Підготовка до публічного виступу: 10 порад від практикуючого оратора

9093
K.Fund Media
Гендиректор Red Bull Тетяна Лукінюк про те, чому не можна виступати після обіду і як треба одягатися

Тетяна Лукінюк – генеральний директор Red Bull в Україні та Білорусі – провела понад 500 виступів перед різними аудиторіями. Тому не з чуток знає, як треба поводитися на публіці. У коворкінгу «Щастя HUB» Тетяна розповіла, як правильно підготуватися до виступу. K.Fund Media записав 10 головних порад спікера.

1

Оберіть правильну тему

Спочатку зрозумійте, які теми подобаються саме вам. Може видатися, що це не має значення для інших людей, але повірте – якщо у вас горять очі, значить, ви зможете зацікавити аудиторію. Не говоріть на теми, які вас не «заводять», інакше вам просто не повірять.

K.Fund Media

Також важливо знати, чим цікавляться люди. Тема вашого виступу повинна бути в тренді: звертайте увагу, що обговорюють – у ЗМІ, у Facebook, у професійній сфері.

2

Говоріть для людей, а не для себе

Фокус будь-якої промови завжди має бути на ваших слухачах, а не на вас. Якщо ви виходите на сцену, щоб поговорити про себе, – не робіть цього: вас не почують, люди почнуть позіхати, дивитися у телефон, а потім писати гнівні відгуки. Виходьте на сцену тоді, коли вам є що сказати. Пам’ятайте: головний не ви, а аудиторія і ті спільні інтереси, які у вас є.

3

Заздалегідь дізнайтеся, хто ваша аудиторія

Важливо знати кількість осіб, перед якими ви будете виступати. Від цього залежить стиль виступу: якісь посили в зал у безлику юрбу (понад 100 слухачів) або індивідуальна робота з кожним (менше ніж 30 слухачів).

Залежно від того, хто ваша аудиторія, використовуйте різну форму подачі повідомлень

З більш дорослою аудиторією ви можете пожартувати про Пугачову, а з підлітками не варто цього робити – вони не зрозуміють. Бажано перед виступом уточнити склад слухачів і провести попереднє опитування – запитати, які теми їх цікавлять найбільше.

4

Не виступайте після обіду

Найскладніший час для виступів – це після обіду. Тоді слухачі стають сонними, а для спікера ця сонливість убивча.

K.Fund Media

Якщо не можете уникнути виступу після обіду, то можна з цього приводу пожартувати (це трохи розбудить аудиторію) і включити до вашого виступу фізичні вправи. Вони допоможуть людям збадьоритися.

Найкращий час для виступу – з 9 до 12 ранку.

5

Дотримуйтесь таймінгу

Щоб бути професійним спікером, навчіться вкладатися в заявлений час для виступу. Є два способи це робити. Перший: посадіть в аудиторію людину, яка буде показувати вам час. Другий: завжди залишайте 10% свого часу вільним. Наприклад, якщо у вас є 10 хвилин на виступ, то ваша промова повинна вміститися в 9.

6

Будьте на одному рівні з аудиторією

Як виглядає приміщення, в якому ви виступаєте, яка в ньому атмосфера, зовнішні умови – всі ці фактори мають значення.

Наприклад, якщо в приміщенні немає природного освітлення – значить, за деякий час ваша аудиторія почне засинати

Небажано виступати з високої сцени, ви повинні бути ближче до своєї аудиторії. Публічний виступ – не театральна вистава.

7

Виходьте до слухачів впевнено

Ще до того, як ви почнете говорити, аудиторія вже склала певне уявлення про вас. Як то кажуть, по одежі людину зустрічають, а по розуму проводжають. Виходьте до людей з розправленою спиною, вирівняною фігурою, високо піднятою головою та усмішкою. Відразу ж встановіть візуальний контакт з аудиторією, все це з перших секунд створює позитивне враження про вас.

K.Fund Media

8

Одягайтеся краще, ніж аудиторія

Немає ніяких проблем в тому, щоб бути одягненим краще або більш офіційно, ніж аудиторія. Ви спікер – ви маєте право. Переконайтеся, що ваш одяг відповідає типу і змісту презентації. Ніякого трикотажу та светрів – це все нівелює ваш досвід у перші кілька хвилин виступу. Уникайте чорно-білого контрасту – це нагадує офіціоз, школу та похорон.

9

Виділіть головну думку виступу

Слухач повинен запам’ятати головний посил вашого виступу, тому виділіть найважливіше у вашій промові, сформулюйте це в одне коротке речення і повторюйте під час виступу. Головна думка має складатися з 6-8 слів або 140 знаків – як пост у Twitter.

10

Завжди практикуйтеся

Є три складових успішних виступів – знання, практика і талант. Володіючи тільки знаннями і великою кількістю практики, ви можете стати хорошим спікером. З талантом, акторськими навичками та харизмою, але без практики, вам буде складно стати блискучим спікером. Запам’ятайте: хорошими спікерами не народжуються – ними стають.

Поділитися: