Китайський геній: «Alibaba. Дім, який збудував Джек Ма» Дункана Кларка

294
duncanclark.com
Історія найбільшої китайської компанії, що підкорює світ

Дункан Кларк знає все про інвестиційний клімат у Китаї. У 1994 році він заснував консалтингову компанію BDA China в Пекіні і проводив багато зустрічей з потенційними клієнтами.

Але одна зустріч запам’яталась йому на все життя

Вона відбувалась у тісній занедбаній квартирі, де жили та працювали 19 людей. Всі вони займались створенням компанії, яка сьогодні є бізнес-флагманом Китаю – Alibaba.

«Я створюю інтернет магазин, що проіснує 80 років, тобто протягом всього мого життя», – із захопленням розповідав Кларку колишній вчитель англійської та CEO проекту. Це був Джек Ма, якого сьогодні називають сучасним Рокфеллером та китайським Стівом Джобсом.

Дункан повірив молодому підприємцю та кілька років пропрацював радником компанії, а у 2016 році написав книгу «Alibaba. Дім, який збудував Джек Ма» (Alibaba. The House That Jack Ma Built, в російському виданні – «Alibaba. Історія світового сходження від першої особи»).

media.npr

Історія про глобальну імперію електронної торгівлі стала світовим бестселером, а видання Financial Times, The Economist та Wall Street Journal назвали роботу Кларка однією із найкращих книг року.

Джек Ма складає враження дуже позитивного та усміхненого хлопця, який не розуміє, що відбувається навколо, пише автор. Але це лише на перший погляд. За 15 років йому, людині без технічної освіти, вдалось створити компанію Alibaba Group – китайського інтернет-гіганта, що займається онлайн-торгівлею. У 2014 році творіння Ма залучило $25 млрд під час первинного розміщення акцій (IPO) на Нью-Йоркській фондовій біржі. І тим самим встановило світовий рекорд.

Кларк пише, що попри великий колектив, багато інноваційних ідей та щасливих збігів обставин, головною складовою успіху Alibaba є сам Джек Ма.

Найважливіше – він зміг розгледіти перспективу онлайн-торгівлі у Китаї та побудувати інтернет-імперію у країні, де так багато заборон

Наприклад, більше 10% роздрібних покупок в Китаї відбуваються онлайн, у США – 7%. Китайський підприємець завжди говорить про те, що електронні продажі у США – це десерт, а в Китаї – основна страва. У своїй книзі автор пояснює цю особливість законодавством Піднебесної та східними традиціями. У Китаї ніколи не сприймали шопінг як задоволення, а будувати великі торгові центри важко через дорогу землю. Але і на цьому проблеми можуть не закінчитись.

«Успішні офлайн продавці – від універмагів до ресторанів – страждають від власного успіху: якщо вони привертають до себе безліч покупців, то можуть очікувати значного підвищення орендної плати, коли їх договір оренди доведеться продовжувати», – пояснює Дункан.

Технічні навички ваших працівників повинні бути кращими, ніж ваші. Інакше ви найняли не тих людей

Та Джек Ма не любить, коли ідеалізують його та успіх компанії. У книзі розповідається, що він часто повторює, успіх компанії – це випадковість. «Alibaba могла б також бути відомою як “тисяча й одна помилка”», – розповідав китайський підприємець.

Також багато уваги автор приділив стилю керівництва Ма, який часто любить повторювати –  потрібно працювати весело, але жити серйозно. На його думку, це якісно відрізняє бізнес зі Сходу, який не мислить категоріями наживи. Один із його головних принципів: «Керівник ніколи не повинен порівнювати свої технічні навички з уміннями співробітників. Технічні навички ваших працівників завжди мають бути кращими, ніж ваші. Інакше ви найняли не тих людей».

У підсумку, книга Кларка подекуди нагадує великий матеріал з Вікіпедії, де структуровано та у хронологічному порядку розповідається історія розвитку компанії Alibaba. Але варто віддати належне автору, він намагається додати веселих історій з внутрішнього життя компанії.

time.com

Наприклад, Ма може влаштувати весілля для своїх працівників та дати безвідсотковий кредит для молодої сім’ї. Або ж одягнути парик та заспівати Пісню Елтона Джона на десятиріччі своєї компанії.

Найбільший недолік книги – відчуття незавершеності, адже історія Джека Ма та його великої компанії продовжує розвиватись.

Поділитися: