Кроком руш: «Взуття-буття» Філа Найта

490
oregon.247sports.com
Власник компанії Nike про те, як потрібно втілювати юнацькі мрії

Філ Найт мріяв стати всесвітньо відомим спортсменом-бігуном. Та навіть попри виснажливі тренування, світової слави та олімпійських медалей він не отримав.

У 1960 році Філ закінчив Орегонський університет та бізнес-школу у Стенфорді і йому потрібно було визначатись з майбутнім місцем роботи.
«Мені 24 роки, я не досяг спортивного успіху, не проявив себе як науковець, не був з дівчиною та не бачив світу» – згадує Найт.

Єдине, що у нього було, це  неймовірна ідея – почати продавати зручне спортивне взуття

Пройшло 50 років, і сьогодні Найт – засновник і власник найдорожчої спортивної компанії світу – Nike. Лише за перший квартал 2017 року її виручка склала більше $6 млрд, а сам бізнесмен входить у топ-30 найбагатших людей світу за версією видання Forbes із статками $26 млрд.

У 2016 році вийшла його книга «Взуття-буття», де автор розповів історію створення спортивний бренду номер один у світі. Робота Найта не лише стала бестселером The New York Times та ввійшла у топ-продажів сайту Amazon, а й отримала численні схвальні відгуки. У 2017 році книга вийшла українською у видавництві «Наш Формат».

dailymail.co.uk

Наприклад, Уорен Баффет назвав «Взуття-буття» однією із найкращих книг 2016 року, а Білл Гейтс вважає історію Nike просто дивовижною.

«Не думаю, що автор хоче чогось навчити. Замість цього він робить щось значно більше – розповідає свою історію так чесно, як тільки може», – каже Гейтс.

Велика ідея прийшла в голову молодому Найту під час написання наукової роботи на тему підприємництва, коли він навчався у Стенфорді

Філ проаналізував – японські фотоапарати стали лідерами на американському ринку, потіснивши німецькі компанії. Причина була очевидною – ціна техніки з країни сонця, що сходить, була в рази дешевшою.
«Відповідно, у своїй науковій роботі я стверджував, що японські кросівки можуть сприяти такому самому успіхові. Спершу ця ідея мене дуже зацікавила, потім надихнула, а далі – повністю заволоділа моїм мозком», – пише автор.

Щоб реалізувати свою мрію, молодий Найт відправився у кругосвітню подорож. У 1963 році він приїхав у Японію. Там йому вдалось укласти контракт з виробником кросівок Onitsuka.

prospecta.mx

Сам Філ представився власником компанії Blue Ribbon Sports. Та є одне «але». З юридичної точки зору, компанії Blue Ribbon Sports ніколи не існувало.

А щоб замовити першу партію, Найт позичив гроші у свого батька. Тому Філ жартує про те, що саме $50 і стали стартовим капіталом найдорожчої спортивної компанії світу.

Наступні два роки Найт торгував китайськими кросівками у США. Головним «офісом» компанії був підвал батьківського будинку, а замість магазину він використовував старенький фургон, на якому їздив по місту та продавав взуття. І лише у 1965 році підприємець реєструє компанію Nike та починає виготовляти кросівки сам.

Кожна особиста історія детально переплітається з історією взуттєвої компанії

«Взуття-буття» – це не просто історія успіху компанії, що викладена у хронологічній послідовності (кожен розділ – це один рік з життя підприємця).

Найт детально описує свої страхи та переживання. Наприклад, розповідаючи, як йому вдалось створити компанію, він щиро каже – «Я просто боявся стати ніким». Але в той же час, книга – це не патетичні мемуари старого мільярдера.

Кожна особиста історія детально переплітається з історією взуттєвої компанії. Злий університетський тренер, що згадується на початку книги, у підсумку став не лише партнером Найта, а і одним з найбільших взуттєвих інноваторів. Саме він придумав «вафельну підошву», яка зробила Nike світовим лідером з продажів.

runreporter.com

Набридливий колега Джефф Джонсон, який писав Філу по кілька листів на день, став першим повноцінним працівником компанії та одним з найкращих маркетологів у світі. Він особисто писав листи відомим спортсменам і розпитував у них, що потрібно покращити у взутті.

У підсумку, робота Найта – це захоплива історія про те, як люди, що на перший погляд не володіють неймовірними талантами, можуть досягнути успіху. «Я відкрию вам таємницю, секрету успіху не існує, потрібно сподіватись на вдачу, багато працювати та оточувати себе правильними людьми» – пише автор.

Поділитися: