Король фаст-фешн: «Феномен ZARA» Ковадонґи О’Ші

1158
Shutterstock
Штрихи до автопортрету Амансіо Ортеґи – чоловіка, який створив доступну альтернативу haute couture
ZARA

Мережа одягу ZARA заклала основи фаст-фешн: вона намагається якнайшвидше реагувати на поточні тренди, щойно ті заявлять про себе, й робить ставку на малі партії та швидкий товарообіг. Роль її складів виконують самі крамниці, до яких, де б вони не знаходилися, готову продукцію доставляють протягом двох тижнів.

Засновник компанії Inditex Group, до якої, окрім ZARA, належать такі відомі бренди, як Massimo Dutti, Oysho, Kiddy’s Class, Tempe, Stradivarius, Pull and Bear та Bershka, – іспанець Амансіо Ортеґа. Він є найбагатшим роздрібним торговцем у світі, за даними журналу Forbes. Іспанська видавниця, журналістка та засновниця Школи модного бізнесу ISEM у Мадриді Ковадонґа О’Ші знає його ще з 1990-х.


Результатом їхніх зустрічей стала книга «Феномен ZARA», яку минулого року переклало українською видавництво Book Cheff. Ця розповідь не так про Амансіо Ортеґу, як про те, чим він подобається іншим. Авторка, без сумніву, піддалася чарам свого героя й описала його так, що вам самим терміново захочеться з ним познайомитися. От тільки складно буде вигадати привід, бо він не йде на контакт із пресою й уникає публічності.

Ось кілька речей, які розповів про себе своїй старій приятельці мільярдер, що цурається камер.

4 навички успішних лідерів

Голод і гордість

Ще дитиною Ортеґа кинув навчання і знайшов собі роботу помічника продавця у швейному ательє, щоб допомогти своїй родині, яка опинилася у дуже скрутному фінансовому становищі.

«Пригадую, якось по обіді після школи я пішов разом з мамою, щоб купити їжу. Я був наймолодшим, і мама любила приходити до школи й забирати мене після занять додому. Досить часто я ходив з нею на закупи. Магазин, до якого ми пішли, був одним з тих великих тодішніх бакалійних магазинів із дуже високим прилавком, таким насправді високим, що я не міг бачити, хто говорить із моєю матір’ю. Та я почув голос чоловіка, який сказав те, що ніколи не забуду, байдуже, скільки сплине часу:

– Жозефа, мені дуже шкода, але я не можу більше продавати тобі щось у кредит.

Я був шокований. Мені саме виповнилося 12».

Бажання бути невпізнаним

У директора Inditex Group немає візитівки. А коли під час екскурсії фабрикою О’Ші запитала, чи можна їй сфотографуватися із ним на згадку, Ортеґа відповів категоричною відмовою.

Ортеґа прагне життя звичайної людини
Ортеґа прагне життя звичайної людини. Shutterstock

«Послухайте, якщо під тиском ваших аргументів ми й сфотографуємося, то звісно, я також захочу залишити собі на згадку копію цього фото.

І потім я собі подумаю, а чому не зробити б фото на згадку іще з кимось, і знову з кимось, і знову, і знову? І так настане кінець моєму приватному життю. Я хочу, щоб моя родина, друзі й колеги були єдиними людьми, які б впізнавали мене на вулицях. Я намагаюся жити тихо, бути звичайною людиною, мати змогу піти, куди я хочу, мати змогу випити каву на терасі на площі Марія Піта – традиційному місці відпочинку в Ла-Корунья – чи прогулятися набережною, де ніхто не знає, хто я такий».

Без церемоній

ZARA поширилася на понад 80 країн, кількість її крамниць перевищує 2000. Ортеґа, за його словами, не має власного кабінету, й замість цього проводить час або вивчаючи локації для розміщення нових точок продажу, або на виробництві, часом обговорюючи з кравцями та кравчинями навіть найдрібніші деталі, як то ґудзики для жакета чи довжину рукавів.

Він прагне бути з усіма, хто працює на нього, на рівних і не любить церемоній, пише О’Ші

«Я сприймаю себе як працівника, якому надзвичайно пощастило, оскільки він зміг зайнятися тим, що йому до душі, і робить це упродовж усього життя. Це історія про працю. І якщо і є щось, чим я пишаюся, то це люди, які працюють поряд зі мною».

Одяг для справжніх

О’Ші поцікавилася у Ортеґи, чим для нього є його дітище. Той відповів, що цей бренд народився з бажання, щоб люди вбиралися вишукано, але не екстравагантно.

У ZARA понад 2000 магазинів в усьому світі
У ZARA понад 2000 магазинів в усьому світі. Shutterstock

«Своїй дружині, яка займається питаннями дизайну протягом багатьох років, я невпинно повторюю, що хочу, щоб у наших магазинах жодна річ не натякала на розкіш, оскільки це суперечить нашій суті. Ми працюємо для справжньої жінки, справжньої публіки, а не для мрії».

P.S. Авторка робить висновок, що простота – це дар генія і пропонує всім охочим написати їй на адресу, вказану наприкінці книжки.


«Історія IKEA» – ще одна книга про всесвітньо відому компанію, якій вдалося створити культовий бренд, і її легендарного засновника.

Поділитися: