсеналі токсичних людей. Все це не робить робочий простір приємним місцем, де хочеться проводити більшу частину часу», – пояснює Грищук. Люди починають менше спілкуватися одне з одним, стають менш ініціативними, поспішають додому і при першій же можливості йдуть на лікарняний.

Токсичний бос: 8 помилок управлінця

Але найбільший вплив токсичні люди мають, коли займають високі посади або працюють з клієнтами. Це призводить до репутаційних втрат для бізнесу: негативний імідж компанії як роботодавця, масовий відтік клієнтів.

Що ж робити?

Найкорисніше проблему не вирішувати, а упереджувати – визначати токсичних людей на етапі співбесіди, каже Вікторія Сафронова. У цьому можуть допомогти інтерв’ю за компетенціями, аналіз метапрограм та лінгвістичний розбір мови. Навіть при високому рівні професійних компетенцій, потрібно зрозуміти, чи відповідає людина корпоративній культурі.

Бувають ситуації, коли людина просто не усвідомлює своєї токсичності

«У моїй практиці був керівник, який в причинах відмови по кандидату написав коментар:« Як професіонал – плюс, як людина – мінус», – розповідає Сафронова.

Складніше, якщо токсичний співробітник вже в колективі. Він може бути хорошим фахівцем, тоді його навряд чи звільнять. Іншим колегам доведеться просто мінімізувати спілкування з ним – працювавти тільки згідно стандартів і положень. Але якщо і так не виходить, а виносити колегу-негідника вже не сил, то варто зважитися на серйозну розмову з шефом.

«Ви можете показати йому, як знизилася ваша продуктивність і пояснити, чому так сталося. Якщо залучити і інших співробітників, то картина може вийти зовсім незадовільною. Тоді керівник зрозуміє, які втрати несе компанія через одного токсичного працівника і, можливо, вживе заходів», – говорить HR-експерт порталу rabota.ua Тетяна Пашкіна.

Як професіонал - плюс, як людина - мінус
Як професіонал - плюс, як людина - мінус. Shutterstock

Ще краще, якщо частина колективу відкрито висловить своє невдоволення ситуацією і заявить про можливе звільнення. Кадрові втрати – це завжди репутаційні ризики і додаткові проблеми з пошуком нових співробітників.

«Іноді бувають ситуації, коли людина просто не усвідомлює своєї токсичності. У цьому випадку їй варто коректно пояснити, чому її поведінка є неетичною. Якщо не подіє, то можна використовувати «прийом віддзеркалювання» – ставитися до неї так само, як і вона до вас. Підвищує голос? Накричіть у відповідь! Може, тоді до неї дійде, що щось не так», – додає Пашкіна.

А ось Роберт Саттон вважає, що один «мудак» в колективі – це навіть продуктивно. На його тлі інші співробітники будуть розуміти, чого робити точно не потрібно.

 

Читайте також: 5 ознак нездорової атмосфери в компанії

Поділитися: