Корисний «Нонсенс» Джеймі Голмза: як пристосуватися до невідомого

247
Shutterstock
Щоб поводитися раціонально, коли інші панікують і рубають з плеча, не покладайтеся на прогнози

У світі, де все непередбачувано і складно, найбільше значення мають не наші інтелектуальні здібності, сила волі чи впевненість у тому, що ми знаємо, а те, як ми даємо раду із тим, чого не розуміємо. У цьому переконує Джеймі Голмз – співробітник фонду «Нова Америка», колишній науковий координатор економічного факультету Гарвардського університету.

У своїй книзі «Нонсенс: осягнути і перемогти», що торік вийшла українською у видавництві «Наш Формат» (оригінал – Nonsense: The Power of Not Knowing, 2015), він розмірковує над тим, чим ризикують ті, хто прагне цілковитої визначеності, і в чому перевага тих, хто навчився діяти в умовах невизначеності і неоднозначності.


Принцип Toyota та Zara: не вгадуй майбутнє – реагуй на дійсність

Мережа одягу Zara, що вийшла на міжнародний рівень у 1988 році, щодня відкриває у новому місці нову крамницю. А та, що на П’ятій авеню у Нью-Йорку, коштує більше, ніж весь штат Луїзіана. Засновника компанії іспанця Амансіо Ортеґу Ґаона – одного з найбагатших людей світу – не надто обходило, якими можуть виявитися запити споживачів у наступному сезоні чи за рік. Він зізнався собі у тому, що не пророк, і вирішив натомість тримати руку на пульсі – не вагаючись відповідати на мінливі тренди.

Магазини Zara не мають складів – ними є самі крамниці. Фото: Look.tm

Приміром, коли у 2003 році принц Феліпе, який нині є королем Іспанії, оголосив про свої заручини, його пасія була вбрана в білий брючний костюм. Завдяки Zara за кілька тижнів кожна жінка Європи знала, де взяти такий самий.

Доки інші магазини накручують ціни на свої товари, щоб застрахуватися від втрат, якщо товар не продадуть, Ортеґа робить ставку на малі партії та швидкий товарообіг. Магазини Zara не мають складів – ними є самі крамниці.

Міркуючи подібним чином, японський інженер автомобільної компанії Toyota Таїті Оно допоміг корпорації уникати неминучих прорахунків під час прогнозування примх клієнтів.

Він запропонував дозамовляти лише те, що вже купили

Пізніше Toyota припинила виробництво машин для гіпотетичних покупців і почала орієнтуватися на наявні запити. Удосконаливши цю систему, Toyota стала одним із лідерів у своїй сфері.

Обережно! Не все просто

Голмз звертає увагу й на те, що характерною ознакою сучасності є схильність бачити в новітніх технологіях панацею від усіх проблем. Галузь, що чи не найбільше потерпає від цього, – медицина. Сумніви часто спонукають лікарів замість того, аби детальніше розпитати пацієнта про його самопочуття,  вдаватися до високотехнологічних методів обстеження, результати яких далеко не завжди є однозначними.

Джеймі Голмз.jamieholmesbooks.com

У США щонайменше кожному десятому пацієнту ставлять помилковий діагноз. Найбільш поширена причина цього – поспіх, стверджує Голмз.

Іншим яскравим прикладом спроби вирішити комплексну проблему одним махом є освітні кампанії на зразок програми «Один ноутбук на дитину», у рамках якої двом мільйонам школярів у 36 країнах роздали техніку.

Не варто сподіватися на прості рішення, коли йдеться про глобальні проблеми

Учні продемонстрували певний прогрес у загальному розвитку, але їхні мовні та математичні навички істотно не покращилися, як показав моніторинг ефективності програми.

«Досить зручно вважати, що відсутність доступу до інформації (на відміну від суттєвих недоліків у роботі державних інституцій) становить основну перешкоду в розвитку можливостей дітей з бідних країн», – пише Голмз і резюмує: не варто сподіватися на прості рішення, коли йдеться про глобальні проблеми та періоди турбулентності.

В умовах неоднозначності виходом може стати третій шлях. Фото: Shutterstock

Автор радить передовсім зберігати спокій: «Виробіть звичку: ухвалюючи рішення, обов’язково зважайте, наскільки ви напружені». Він наголошує: ми маємо чинити відповідно до того, який кінцевий результат хочемо мати, а не з огляду на те, що відчуваємо в певній ситуації.

Поділитися: