
Саймон Сінек – американський бізнес-спікер та гуру мотивації. Його виступи у США відвідують тисячі людей, а лекції TED за його участі набирають по кілька мільйонів переглядів у YouTube.
Якось Саймон замислився, чому деякі люди і організації більш інноваційні, впливові та більш успішні, ніж інші? Чому деякі компанії викликають більшу любов клієнтів? Результатом його роздумів стала книга «Почни з чому», що вийшла у 2011 році.
Історія про лідерські моделі мислення, що надихають підлеглих та змушують покупців обожнювати бренд вже протягом 6 років входить до топу продажів Amazon. У 2015 році український переклад книги було представлено у видавництві «Основи».
K.Fund Media обрав п’ять правил створення компанії, яку будуть обожнювати покупці.
1
Чіткі формулювання
Більшість компаній мають одну і ту ж проблему – не вміють ставити правильні питання. «Дуже мало людей або компаній можуть чітко сформулювати, чому вони роблять те, що роблять. Коли я кажу чому, то не маю на увазі заробляння грошей, адже це тільки фінальний результат», – пише Сінек. Автор впевнений, що лише давши відповідь на питання «У чому полягає ваша ідея, мета?» і «Чому ваша компанія взагалі існує?», можна починати бізнес. Якщо ж ви самі не можете дати відповіді на ці питання – про власну справу краще забути.
2
Відданість бренду
Якщо компанія дає чіткі відповіді на запитання «Чому ми це робимо?», покупці відчувають це і стають відданими фанатами того чи іншого бренду. Наприклад, якщо ви хочете купити мотоцикл Harley-Davidson, вам доведеться чекати на замовлення більше шести місяців (мотоцикли здебільшого виробляють під замовлення).
Така ж ситуація і з комп’ютерами від Apple: ціна Mac щонайменше на 25% вища від PC. На думку автора, люди згодні чекати та платити більше – адже у вищезгаданих компаній є своє філософія.
«Якби люди ухвалювали тільки раціональні рішення, то ніхто б і ніколи не купував би Mac та не їздив на Harley-Davidson», – пише Сінек. Вміння себе подати – важлива складова успіху, резюмує автор.
3
Робота з персоналом
Допомогти знайти відповіді на найважливіші питання повинні підлеглі. Сінек пише про те, що компанія – це культура. «Не потужності роблять компанію сильною, а культура – виразне відчуття спільності ідей та цінностей, спільне для всіх – від директора до вахтера», – зазначає автор.
Також у книзі розповідається, про те, що захоплені ідеєю працівники – це одна з гарантій успіху компанії.
Саймон впевнений, що такі підлеглі шукатимуть інноваційні рішення не для роботодавця, а в першу чергу для себе. А от голова авіакомпанії Southwest Airlines Герб Келлер розповів автору, що людей беруть на роботу не за їхні вміння, а за їхнє ставлення до компанії. Умінням завжди можна навчити, ставленню – ніколи, пише Сінек.
4
Різні лідери
Є два типи лідерів – «чому» і «як». Лідери «чому» бачать фінальний пункт призначення, а люди типу «як» знаходять шляхи реалізації ідей. «Люди «чому» зосереджені на тому, чого більшість не бачить, – наприклад, на майбутньому.
Але вони не діють самотужки. Їм потрібні люди «як», – розповідає автор. Найяскравіший приклад – мрійник Волт Дісней, що був лідером типу «чому».
Але всі його мрії здійснились лише завдяки талановитому фінансисту – брату Рою. «Йому подобалося стояти позаду та спрямовувати свої зусилля на те, як реалізувати бачення брата», – пише Сінек. На думку Саймона, досягнути успіху може та компанія, яка вміло поєднує «чому» і «як».
5
Інтуїтивні рішення
Інколи нам важко пояснити свої рішення. Причина – частина мозку, яка контролює наші почуття, не пов’язана з мовою.
Тому людині зазвичай важко пояснити свої емоції та передати почуття словами.
«Коли ми пояснюємо, чому одружилися, то кажемо щось на зразок «Вона весела, вона розумна». Однак у світі величезна кількість веселих і розумних людей, але ми їх не любимо і не хочемо одружуватися з ними», – розповідає Сінек. Така ж ситуація і з ставленням людей до різноманітних брендів. Справжня причина любові або ж покупки того чи іншого товару – це наші відчуття, впевнений Саймон.
Успішні компанії вкладають мільйони доларів у розвиток реклами та популяризацію власного логотипу. Навіщо? Щоб викликати у покупців відчуття спорідненості з брендом, що схоже на кохання, переконаний автор.