Данило Тонкопий – професійний стартапер. Він вів декілька проектів — Best.ua (книга відгуків для України), X-Rift (мобільна гра, доповнена реальністю), mp.kz (казахстанський маркет-плейс, продажі його досягли $40 млн на рік) adlog.tv (система пошуку по телебаченню). За кожним успішним проектом стояло по п’ять неуспішних. Саме вони, на думку бізнесмена, важливіші: на успіхах нічому не вчишся.
Найбільш вдалий — сервіс доставки товарів із інтернет-магазину DelFast, існує уже протягом трьох років. А з нього вже виросла ідея про розробку електробайку.
Швидко та ще швидше
Думка про створення сервісу доставки товарів з інтернет-магазинів за годину з’явилася влітку 2014 року.
«Я шукав незадоволеної потреби та незакритого попиту, – ділиться підприємець. – Пошук проблем – це і є мотив діяльності для бізнесмена».
Рішення прийшло саме собою, коли Тонкопию терміново знадобився новий телефон. В інтернет-магазині отримав відповідь: пристрій привезуть за пару днів. «Чому тоді піцу кур’єр привозить за півгодини?» – здивовано запитав Тонкопий.
Так з’явилася ідея. Для перевірки попиту Тонкопий запропонував співпрацю Rozetka.ua, Prom.ua, Sokol.ua, Kniga.biz.ua і всюди зустрів схвалення.
«Протягом наступного місяця я переконався, що це затребуваний бізнес, – згадує він. – Подався на Startap.ua, обійшов близько 200 інвесторів. Були пропозиції запуститися в країнах середньої Азії. Але ж я розумів, що з Алма-Ати буде складніше вийти в Європу, а з України до Польщі – запросто».
Ми розраховуємо на покупця – фаната екологічного способу життя
У вересні 2014 року договір з інвесторами вже лежав на столі. Отримавши на Startup.ua $40 тис., Тонкопий та співзасновник Сергій Денисенко запустили свій бізнес. Інвестиції пішли на запуск першої станції.
«До кінця грудня станція працювала в плюс і у нас було 27 клієнтів. Таким чином, від ідеї до перших грошей пройшло три місяці. Тоді інвестори побачили, що це бізнес, який працює!», – згадує підприємець.
З цього моменту DelFast став стрімко розвиватися: підприємці відкрили франшизу в Алма-Аті і Варшаві. У Алма-Аті запрацювало три станції. Вартість кожної становила $70 тис., з яких $40 тис. витратили на байки.
Зараз в DelFast 100 співробітників, сім станцій розкидані по всьому Києву. У червні хлопці відкрилися і в Одесі, а восени – в Кракові. Далі в планах – Прага та Будапешт, Барселона та Мадрид.
Ані кроку на місці
Для розвезення товару співзасновники придбали китайський електровелосипед. Він розчарував: не видавав обіцяної швидкості. Команда своїми силами взялася удосконалювати транспортний засіб.
«Раму для електробайка ми знайшли в Тернополі, – каже Тонкопий. – Наші партнери декілька років тому почали займатися розробкою рам для електровелосипедів. Електроніку здебільшого беремо українську. А ось батарейки – американські».
Так і з’явився новий продукт компанії – гібрид електровелосипеда і мотоцикла під назвою DelFastEbike. Він розганяється до максимальної швидкості у 80 км/год.
Розробники готують до виходу одразу три модифікації гібридного електротранспорту: Prime – версія з найбільшим запасом ходу на одній зарядці, Top – з максимальною швидкістю 80 км/год і Lite – найдоступніший за ціною варіант. Цінник гібридного електробайка починається від $2989 тис.
«Ми розраховуємо на покупця – фаната екологічного способу життя, – пояснює Тонкопий. Є таке покоління в США – бебібумери, для яких велопрогулянки – мрія, оскільки вік вже не дозволяє активно крутити педалі. Але на нашому байці здійснити це реально».
Украинський гібрид – на Kickstarter
На Kickstarter партнери з байком вийшли 20 вересня. І менш ніж за добу набрали необхідну суму в $50 тис. Всього ж проект зібрав понад $150 тис.
«Гроші не були метою, – стверджує Тонкопий. – У нас немає необхідності зібрати $50 тис. Або $500 тис.
Ми виводимо новий продукт на світовий ринок, використовуючи Kickstarter, як відмінну платформу, щоби заявити про себе, пропіарити і показати продукт світові
Після виходу туди, про нас написала величезна кількість видань, серед яких Mashable, Digital Trends».
Сьогодні головною метою підприємців є створення байку, який займе своє місце серед електромотоциклів, як Tesla зайняла в світі автомобілів. Вони взяли участь у вересневій виставці в Лас-Вегасі, де продали виставковий екземпляр DelFastEbike.
На Kickstarter Тонкопий та Денисенко зібрали вже близько 50 замовників. За правилами платформи, товар оплачений зараз, а отриманий буде в травні 2018 року. У планах творців DelFast продавати своє творіння Америці – там знаходиться 80% покупців.
Вам буде цікаво: Varvarський стиль: як Василь Микулин заробляє на крафтовому пиві