Рік тому видавництво «Манн, Иванов и Фербер» запустило проект «МИФ.Комиксы». За 2017 рік «МИФ.Комиксы» заробили 32,5 млн руб. ($500 тис.). Загальний обсяг ринку коміксів в РФ, за оцінками гендиректора видавництва «Азбука-Аттикус» Леоніда Шкуровича, становить 600-700 млн руб. на рік ($9,5 млн – $11 млн).
Одні з найпопулярніших серій «Хильда» і «Вишенка» видані накладами 35 тис. та 25 тис. книг відповідно. «Хильда» видавалася з жовтня 2016 року по травень 2018 року, а «Вишенка» вийшла в серпні 2017 року.
З чого починаються комікси
Ідею видавати комікси приніс виконавчий директор МИФ, Дмитро Утробін, розповідає продюсер напряму «МИФ.Комиксы» Анна Дружинець.
«Коли ми вивчали російський ринок коміксів, було доволі боязно – видавництва коміксів навперебій бідкалися про те, що ті ледве продаються, що грошей ледь на їжу вистачає, книги виходять повільно, і взагалі – ще один гравець точно зруйнує ринок. Тому я, якщо чесно, на особливий успіх якось не розраховувала», – зізнається вона.
Видавництво вирішило ризикнути. Випустили кілька пробних проектів – «Хильда» в дитячій редакції, «Економикс» – в дорослій. Практично відразу після виходу перших книг прийшли відгуки від щасливих батьків, чиї діти почали читати.
За кілька місяців виявилося, що дитячо-підліткові видання дорослі купують і для себе.
За рік видавництво випустило 42 комікси, половина з яких вийшли з одним або навіть кількома додатковими тиражами. Бестселери розпродаються за три місяці, інші книги – за 6-12 місяців.
Розширення ЦА
У видавництві вважають, що успіх проекту забезпечили два фактори. Всупереч традиціям, героями коміксів стали не супергерої, що дозволило виділитися на фоні конкурентів. Цей крок допоміг розширити цільову аудиторію – продуктом зацікавилися не лише фанати коміксів, але і діти, і шанувальники художньої літератури.
Вибираючи новий комікс для випуску, видавництво розглядає і зарубіжні бестселери, і нові серії, і навіть забуті або менш успішні серії – скарб можна знайти у всіх категоріях.
Три вимоги до графічної історії:
1. Історія. Вона повинна бути захопливою та підходити під вікову категорію;
2. Ілюстрації. Вони мають «чіпляти», змушувати затримати погляд на книзі, викликати бажання гортати її;
3. Цінності та «шлях героя». Пріоритет віддається сміливості, новаторству, любові, красі, дружбі. Для історії важливо, щоб герої не стояли на місці, розвивалися.
Підрозділ Анни Дружинець, «МИФ.Комиксы» збирається розвивати нові теми і формати. У цьому році планується подвоїти виручку до $1 млн.
Графічні новели в Україні
В Україні ринок коміксів знаходиться на самому початку шляху свого розвитку. Ще пару років тому любителі мальованих історій могли придбати лише перекладні зарубіжні серії, привезені з Росії. Сьогодні на полицях магазинів все більше графічних новел українською мовою і навіть є кілька «місцевих» серій, створених українськими авторами. Жоден з гравців не зміг оцінити обсяг ринку. Проте підсумки «Книжкового Арсеналу-2018» показали, що лідером продажів став перший комікс серії про Гільду видавництва ArtBooks.
«Ми видали її накладом в 3 тис. По тому ажіотажу, що я бачила на стенді, можна сказати, що цих коміксів дуже чекали. Люди підходили, вони знали, що ми це видаємо, хоча ми не проводили ніякої масштабної рекламної кампанії», – розповідає головний редактор видавництва Марія Курочкіна.
За її словами, це не разовий «постріл», а відкриття нового напрямку роботи. Цього року видавництво випустило ще один комікс під назвою «Артур і золота линва» британського ілюстратора Джо Тодда-Стентона.
Легка і зрозуміла подача інформації в коміксах ідеально підходить для читання дітям
Вже ведеться робота над другою книгою серії «Гільда» і над ще однією книгою Джо Тодда-Стентона «Марсі». Восени планується випустити комікс Nightlights Лорени Альварес.
Також з коміксами на «Арсенал» вийшли видавництва Vovkulaka, «Ірбіс-Комікси», і Asgardian comics. Про освоєння цієї ніші задумалося видавництво #Книголав, хоча найближчим часом випускати комікси не планують.
«Легка і зрозуміла подача інформації в коміксах ідеально підходить для читання дітям і молодшим підліткам. Графічні історії не втомлюють довгими текстами, але зацікавлюють процесом читання, часто є справжніми витворами візуального мистецтва. Тому вони популярні серед дитячої читацької аудиторії, головне, щоб батьки не мали до коміксів упередженого ставлення», – пояснює PR-менеджерка видавництва #Книголав Анастасія Герасимова.