Когнітивні спотворення: 6 основних фільтрів мозку від реальності

6414
Shutterstock
Чому вони з’явилися і як із цим жити

Чи завжди ви керуєтеся здоровим глуздом? «Звичайно, так» відповісте ви і … збрешете. У деяких ситуаціях людський мозок керується ірраціональними шаблонами, роблячи висновки «на автоматі». І найчастіше ми цього навіть не усвідомлюємо. Такі систематичні помилки, або скоріше логічні пастки в мисленні і називаються когнітивними спотвореннями.

K.Fund Media з’ясовує, до яких популярних спотворень схильний кожен із нас і чому так відбувається.

Навіщо мозок нас «підставляє»

Механізми когнітивних спотворень сформувалися в ході еволюції людини задля кращого виживання. Мозок – енерговитратний орган, і такі спотворення спрощують йому роботу. «Якщо здалеку це схоже на мамонта, значить це, швидше за все, мамонт», – робить висновок мозок, що дістався нам від печерного предка. За тією ж схемою пакети на траві перетворюються на милих котиків, а незнайомка на вулиці – на давню подругу Марічку.

«Більшість наших процесів несвідомі та автоматичні, спрямовані на виживання», – пояснює психотерапевт Катерина Александровська.

Shutterstock

«Важливі речі ми аналізуємо докладніше, поточні – швидко. Інформація укрупнюється, їй присвоюються «ярлики», вона сортується. Звідси фільтри – те, що оберігає мозок від перевантаження.

Більше того, фільтри – еволюційно обумовлений механізм. Наприклад, схильність шукати негатив і небезпеку – запорука виживання. Якби первісна людина нюхала квіти замість того, щоби стежити за шаблезубим тигром, я би не писала цих рядків», – зазначає психолог Ольга Кухарук.

На сьогодні кількість зафіксованих когнітивних спотворень «перевалила» за 170, але скільки їх насправді, не знає ніхто. Ми обрали для читачів ті, з якими гарантовано зустрічався кожен.

Когнітивне спотворення №1: Селективне сприйняття

Наприклад, ви насторожено ставитеся до ГМО або вірите в змову масонів. І, оскільки ця тема вас хвилює, ви читаєте тематичні статті в інтернеті і все більше переконуєтеся у своїй правоті. Але не поспішайте радіти, існує велика ймовірність, що ви приділяєте набагато більше уваги новинам, що підкріплюють вашу точку зору. Так втрачається об’єктивність: люди обирають інформацію, яка узгоджується з їх очікуваннями. Та ігнорують все інше.

Когнітивне спотворення №2: Помилка гравця

Вважається, що помилка гравця найчастіше властива любителям азартних ігор. Найчастіше саме вони намагаються знайти взаємозв’язок між імовірністю бажаного результату випадкової події та більш ранніми наслідками. Тут прикладом може стати навіть банальне підкидання монетки: після випадання «решки» (особливо кілька разів поспіль), більшість людей будуть ставити на «орла». Може здатися, що часте випадання «решки» збільшує ймовірність випадання «орла». Насправді шанси випадання певної сторони монети завжди залишаються однаковими – 50/50.

Когнітивне спотворення № 3: Систематичне упередження виживання

«Упередження виживання» виявили за часів Другої Світової, але потрапити до нього можна і зараз. У США вирішили за результатами боїв з’ясувати, на яких частинах літаків треба зміцнити захист: вивчали літаки, що повернулися і виявили більшість пробоїн на крилах і хвості. Ці частини вирішили зміцнювати. Але спостережливий статистик Абрагам Вальд зауважив, що зміцнювати варто ті місця, де у літаків, що повернулися, немає пробоїн. Літаки, яким заряди потрапили в двигун або паливний бак, просто не повернулися з поля бою.

Shutterstock

Когнітивне спотворення № 4: Ефект самоздійснюваного пророцтва

Сутність цього когнітивного спотворення полягає в тому, що неправдиве пророцтво, котре звучить дуже переконливо, може змусити людей мимоволі прагнути до його здійснення. Так, пророцтво, в якого практично не було шансів збутися, раптом здійснюється.

Когнітивне спотворення № 4: Ефект Барнума

Чи вірите ви гороскопам? Ось і ми – ні. Однак на нього можна просто наштовхнутися і прочитати гороскоп заради розваги. І ось тут виявляється дивина: опис відповідного знаку дуже точно збігається з уявленнями людини про саму себе. Психологи назвали це явище «ефектом Барнума» (на честь шоумена і спритного маніпулятора XIX століття Фіннеаса Барнума). Справа в тому, що більшість людей схильні сприймати загальні та розпливчасті описи як точну характеристику, якщо мова йде про них. Закономірно: чим позитивніший опис, тим більше збігів.

Когнітивне спотворення № 6: Ефект ореолу

Люди проектують оцінку відомих їм якостей об’єкта на невідомі якості. Наприклад, хороший оратор, який веде лекції про маркетинг, сприймається як професійний продавець. Ореол може утворюватися як навколо людей, так і навколо компаній, предметів. Книга, про яку добре відгукувалися авторитетні для вас люди, буде здаватися вам необхідною до прочитання.

Коли спотворення стають проблемою

Катерина Александровська, психотерапевт

Багато маніпуляцій побудовано на когнітивних спотвореннях: пропаганда, реклама, залякування, продажі. І цьому важливо протистояти. І це потрібно робити, хоч і складно.

Знижуємо рівень стресу, дбаємо про тіло і мозок, ходимо на психотерапію, підвищуємо усвідомленість, вчимося, ставимо питання, перевіряємо, розширюємо кругозір. Такою «прокачаним» людиною складніше маніпулювати. Але важливо й цей процес не доводити до неврозу.


Ольга Кухарук, психолог, молодший науковий співробітник Інституту соціальної та політичної психології

Проблемою спотворення стає, коли замість набору «мисленнєвих прийомів» основним стає один або кілька негнучких і домінуючих, через призму яких пропускається вся інформація. Коли образ мислення стає командою «так і тільки так», і неможливо побачити інші версії того, що відбувається.

Наприклад «я точно знаю, що люди про мене погано думають (думають що я товста, некрасива) і т.д.». Ця думка стоїть в якості єдиної безальтернативної гіпотези. Вона настільки звична, що вже підходячи до іншої людини, без всякого відчутного зусилля, я «знаю»: тільки що ця людина подумала про мене погано, або вона вороже до мене налаштована.

Також фільтри спрацьовують в стресовій ситуації, ситуації, коли треба швидко прийняти рішення, ситуації травми (коли людині погано і знижується гнучкість мислення). Люди в стані втоми, зайняті іншою справою, в піднесеному настрої, виснажені самоконтролем або наділені владою, схильні до ризику когнітивних спотворень більшою мірою.Поділитися: