Комікси наступають: як видавництво «МИФ» заробило $0,5 млн на новій ніші

505
deti.mann-ivanov-ferber.ru
K.Fund Media з'ясовував, чи зможе графічна новела «Гільда» повторити успіх в Україні

Рік тому видавництво «Манн, Иванов и Фербер» запустило проект «МИФ.Комиксы». За 2017 рік «МИФ.Комиксы» заробили 32,5 млн руб. ($500 тис.). Загальний обсяг ринку коміксів в РФ, за оцінками гендиректора видавництва «Азбука-Аттикус» Леоніда Шкуровича, становить 600-700 млн руб. на рік ($9,5 млн – $11 млн).

Одні з найпопулярніших серій «Хильда» і «Вишенка» видані накладами 35 тис. та 25 тис. книг відповідно. «Хильда» видавалася з жовтня 2016 року по травень 2018 року, а «Вишенка» вийшла в серпні 2017 року.

З чого починаються комікси

Ідею видавати комікси приніс виконавчий директор МИФ, Дмитро Утробін, розповідає продюсер напряму «МИФ.Комиксы» Анна Дружинець.

«Коли ми вивчали російський ринок коміксів, було доволі боязно – видавництва коміксів навперебій бідкалися про те, що ті ледве продаються, що грошей ледь на їжу вистачає, книги виходять повільно, і взагалі – ще один гравець точно зруйнує ринок. Тому я, якщо чесно, на особливий успіх якось не розраховувала», – зізнається вона.

Дмитро Утробін
Дмитро Утробін. mann-ivanov-ferber.ru

Видавництво вирішило ризикнути. Випустили кілька пробних проектів – «Хильда» в дитячій редакції, «Економикс» – в дорослій. Практично відразу після виходу перших книг прийшли відгуки від щасливих батьків, чиї діти почали читати.

За кілька місяців виявилося, що дитячо-підліткові видання дорослі купують і для себе.

За рік видавництво випустило 42 комікси, половина з яких вийшли з одним або навіть кількома додатковими тиражами. Бестселери розпродаються за три місяці, інші книги – за 6-12 місяців.

Розширення ЦА

У видавництві вважають, що успіх проекту забезпечили два фактори. Всупереч традиціям, героями коміксів стали не супергерої, що дозволило виділитися на фоні конкурентів. Цей крок допоміг розширити цільову аудиторію – продуктом зацікавилися не лише фанати коміксів, але і діти, і шанувальники художньої літератури.

Вибираючи новий комікс для випуску, видавництво розглядає і зарубіжні бестселери, і нові серії, і навіть забуті або менш успішні серії – скарб можна знайти у всіх категоріях.

Три вимоги до графічної історії:
1. Історія. Вона повинна бути захопливою та підходити під вікову категорію;
2. Ілюстрації. Вони мають «чіпляти», змушувати затримати погляд на книзі, викликати бажання гортати її;
3. Цінності та «шлях героя». Пріоритет віддається сміливості, новаторству, любові, красі, дружбі. Для історії важливо, щоб герої не стояли на місці, розвивалися.

Підрозділ Анни Дружинець, «МИФ.Комиксы» збирається розвивати нові теми і формати. У цьому році планується подвоїти виручку до $1 млн.

Графічні новели в Україні

В Україні ринок коміксів знаходиться на самому початку шляху свого розвитку. Ще пару років тому любителі мальованих історій могли придбати лише перекладні зарубіжні серії, привезені з Росії. Сьогодні на полицях магазинів все більше графічних новел українською мовою і навіть є кілька «місцевих» серій, створених українськими авторами. Жоден з гравців не зміг оцінити обсяг ринку. Проте підсумки «Книжкового Арсеналу-2018» показали, що лідером продажів став перший комікс серії про Гільду видавництва ArtBooks.

Графічні історії можуть бути справжніми витворами візуального мистецтва
Графічні історії можуть бути справжніми витворами візуального мистецтва. Time

«Ми видали її накладом в 3 тис. По тому ажіотажу, що я бачила на стенді, можна сказати, що цих коміксів дуже чекали. Люди підходили, вони знали, що ми це видаємо, хоча ми не проводили ніякої масштабної рекламної кампанії», – розповідає головний редактор видавництва Марія Курочкіна.

За її словами, це не разовий «постріл», а відкриття нового напрямку роботи. Цього року видавництво випустило ще один комікс під назвою «Артур і золота линва» британського ілюстратора Джо Тодда-Стентона.

Легка і зрозуміла подача інформації в коміксах ідеально підходить для читання дітям

Вже ведеться робота над другою книгою серії «Гільда» і над ще однією книгою Джо Тодда-Стентона «Марсі». Восени планується випустити комікс Nightlights Лорени Альварес.

Також з коміксами на «Арсенал» вийшли видавництва Vovkulaka, «Ірбіс-Комікси», і Asgardian comics. Про освоєння цієї ніші задумалося видавництво #Книголав, хоча найближчим часом випускати комікси не планують.

«Легка і зрозуміла подача інформації в коміксах ідеально підходить для читання дітям і молодшим підліткам. Графічні історії не втомлюють довгими текстами, але зацікавлюють процесом читання, часто є справжніми витворами візуального мистецтва. Тому вони популярні серед дитячої читацької аудиторії, головне, щоб батьки не мали до коміксів упередженого ставлення», – пояснює PR-менеджерка видавництва #Книголав Анастасія Герасимова.

Поділитися: