Корпоративний «спецназ»: як використовувати досвід спецвійськ у бізнесі. Частина I

Корпоративний «спецназ»
У світі чимало екстремальних професій. Але в спецназі є дві дійсно вражаючі речі: підкріплена тяжкою працею внутрішня мотивація і вміння трансформувати свій страх у високоефективну діяльність. Більше ніде такого не зустрінеш

Військове мистецтво стародавнього Китаю та кодекс честі самураїв досі вивчають студенти бізнес-шкіл і менеджери компаній. Військова техніка та управлінські моделі, психологічні тести та оціночні процедури персоналу середини минулого століття  десятиліттями адаптувалися для застосування в бізнесі з його серійним виробництвом і величезними промисловими підприємствами. Друга світова війна була тотальною. Мільйонні армії, глобальні театри військових дій, позамежні втрати. Зараз сотні військовослужбовців виконують завдання, які у ті часи були до снаги тисячам. Гібридні війни, конфлікти низької інтенсивності та боротьба з міжнародним тероризмом – так воюють зараз.

Преемптивні (попереджувальні) удари і мережоцентрична модель управління бойовими діями – це напрямок розвитку військового мистецтва вже завтра. Єдина інформаційна мережа, яка буде інтерактивно об’єднувати всі війська, бойові системи і доходити до кожного окремого солдата, а також розподілене безперервне самокорегуюче управління.

«Скажи мені, що я повинен зробити. Як це робити, я вирішу сам», – саме так діють загони сил спеціальних операцій  (ССО). Сучасний спецназ – це не гладіатори XXI століття. Це мобільні, виключно підготовлені і оснащені бойові формування, які виконують завдання на рівні відповідальності вищого військово-політичного керівництва своєї країни. Чисельність сил спеціального призначення в сучасних військових операціях сьогодні – мізерна – не більше 2%. При цьому ССО забезпечують 20-25% успіху всієї операції. З розвитком технологій майбутні війни перетворяться в сукупність високотехнологічних спеціальних операцій, здійснюваних компактними, добре підготовленими і озброєними підрозділами водночас з інтелектуальними бойовими системами. Війна майбутнього – це боротьба за розум/прихильність/мізки, а не за території та промислові ресурси. Сили спецоперацій більше за всіх готові до цього майбутнього вже зараз.

Американські «морські котики» і Delta Force, британський SAS та ізраїльський Саєрет Маткаль – це найпотужніший професійний спецназ в світі. У нас найсильніша школа – це Альфа, Омега, а також спецназ головного управління розвідки генштабу. Зараз це – Сили спеціальних операцій ЗСУ.

Для бізнесу цікаві способи залучення, підготовки, управління та тактики цих структур. Українським компаніям можуть стати в нагоді також ветерани наших спецпідрозділів. Зрозуміло, не тільки у звичній ролі корпоративних «силовиків».

Грубий відбір кандидатів мало чим відрізняється від масового рекрутменту в бізнесі. Це біографічні дані, перевірка благонадійності, а також тести, медичне обстеження і оцінка рівня фізичної підготовки з урахуванням специфіки роботи. Зазвичай служба в армії дає перевагу. Наприклад, в SAS до відбору частіше допускаються десантники. А ось система відбору ізраїльтян вражає: в країні десятки спеціальних підрозділів. При цьому майже всі вони комплектуються призовниками. Спецназ Генерального штабу Саєрет Маткаль – найпрестижніший з них – також не виняток. Зате це єдиний в світі загін найвищого рівня, сформований з призовної молоді.

На відміну від бізнесу, спецназ не полює за «зірками». Ці хлопці беруть здібних, а потім роблять з них кращих. На підготовку йде півтора-три роки роботи з досвідченими інструкторами та командирами. При цьому новобранці стараються що є сили, перевищуючи найсміливіші очікування стосовно власних можливостей. Ніщо так не додає старанності у навчанні, як смертельна небезпека, помножена на службову необхідність піддавати себе такій небезпеці.

Єдиний легкий день був вчора – девіз «морських котиків» (US Navy SEAL).

З початку відбіркових випробувань курсантом дають зрозуміти, що це не просто слова. Базова підготовка триває сім місяців зі зростаючим щотижня навантаженням. Разом з підготовкою проводиться безперервна оцінка кандидатів щодо фізичних можливостей, здібностей діяти у воді, працювати в команді, психологічної стійкості і вольових якостей. За перші три тижні випробування залишають в середньому 60% претендентів. Четвертий називається Пекельний тиждень. Він триває п’ять з половиною діб і повністю виправдовує свою назву. Після його завершення, зазвичай, лише кожен десятий продовжує навчання. Адаптований варіант Пекельного тижня описує ветеран норвезького спецназу Бертран Рассел в одній зі своїх книг.

«З усіх битв, що випали на долю Navy SEAL, найважливішою виявилася перша: боротьба і перемога розуму над тілом», – цитує приказку «морських котиків» Бертран. Пройти «тиждень без жалю до себе» за книгою вам точно не завадить. Але це не буде навіть близько схоже на досвід справжнього Hell Week. Мінімум з двох причин: балансувати на межі фізичного і психологічного зриву вкрай складно без досвідченого інструктора.

Друге і головне. Морські котики вчать: «Команда набагато ефективніша за одну людину. На навчаннях або в реальній операції вони працюють в команді. Саме командна робота робить їх настільки небезпечними. Саме команда дозволяє їм бути ефективними в одній із найнебезпечніших професій на Землі». Аналогічно і в бізнесі. Що б ви не робили, ви взаємодієте з іншими людьми. Індивідуальною може бути тільки відповідальність. Досягнення мети – це робота команди. Ще індивідуальним може бути також річний бонус. Або не бути. Бізнес-команда, яка зазнала невдачі, ризикує втратити роботу. Загін сил спеціальних операцій в разі невдачі втрачає людські життя. І навіть в цьому випадку, додому повертаються всі: в спецназі усього світу немає звичаю кидати тіло товариша. Втім, як кажуть у нас: воюють для не для того, щоб героїчно померти за Батьківщину, а для того, щоб противник помер за свою.

Поділитися: