Корисні звички: «Ефективний керівник» Пітера Друкера

Ефективний керівник
K.Fund Media
Як не втратити дорогоцінний час?

Пітера Друкера називають одним із «отців менеджменту». Він першим заговорив про роль працівників інтелектуальної сфери (knowledge worker), вперше вживши цей термін у 1959 році. Викладав соціальні науки в Університеті Нью-Йорка й Університеті Клермонта і впродовж 50 років був консультантом і тренером, співпрацюючи з такими великими бізнес-гравцями, як IBM, General Motors, General Electric і Chase Manhattan, а також малими підприємствами, державними установами, профспілками, лікарнями, університетами, громадськими службами в Америці, Європі, Латинській Америці та Японії. Написав 39 книг.

Його «Ефективний керівник» (The Effective Executive), який вперше опублікували 1967 року в США, став класикою ділової літератури.

Мабуть, це найвідоміша робота Друкера, тож не дивно, що багато тез із неї повторюються в наступних написаних ним текстах.

Її переклали 20 мовами.

Засновник і керівник Amazon і віднедавна найбагатша людина світу Джефф Безос рекомендував «Ефективного керівника» для прочитання топ-менеджерам своєї компанії.

Український переклад книги вийшов 2018 року у видавництві «КМ-букс».

На відміну від більшості книг такого штибу, що розповідають про управління іншими людьми, ця книга – про те, як керувати самим собою. На думку Друкера, працівники інтелектуальної сфери мають самостійно себе скеровувати, а їхня мотивація залежить від ефективності їхньої роботи. Якщо праця позбавлена ефективності, то бажання працювати і, відповідно, внесок у розвиток організації знижуються, і працівник перетворюється на чиновника, який, по суті, відбуває на роботі належні вісім годин.

Друкер

Автор був переконаний, що для успіху розуму, знань і уяви недостатньо: «Самі по собі вони лише встановлюють планку можливих досягнень». Хороший керівник, за його словами, вміє доводити важливу справу до кінця, розширювати сприятливі можливості та звужувати коло проблем.

Серед найуспішніших управлінців, з якими йому довелося познайомитися, були як екстраверти, так і досить замкнені особистості, як любителі хильнути, так і зовсім непитущі. Він вважав, що об’єднувало всіх цих абсолютно різних людей вміння робити правильний вибір.

Цитата: «Якщо й існує якийсь головний секрет ефективності, то це концентрація. Ефективні керівники першочергово виконують найважливіші справи й ніколи не роблять кілька важливих справ одночасно».

Друкер сформулював п’ять основних характеристик цих умілих начальників.

ПРАВИЛА «Ефективного керівника»

1. Він знає, на що витрачає час.
2. Перш ніж взятися до виконання того чи іншого завдання, він з’ясовує, яких результатів від нього чекають, а про сам процес роботи й методи її виконання думає вже потім.
3. Він ніколи не починає з того, чого не вміє, і покладається саме на сильні сторони – як свої, так і своїх працівників, – і не зациклюється на слабких.
4. Він вміє визначати пріоритети, відкидаючи все, що не сприяє підтримці й підвищенню його продуктивності.
5. Він ухвалює рішення відповідно до зазначеного вище.

Тим босам, які ще не цілком відповідають опису, Друкер радив не впадати у відчай, чим частково можна пояснити популярність його книги (адже приємно знати, що ще не все втрачено).

Цитата: «Я не зустрічав жодного «природженого» керівника, який народився б з умінням ефективно працювати. Усі, хто отримує високі результати сьогодні, наполегливо вчилися, а потім тривалий час тренували необхідні навички, поки ті не стали звичкою. Натомість усі, хто працювали над собою, щоб стати сильними, успішними керівниками, змогли досягти цього. Ефективності не лише можна – її треба навчитися».

Читайте також про книгу Пітера Друкера «Як управляти собою» (Managing Oneself; український переклад видавництва «#книголав»), яка багато в чому перегукується з «Ефективним керівником».

Поділитися: