Кризовий менеджмент Tesla: 6 уроків Ілона Маска

11443
flickr.com
Бізнес популярного підприємця сповнений невдач і провалів. Як Маск їх долає?

Якщо Ілон Маск жартує або співає пісні, значить, найімовірніше, в Tesla Inc або вже сталося щось погане, або скоро станеться. За допомогою шоу підприємець намагається відволікти увагу від ситуації у компанії.

Але для кризового менеджменту бізнесмен використовує й інші інструменти. Які? K.Fund Media підготував шість уроків від Ілона Маска на прикладі розвитку компанії Tesla Inc.

Урок 1. Покарати винних

У жовтні минулого року Tesla Inc повернула на доопрацювання близько 11 тис. електромобілів Model X, які виставили на продаж в період жовтень 2016 – вересень 2017 року. Нові тести показали, що у разі аварії ліве заднє крісло може невдало скластися і завдати шкоди пасажиру.

Маск ініціював проведення атестації співробітників, за результатами якої близько 400 осіб залишилися без роботи. Згодом Tesla Inc переорієнтувала виробництво з Model X і Model S, щоб наздогнати Model 3.

Урок 2. Вірити в свою ідею

Зриви виробництва Model X призвели до зниження акцій Tesla Inc. Третій квартал став найпровальнішим в історії компанії: її капіталізація знизилася з $61 млрд до $55,3 млрд.

Вірте в свою ідею
Вірте в свою ідею. Shutterstock

Ілон Маск зробив те саме, що і завжди, коли його компанії зазнають невдачі  – вклав гроші. Цього разу він викупив акції Tesla Inc на загальну суму $35 млн. Частка бізнесмена виросла ненабагато – на 0,1% до 22%, зате акції компанії відразу ж подорожчали.

До цього Маск просто інвестував гроші в Tesla Inc. Під час кризи 2008 року він вклав у неї $40 млн власних коштів і $40 млн – позичених.

Урок 3. Визнавати свою вину

Досвід з Model X став не єдиним технічним «провалом» компанії. У березні 2018 компанія зробила наймасовіше у власній історії відкликання автомобілів – 123 тис. Tesla Model S.

Причиною цьому були деталі гідропідсилювача керма, які можуть піддатися корозії в регіонах з холодним кліматом

Попри  те, що проблема могла б проявитися лише в 0,2% проданих седанів – а це найнижчий відсоток за усі кампанії Tesla з відкликання продукції  – електромобілі все одно було вирішено відкликати.

Урок 4. Долучити співробітників до спільної великої цілі

Маск неодноразово звільняв велику кількість співробітників. У перший раз, щоб покарати за недоробки в Model Х, другий – для порятунку фінансового року (звільнили 4 тис. осіб, що складає близько 9% персоналу компанії).

Спільна ціль згуртовує
Спільна ціль згуртовує. Shutterstock

Інший би на місці Маска загруз у судових спорах. Але багато хто зі звільнених з теплотою згадують про колишнє місце роботи. Майже всі співробітники, колишні та нинішні, настільки віддані бренду, що екс топ-менеджер BMW Боб Лутц називає їх «членами релігійної секти». Як Маску вдається підтримувати такий рівень лояльності? Секрет простий – особиста харизма і правильно сформульована місія компанії. Кожному хочеться бути причетним до глобальних проектів, що змінюють світ на краще. «Дякую за надану можливість. Я буду з гордістю згадувати, що був у команді Tesla Inc», – пишуть колишні співробітники на Quora.

Урок 5. Використовувати напад як захист

Історія про неприйнятні умови праці на заводі Tesla Inc у Фрімонті (Каліфорнія) почалася в лютому з відкритого листа одного зі  співробітників керівництву, в якому говорилося про низькі зарплати, велике навантаження та небезпечні умови роботи. В продовження теми, у квітні, Центр розслідувань опублікував звіт, в якому говорилося про те, що Tesla Inc навмисно замовчувала інформацію про випадки травматизму на виробництві та про те, що в компанії приділялося мало уваги підготовці працівників до роботи в небезпечних умовах. Каліфорнійським агентством з охорони праці з 2013 року було зареєстровано понад 40 порушень з боку компанії.

У спілкуванні з виданням Gizmodo Ілон Маск визнав, що іноді співробітникам доводиться працювати понаднормово

Однак, зрештою  обурено зробив припущення, що даний співробітник був засланий в компанію профспілкою з метою агітації.

У блозі компанія спростувала звинувачення, назвавши звіт «повністю спотвореною картиною того, чим насправді є компанія і що означає в ній працювати» та ідеологічно вмотивованою атакою на Tesla Inc з метою дезінформації і підриву корпоративного іміджу.

Урок 6. Змінювати стратегію, якщо попередня не спрацювала

У березні в США в аварії загинув водій повністю електричного кросовера Tesla Model X. З невстановлених причин машина на великій швидкості врізалася в бетонний роздільник, після чого зіткнулася з автомобілями Mazda і Audi.

Спочатку Маск спробував використовувати попередню стратегію «напад». У компанії заявили, що в аварії частково винен сам водій, позаяк вчасно не відключив автопілот, всупереч попередженню системи, а також дорожні служби, що не поставили новий захисний бар’єр перед відбійником. У відповідь Національне агентство з безпеки по транспорту (NTSB) звинуватило Tesla в розголошенні подробиць інциденту до завершення розслідування.

Після цього в компанії перемкнулися на класичну схему кризового піару: на негатив відповідати позитивом. У ЗМІ на деякий час запанувала тиша. Увагу журналістів Маск спробував відвернути першоквітневим жартом у Twitter, де заявив про банкрутство компанії, що викликало безліч чуток. Зате в середині червня ЗМІ облетіло відео тесту електрокросовера в тунелі.

Поділитися: