Командне спілкування: корисні поради з книги «Невимірне» Марґарет Геффернен

574
Shutterstock
Чому важливо обідати не за робочим столом, коли варто ігнорувати думку більшості та як «тихі години» можуть збільшити продуктивність

В 1972 році літак Британських європейських авіаліній розбився через три хвилини після злету. Загинули 118 людей. Причиною катастрофи стали проблеми, про які було відомо і раніше, – просто вони замовчувалися. Страх висловитися призвів до смертельних наслідків.

Подібне може трапитися в будь-якій компанії, де немає взаємної довіри та вільного обміну інформацією, натомість є страх поставити незручне питання чи сказати щось всупереч загальній думці. Про це пише підприємець Марґарет Геффернен, яка вивчає проблеми організації робочого часу та командної праці. 2018 року в українському видавництві «Віват» вийшла друком її книга «Невимірне. Великий вплив маленьких змін».


K.Fund Media публікує кілька порад з видання, які покращать вашу роботу і роботу компанії загалом.

Думку більшості – під сумнів

Інформація потребує різноманітності. Якщо в колективі всі мають однакову точку зору – це ще не означає, що вона правильна. Одностайність – ознака слабкої зацікавленості, запевняє авторка. На підтвердження цього вона наводить історію Герба Маєра, який працював заступником голови Національної розвідувальної ради ЦРУ. Він відповідав за формування експертних висновків розвідки США.

Марґарет Геффернен
Марґарет Геффернен. google

Дані, які він отримував, почали викликати сумніви: всі говорили одне й те саме – холодна війна набирає сили, СРСР так само могутній, як і раніше.

Тоді Маєр замислився: а що, як громадська думка помилкова, що тоді мали б побачити розвідслужби? Він склав перелік явищ, які відбувалися б у Радянському Союзі, якщо він почав би розпадатися, і почав шукати їх підтвердження. Спрацювало – Маєр помітив низку фактів, що суперечили загальній думці, й одним з перших у світі передбачив розпад СРСР.

У суперечках сила

Повномасштабні дебати мають бути в будь-якій організації, бо вони відкривають нові ідеї. Геффернен пише, що дискусії допомагають бачити те, на що ми схильні не зважати, штовхають нас до самостійного мислення – кращого та інакшого.

Наприклад, в студії Pixar виготовлення кожного фільму супроводжується «мозковими штурмами». Годинами точаться активні суперечки, а допомагає розв’язувати проблеми прямота, розповідає президент компанії Ед Кетмалл.

Геффернен радить у процесі ухвалення важливих рішень призначати когось «адвокатом диявола». Це людина, яка шукатиме неузгодженості, відстоювати протилежну позицію і наводити аргументи, яким не надавали значення. Така практика змусить подивитись на речі з іншого ракурсу. Важливо також періодично змінювати «адвоката», бо з часом у кожного замилюється око.

Перерва на фіку

У деяких організаціях забороняють пити каву за комп’ютером. Не задля захисту техніки, а для того, щоб працівники збиралися біля кавового автомата і розмовляли. В компанії ASE Global заборонено обідати на робочому місці. Такі заходи вживають, щоб кожен мав перерву в роботі і ближче знайомився з колегами.

Shutterstock

У Швеції є навіть спеціальна назва для перерви, коли працівники збираються докупи, – фіка.

«Під час такої перерви всі разом п’ють каву з тістечками, не зважаючи на професійну ієрархію, і розмовляють про робочі й неробочі справи. Фіка підживлює відчуття єдності», – пише Геффернен.

Авторка ділиться своїм досвідом згуртування колективу.

В одній із її компаній працівники були настільки зосереджені на власних завданнях, що часу на спілкування з колегами не вистачало. Як наслідок, починались внутрішні чвари: інженери вважали, що маркетинговий відділ занадто галасує, а бухгалтерія – що продавцям забагато платять як на людей, яких вічно немає на робочому місці. Тоді Марґарет запровадила таку традицію: в п’ятницю всі закінчували працювати раніше, збиралися і слухали, кількох людей з компанії, які розповідали, хто вони і яку роботу виконують. Така вправа зблизила людей, і вони почали більше довіряти один одному.

Правило «тихих годин»

Люди прагнуть мати час, у який вони могли б зосередитися на найважливіших завданнях. Час, коли ніхто не буде їх відволікати і коли вони самостійно розставлятимуть пріоритети в своїй роботі. Уміння стати гарним редактором того, чим зайнята ваша голова, може підвищити продуктивність на 50%, запевняє Марґарет Геффернен. Вона радить компаніям запроваджувати так звані тихі години – давати людям можливість спокійно працювати й не відволікатись на спонтанні обговорення.

Shutterstock

Певні варіації такого підходу вже запровадили в деяких організаціях. Наприклад, в корпорації Ocean Spray протягом дня є час, коли ні жодному разі не можна скликати нараду. Таке правило дає можливість співробітникам самостійно спланувати дії. Компанія Pohly розробила таблички «Не турбувати» для офісних кабінетів і крісел. У деяких організаціях є навіть тихі кабінети – без телефонів і балачок. Часто працівники приходять туди просто посидіти в тиші і зібратися з думками.

 

Читайте також 5 стереотипів про внутрішні комунікації у сучасному бізнесі

Поділитися: