Краще мовчати: 3 історії, як відвертість зруйнувала бізнес

990
Shutterstock
Надмірна балакучість іноді обходиться надто дорого

Джорджо Армані якось сказав, що говорити те, що думаєш, – справжня розкіш. Він не тільки знаменитий модельєр, але й один з найбагатших людей Італії, чий статок оцінюється в €8,2 млрд. Армані точно знає, що говорить. Історії добре відомі випадки, коли одна необачна фраза приносила великий фінансовий збиток або навіть призводила до краху бізнес-імперій.

Промова вартістю в мільярд

Невдала відвертість власника привела до краху великого ювелірного бренду Ratners Group. Бізнесмен Джеральд Ратнер успадкував компанію у 1984 році. І за шість років розширив мережу з 150 до 2 тис. магазинів, захопивши більше ніж 50% ринку Великобританії. Секретом успіху були виїдаючі очі помаранчеві вивіски та низькі ціни. Слово Ratners стало загальною назвою для недорогих ювелірних прикрас.

Джеральд Ратнер
Джеральд Ратнер. express.co.uk

У 1991 році, виступаючи перед підприємцями та журналістами в Лондонському інституті директорів, Джеральд Ратнер допустив помилку, яка знищила його бізнес-імперію.

Відповідаючи на питання, чому ціна ювелірних виробів Ratners така низька, він відповів: «Та тому, що все це «суцільне лайно».

Аудиторія посміялася, але інвестори та покупці цього сміху не підтримали

За ніч капіталізація компанії знизилася на 500 млн фунтів стерлінгів (близько $1,5 млрд на сьогоднішній день). 1992 рік приніс їй збитки в розмірі 122 млн фунтів. Компанія пішла з ринку, а її ювелірні магазини закрилися.

Повернувся Ратнер на ринок лише в 2002-му році, але вже у формі онлайн-торгівлі, виправдовуючись тим, що його висловлювання нібито було жартом і пообіцявши більше так не жартувати.

Відвертість за ціною свободи

Інвестиційний фонд Бернарда Мейдоффа Madoff Investment Securities вважався одним з найбільш надійних гравців фондового ринку США. У 2008 році фонд управляв активами в $65 млрд і приносив інвесторам 12-13% річних.

Бернард Мейдофф
Бернард Мейдофф. FeedYeti.com

Але за більше ніж 10 років свого існування фонд не уклав жодної угоди на ринку і був по суті фінансовою пірамідою, що працює за схемою Понці.

Мейдофф зізнався в цьому своїм синам Ендрю і Марку 10 грудня 2008 року. На наступний день вони повідомили розказану їм батьком інформацію владі, а за п’ять днів рахунки Мейдоффа заморозили, а після його самого заарештували. За різними оцінками, кількість потерпілих становить від 1-3 млн осіб.

80-річний Бернард Мейдофф відбуває призначений йому судом 150-річний термін у в’язниці «Батнер» у Північній Кароліні.

Дороге вихваляння

Відвертість глави російської держкорпорації «Роснано» Анатолія Чубайса не призвела до краху бізнесу, але завдала великої шкоди репутації.

У грудні 2015 року він на новорічному корпоративі виголосив промову, яка викликала великий резонанс

«У нас дуже багато грошей. Їх просто от дуже багато. І саме тому у нас з’явилася можливість не просто «ворочати» великими грошима, а ще й вкласти їх у нашу довгострокову стратегію», сказав він на новорічному корпоративі в грудні 2015 року. Чубайс пообіцяв менеджерам виплатити подвійну премію. Відеозапис промови потрапив у інтернет і викликав великий суспільний резонанс – занадто цинічно прозвучала відвертість Чубайса на фоні загальної кризи того року. Обурення викликав і занадто пишний антураж корпоративу, бюджет якого склав $50 тис.

На наступний день після публікацій в ЗМІ було оголошено, що члени правління корпорації вирішили оплатити корпоратив з особистих коштів. Також компанія виплатила державі дивіденди за підсумками року не 25%, як зазвичай, а 35%.

Поділитися: