Консервативний протест: «Бізнес для панків» Джеймса Вотта

172
Businessforpunks.com
Історія успіху однієї з найзухваліших пивних компаній у світі

Brewdog – шотландська компанія, яку 2007 року започаткували Джеймс Вотт і Мартін Дікі. Вони мали на меті перевернути пивоварну індустрію Британії, а в ідеалі – всього світу.

І їм вдалося: зараз вони постачають крафтове пиво в більш ніж 50 країн, відкрили близько 50 барів, – від Единбурга до Токіо – й запустили власне реаліті-шоу, де говорять, звісна річ, про пиво. А ще збудували завод у США та створили краудфандинговий проект «Інвестиції для панків», що багато в чому і допомогло їм розкрутитися та досягти обороту в 50 мільйонів доларів.

Мимохідь вони «зламали» законодавство, просуваючи ідею зміни розмірів пивних келихів, а також згуртували навколо себе армію фанатів.

А розпочинали хлопці свою справу в ангарі, де вручну розливали пиво й торгували ним на фермерських ярмарках

Саме з цього Вотт і розпочинає свою оповідь-маніфест «Бізнес для панків. Наплюйте на всі правила за прикладом BrewDog». Точніше – панк-маніфест: автор постійно посилається на одну з головних контркультурних течій другої половини ХХ століття.

В такому ж ключі він і називає всі шість розділів книжки: «Як започаткувати свою справу. Настанови для авантюристів», «Фінанси для віровідступників-фантазерів», «Маркетинг для скептиків-постмодерністів», «Продажі для панків-провидців» (розділ, що займає лише один розгорт), «Формування команди для капітана піратської шхуни», «Швидкість, простір і час для невиправних вільнодумців» і «Як міркує панк». Яскраво, пустотливо – і до болю знайомо: фанкі-бізнес вигадав не Вотт; він виник тоді, коли цьому сприяли умови. І сталося це навіть не в ХХІ столітті.

Businessforpunks.com

Так, тут є певний набір більш-менш вартісних порад («Ніша – це новий мейнстрім»), але також ціла купа заяложених трюїзмів на кшталт «Зниження цін – це крек-кокаїн бізнесу».

Безсумнівно, присутній також важливий ілюстративний матеріал (реклама пива «Привіт, мене звати Владімір» – як стьоб над мачизмом російського президента) і притомне пояснення кризових явищ з доступно оформленими таблицями.

Проте до уваги не беруться наші реалії, коли бажання вплутуватися в бюрократичну тяганину – це не стільки про кураж неофіта-фанатика (не Шотландія ж), скільки про болісну смерть бізнесу, що ще не зіп’явся на ноги як слід. Хоча книжка Вотта не вважається підручником і покроковою інструкцією не лише через це. «Бізнес для панків», в ідеалі, мав з’явитися на початку двотисячних років.

Реклама пива «Привіт, мене звати Владімір» – стьоб над мачизмом російського президента

Тоді поради з приводу безкоштовного інтернет-контенту, контрольованого хаосу, безглуздості бізнес-планування, віри лише в готівку й міркування про культуру як про брата-близнюка бренду, філософії самого бренду і «фанатів замість споживачів» – тоді це все могло серйозно здивувати.

Перед нами, по суті, маніфест зухвалого стартаперства, моделі як такої, що зараз якщо не почала рухатись з вершини, то вже точно вийшла на плато. І найголовніше: усім давно зрозуміло, що неможливо повторити успіх найкращіх стартапів, скільки схеми докладно не виповідай. Всі ж знають, що і як робив Джобс – здається, головний герой Вотта – і що? Хіба хтось повторив?

Так само й тут: Brewdog – це фантастично успішна компанія, але другу таку створити нереально. Ринок хутко зачиняє нові вікна можливостей, по-своєму поглинаючи протест, спрямований на нього.

Саме це сталося з улюбленими панками автора: музиканти підписали контракти з мейджорами, стали класикою, а наступне покоління скидало з п’єдесталу вже їх

Власне, ми спостерігаємо щось подібне під кінець книжки: нонконформістська риторика зберігається, але рекомендації стають все традиційнішими: розбирайтеся в фінансах, вибудовуйте правильну комунікацію, змінюйте правила гри, але зсередини.

Є книжки з практичними порадами, а є такі, що можуть лише надихати. «Бізнес для панків» – це якраз друге. Вотт вміє запалити й мотивувати до дії. Проте є момент: що саме робити – вирішувати виключно вам. Та й втілювати це також доведеться вам. Автор просто розповів свою історію успіху й поділився набором ненових принципів. Єдине, що виклав він усе досить харизматично. Що ж, і на тому спасибі.

Книжка надана інтернет-магазином Yakaboo.
Поділитися: