Чудодійний копняк: як правильно заохотити підлеглого

418
Shutterstock
Багато управлінців вважають, що–критика – це найефективніший інструмент мотивації. Вони помиляються

Управлінці недооцінюють значимість похвали. Такого висновку дійшли засновники американської консалтингової компанії з керівництва лідерством Zenger Folkman Джек Зенгер і Джозеф Фолькман. Вони вивчили кілька тисяч анкет управлінців та їхніх підлеглих, і виявили, що управлінці невірно трактують вплив критики й те, як їх оцінюють колеги, начальники й підлеглі.

Критикувати також страшно

Один із найскладніших обов’язків управлінця – оцінювати роботу працівників, надавати зворотній зв’язок. Дослідники запитали у 7631 людини, чи складно їм когось критикувати.

«Так, це для мене стрес», — заявили 44% опитаних. Багато управлінців сказали, що не спали всю ніч перед подібними розмовами і що у них пітніли долоні, коли вони робили співробітнику зауваження.

Дослідники опитали іншу групу із 7808 осіб і з’ясували, що через цю тривожність 21% респондентів намагаються в принципі не оцінювати співробітників. Зрозуміло, що критикувати – неприємно. Але 37% учасників зізналися, що уникають також і похвали.

Помилка стереотипу

Управлінці вважають, що критика співробітників – це частина їхньої роботи, підсумовують дослідники. Але похвала, з точки зору деяких лідерів, не є обов’язковою. При цьому управлінці вважають, що критика є найефективнішим інструментом.

Автори дослідження припустили, що причина такого підходу криється в стереотипі  «справжні лідери  жорсткі й не бояться сказати людині, що не так». Можливо, управлінці вважають, що позитивний відгук розслабить працівників, і вони почнуть працювати аби як. А можливо копіюють поведінку своїх попередніх начальників, які ніколи не хвалили, але одразу вказували на найменшу помилку. Деякі лідери думають, що хвалити працівників – це ознака слабкості. Або просто не знають чи не хочуть похвалити працівника.

Опитування співробітників управлінців, їхніх підлеглих, свідчить про інший висновок. Якщо лідери лише критикують, то це понижує їхню ефективність в очах інших людей і не дає очікуваного ефекту.
Позитивні відгуки показують підлеглим, що управлінець на їхньому боці й хоче, щоб вони перемогли й досягли успіху. Щойно люди розуміють, що бос з ними, негативні відгуки стає легше давати, і вони приносять більше користі.

Як правильно похвалити

Дати позитивний фідбек достатньо просто. Це нормально, якщо коментар короткий, важливо, щоб він був конкретним, а не розпливчастим «ти молодець». І добре, якщо працівник дізнається про нього одразу після добре виконаної роботи. І, звісно, ідеально, якщо відгук щирий.

Які 8 фраз завзяті працівники хочуть частіше чути від свого боса?

 

За матеріалами Harvard Business Review, zengerfolkman.com
Поділитися: