Креативний клас в Україні: виховати не можна залишити

1559
K.Fund Media
Хто відповідає за 4% ВВП і що їм треба для розвитку

У багатьох країнах світу креативний клас формує суспільство. Наша країна – не виняток. Згідно з дослідженням порталу Liga.net, в Україні 16,9 млн економічно активних громадян. Із них в сферах креативної економіки працює близько 470 тисяч. Це всього лише 2,8% працюючого населення. Вони приносять країні близько 105 млрд грн (або 4,4% ВВП).

У Києві в рамках «Книжкового Арсеналу – 2018» відбулася панельна дискусія «Люди, які змінять майбутнє: коли станеться революція креативного класу в Україні?», організована KMBS. Учасники дискусії розбиралися в тому, навіщо потрібен креативний клас в Україні і що необхідно для його розвитку. K.Fund Media публікує основні тези учасників.

Креативний клас: хто вони

Креативними прийнято вважати представників творчих професій. Але, на думку учасників дискусії, творчість охоплює ширші сфери.

«Насправді креативність присутня в кожному. Питання тільки в тому, яку частину саме цієї людини може бути реалізовано. Креативною є, наприклад, людина, яка в процесі своєї роботи створює нові форми», – вважає голова компанії EPAM Ukraine, віце-президент ІТ-комітету Європейської бізнес асоціації (EBA) Юрій Антонюк.

Креативність присутній в кожному
Креативність присутній в кожному. Shutterstock

Він зазначив, що в країнах західної Європи вже давно існує перелік професій, які належать до креативних. У Великобританії, Німеччині та інших країнах – це приблизно 40% працюючого населення.

Важлива частина формування креативного класу – навчання. Для таких людей важлива здатність мислити без обмежень. Багатьох людей від самого дитинства заганяють в рамки. Спочатку батьки, потім в школі: потрібно носити шкільну форму, на уроках не можна сміятися, і т.д.

Приклад креативної людини – Ілон Маск

«Він мислить, не боючись невдач, ставить собі якусь масштабну мету. Але мені здається, що починати треба дійсно з освіти дітей, вкладаючи в них правильні сенси. Тоді вони будуть виростати креативними, сміливими та інтелектуальними», – зазначає керівник студії Animagrad Єгор Олесов.

Креативний клас: навіщо вони

Прийнято вважати, що бути креативним – добре. Але креативність – це не тільки створення, вважає бізнес-консультант і інвестор Володимир Воробей. «Креативно можна зруйнувати основи суспільства. Креативно розпалювати ворожнечу. Тут також є місце для креативності. Вона може бути як позитивною, так і негативною», – стверджує він.

У компанії необхідні представники різних типажів.
У компанії необхідні представники різних типажів. Shutterstock

У компанії необхідні представники різних типажів. «Креативні люди повинні бути здатні придумати концепти, проектні ідеї.

Але потрібні й люди, які будуть вести звітність. Останнє, чого я хочу, – щоби у мене бухгалтер був креативним», – каже Володимир Воробей.

Останнє, чого я хочу, – щоби у мене бухгалтер був креативним

З ним не згоден Юрій Антонюк.

«У мене 6 тис. співробітників. І я хотів би, щоби кожен з них мав можливість виконувати якусь творчу роботу і впроваджувати нововведення. Зараз виграють компанії, які роблять щось інноваційне. А в разі, якщо ви просто добре робите свою роботу, обов’язково знайдуться ті, у кого це буде коштувати, наприклад, дешевше», – говорить він.

Як виховати креативний клас в Україні

Побутує думка, що творчим людям не потрібні особливі умови. До них приходить муза і накриває натхненням. Насправді, все не так просто, впевнений львівський ресторатор та громадський діяч Марк Зархін.

«Я зрозумів кілька речей: компанія не може бути креативною, якщо співробітники сидять у своїх «капсулах» відділами і не спілкуються. Креативним компаніям, або тим, хто хоче ними бути, потрібно сидіти разом. Опенспейси, коворкінг дуже важливі. Там люди бачать, як всі працюють», – ділиться бізнесмен.

Креативним компаніям потрібно працювати разом
Креативним компаніям потрібно працювати разом. Shutterstock

Креативні люди часто є «важкими», з ними складно домовитися. Але, на думку ресторатора, саме вони, а не ті, хто тихо сидить і працює, принесуть вам нову ідею.

З іншого боку, фінансові можливості часто обмежують творчі. «Ми креативимо і начебто будуємо ракету: у неї повинні бути крила і багато іншого. Але ось приходить менеджер і каже: «ми не можемо цього зробити, не вистачає бюджету», – і обрізає тут і тут. Так з ракети виходить ковбаса, а ковбаса ж не літає», – розповів Марк Зархін.

Так з ракети виходить ковбаса, а ковбаса ж не літає

На думку Юрія Антонюка, щоби збільшити відсоток представників креативного класу, суспільство має бути готовим до змін. А зміни в свою чергу повинні починатися з освіти: шкіл, університетів. З ним погоджується Володимир Воробей. «Важливі умови: наскільки громадська система дозволяє людям реалізовувати свої творчі пориви і ідеї. Наприклад, можливість для художника заробляти своїм мистецтвом», – пояснює він.

 

Вам буде цікавоHomo сreativus: книга Річарда Флориди про новий клас, що завойовує світ

Поділитися: