Китайський конкурент: Ван Чуаньфу посуває Ілона Маска

184
actualidad.rt.com
Компанія, що випередила Tesla за обсягом продажів електромобілів, готується до справжнього прориву

Протягом десятиліть китайські фінансові експерти вважали, що їх співвітчизник Ван Чуаньфу, CEO компанії BYD, стоїть на порозі світового пантеону автопромисловців. Захоплений екологічними технологіями Ван одним з перших почав виробництво акумуляторних батарей та електромобілів.

Проте в Китаї, як і в усьому світі, покупці продовжували надавати перевагу автомобілям з бензиновими двигунами, і Ван залишався у тіні таких гігантів, як Renault, General Motors і Volkswagen.

Втім, зараз акції компанії досягли рекордних позначок. Чому?

На випередження

Вана часто називають китайським Ілоном Маском, та радше саме Маск – це американський Ван Чуаньфу. Обидва інноватори здійснили прорив, зробивши ставку на літій-іонні батареї як джерело енергії для транспорту. Таким чином вони порушили майже столітнє панування двигунів внутрішнього згоряння. Проте Ван зазвичай випереджав свого американського колегу. Розпочавши бізнес з виробництва батарей для мобільних телефонів, він уже 2003 роцу побудував перший великий завод з виробництва джерел живлення для автотранспорту.

businessinsider.com.au

BYD – абревіатура від Build Your Dreams – ілюструє три «зелені мрії»: сонячні електростанції, станції зберігання енергії та електромобілі.

Перший електромобіль компанії BYD було продано у 2008 році, а 2009 року стартувало виробництво автобусів з електродвигунами та сонячних панелей. Tesla також презентувала свій перший електромобіль у 2008-му, проте ринок сонячних панелей почала освоювати лише у 2016-му. Компанія Ілона Маска планує запустити завод з виробництва батарей для електромобілів у наступному році (США, Невада), у той час, як BYD давно активно використовує власні виробничі потужності та веде переговори з іншими виробниками електромобілів про постачання акумуляторних батарей.

BYD ніколи не була збитковою – від 2002 року. Tesla ж за 14-річну історію ще не вийшла у прибуток

Ван є незаперечним лідером за обсягом продажів електромобілів – понад 100 тис. продали в Китаї минулого року – і отриманого прибутку.

Електроавтобуси BYD використовуються у 200 містах світу. Для порівняння, в 2016 році реалізували лише 76 тис. автомобілів Tesla, а освоєння ринку вантажного та пасажирського транспорту – поки у планах Маска.

BYD ніколи не була збитковою, починаючи з 2002 року. Tesla ж за 14-річну історію ще ніяк не вийде у прибуток, оскільки завжди багато інвестувала в нові розробки. І поки Маск захопився космічними ракетами та футуристичним транспортом, Ван сконцентрувався на батареях, що перезаряджаються, та на сонячній енергії, нещодавно додавши до списку зацікавлень монорейкові поїзди.

Воррен Баффет повірив

Бізнес Вана розвивався не завжди рівно. Коли в 2003 році він оголосив про намір освоювати ринок автомобілів, частина інвесторів «втекла», а акції впали на 31% за три дні. Через п’ять років модель F3 від BYD стала найбільш продаваною в Китаї.

businessinsider.com

Компанія MidAmerican Energy Holdings Co, що належить Воррену Баффету, придбала 10% акцій BYD у 2008 році, заплативши близько $232 млн.

У 2008 році загальний обсяг продажів електромобілів у  Китаї становив всього 24 тис. одиниць, але до 2015 року BYD став найбільшим в світі виробником електромобілів і додав до лінійки електричні автобуси, вилочні навантажувачі, дорожні підмітальні машини та легкі вантажівки.

У 2016-му до компанії приєднався південнокорейський гігант Samsung Electronics Co. заплативши 3 млрд юанів ($ 449 млн) за 2% акцій BYD.

Підготовка до прориву

У вересні влада Китаю заявила, що незабаром визначать терміни закінчення виробництва та продажів автомобілів з бензиновими і дизельними двигунами.

Завдяки цьому продажі BYD, яка вже стала найбільшим у країні продавцем електромобілів, повинні стрімко зрости

Ван очікує, що Китай зробить електричним весь вантажопасажирський транспорт до 2025 року, а до 2030 року – заборонить продаж будь-яких транспортних засобів, що забруднюють вихлопними газами навколишнє середовище. Це цілком збігається з агресивними намірами таких країн, як Великобританія і Франція.
«Наближається час збору врожаю, – говорить Ван Чуаньфу. – Китай не буде відставати від європейських країн».

busandcoachbuyer.com

Інвестори з ним згодні. З серпня акції BYD, що котируються на Гонконгській біржі, зросли на 44%, їх вартість склала приблизно $ 8,97, й  аналітики JPMorgan Chase & Co прогнозують подальше зростання ще на 40%.

 

Джерело: Bloomberg
Поділитися: