Купюра в розрізі: «Еволюція грошей» Ніла Фергюсона

300
bloomberg.com
Як перший Ротшильд був контрабандистом, чому Нобелівським лауреатам з економіки зраджує математика і до чого тут світова фінансова криза

Чи часто за науково-популярними книгами знімають серіали? За книгою Ніла Фергюсона англійський Channel 4 і американський PBS зняли шестисерійний документальний фільм, який у 2009 році отримав премію «Еммі» (телевізійний аналог «Оскара»). А книга стала бестселером.

Автор – професор історії в Гарвардському університеті і старший науковий співробітник Оксфордського університету. Роботу над книгою він розпочав у 2007 році, коли міжнародна фінансова криза тільки розгорталася. Опублікована вона була в 2008-му. Український переклад у 2017 році випустило київське видавництво «Наш Формат». До слова, оригінальна назва – The Ascent of money. A Financial History of the World – перекладається інакше: «Сходження грошей. Фінансова історія світу». Це алюзія на книгу та однойменний документальний фільм Джейкоба Броновскі «Сходження людини» 1973 року.


Громадянська війна, бавовна й облігації

Часто книгу Ніла (Ніала) Фергюсона називають лікнепом з фінансів. Але читати «Еволюцію грошей» краще з деякою підготовкою. Пам’ятати, наприклад, що таке дефляція і чим вона погана. Деякі економічні терміни професор пояснює, а деякими користується як загальновідомими, що не завжди виправдано. Крім того, його думка часом скаче з епохи в епоху, і читач не завжди встигає зорієнтуватися. Тим не менше книга вельми пізнавальна – саме завдяки історичному контексту. Наприклад, автор викладає історію облігацій на прикладі війни між Північчю і Півднем в США.

Історію облігацій викладено на прикладі Громадянської війни у США. mywebs.su

Конфедерати-південці для фінансування війни випустили бавовняні облігації під заставу врожаю «білого золота» і штучно підняли ціни на бавовну, а отже, і на свої цінні папери.

А потім сіверяни захопили Новий Орлеан, який був центром торгівлі з Англією для жителів півдня. Доступ до предмету застави виявився перекритим, облігації обвалилися…

Наполеон воює – Ротшильд заробляє

Розповідаючи про акції, він згадує про Об’єднану Ост-Індійську компанію, створену саме у формі акціонерного товариства в Голландії в 1602 році.

На сторінках книги з’являються то шотландець Джон Ло, який роздмухував фінансові бульбашки по всій Європі на початку XVIII століття, то засновник банківської імперії Натан Ротшильд, що заробляв на війні й контрабанді. Причому контрабанді грошей: англійські війська воювали з Наполеоном в Іспанії, і туди потрібно було доставляти золото, Бонапарт же запровадив торговельну блокаду Британії.

Генії теж помиляються

Але найцікавіше, мабуть, у Фергюсона виходить описувати події ХХ століття: Велику Депресію, створення Бреттон-Вудської системи міжнародних торговельних розрахунків (саме вона поховала «золотий стандарт») або кризу на ринку нерухомості у США.

Один із повчальних епізодів – історія успіху і краху компанії Long Term Capital Management (LTCP)

Її створили кілька геніїв від математики і економіки, які зуміли вивести складну магічну формулу, яка описує поведінку котирувань цінних паперів. Двоє з них, Майрон Шоулз і Роберт Мертон, у 1997-му навіть отримали Нобелівську премію з економіки. Але LTCP спочатку казково розбагатіла, а потім так само казково збанкрутіла, втративши мільярди.

Книгу Фергюсона називають лікнепом з фінансів. YouTube

Засновники компанії розраховували, що котирування акцій рухатимуться різноспрямовано, а вони раптом запрацювали в унісон. Справа в тому, вважає Фергюсон, що фінансово-математичні генії враховували досвід лише п’яти попередніх років. Якби вони зазирнули в минуле глибше, років на 11-12 (а краще на 80) – дізналися б, що таке дефолт, криза та фінансова паніка.

Поділитися: