Книга замість допінгу: як українці розширюють свідомість за допомогою читання

Книга замість допінгу
Книговидавець Юлія Орлова – про головні читацькі тренди в Україні

Сьогодні кожен із нас живе у божевільному інформаційному потоці та гаморі. Не знаю, як інші керівники, але я приходжу додому і почуваюся так, ніби в шахті відпрацювала. І мені не завжди вдається перемкнути себе на відпочинок.

Одне з головних завдань людини – після шостої навчитися перемикати свою свідомість. І спробувати її розширити. Яким чином я можу це зробити? Алкоголь, наркотики? Речі, звісно, цікаві, але їх ефект непередбачуваний, а наслідки можуть бути дуже неприємними. Ще є спорт. Це дуже добре, але заняття спортом – це напруження, а я хотіла би просто розслабитися. Також є фільми. Але мені вони нагадують розчинну каву. Фільм – це думки режисера. А я ж люблю сама вибудовувати образи та картини.

Тому книги – це те, що допомагає мені розважитися, відпочити і перемкнутися. Вони ж і можуть максимально розширити свідомість.

У мене є особиста формула успіху – читання книг породжує більш креативне мислення та допомагає по-новому поглянути на речі. Все разом це призводить до успіху та гармонії

Зараз у нас в країні ренесанс книговидання. Причин тому багато. Основні: ембарго на російські книги та неймовірна спрага змін та навчання в українців.

В Україні не існує нормальної статистики в цій галузі. Але книговидавці та літературні закордонні агентства відзначають в нашій країні небувале зростання. Також існує і божевільний запит на купівлю авторських прав, що зростає.

Якщо говорити про тренди, то я їх розділяю на глобальні та жанрові. Про глобальні.

По-перше, це зростання кількості видань українською мовою. Раніше ми видавали 50% книг українською, 50% – російською. Сьогодні ми випускаємо більше 80% продукції українською. Книги ж, авторські права на які ми купуємо, у нас виходять лише українською. Ця література добре купляється та читається.

Другий тренд, котрий якісно відрізняє нашу країну – це гарний дизайн книг. Як у дитячій, так і у «дорослій» літературі. Книга стає справжнім арт-об’єктом. Якщо нам треба просто швидко знайти якусь інформацію –  ми шукаємо її в інтернеті. А книгу ми купуємо з двох причин: заради користі та емоційної насолоди. І я дуже рада сказати: читати сьогодні стає модно.

Третій тренд – підвищення якості контенту. Зараз якість текстів, перекладів, ілюстрацій та особливо якість поліграфічного виконання незмінно зростає. Це радує мене не лише як виробника, але і як покупця.

Четвертий тренд – загальносвітовий, але стосується також і України. Сьогодні друкований носій впевнено переважає над електронним. Період з 2010 по 2013 був для нас не дуже приємним. Чесно кажучи, ми думали про те, як далі розвивати видавництво і чи буде цей бізнес жити – в той час був бум на електронні книги. Але останні роки продемонстрували – електронні книжки стагнують. Тобто, все-таки друкований носій буде жити. Я, звісно, не можу сказати, як довго, але наступні 10 років ми точно будемо читати паперові книги.

Це глобальні тренди, а тепер кілька слів про жанрові, які також дуже цікаві.

1. Підлітки почали більше читати. Дивовижно, але це факт. І у світі, і у нас зростає сегмент молодіжної літератури. Більше того, наше видавництво купило права на книгу «Диво» – вона входить у топ-5 продаваних книг на Amazon. До речі, за цією книгою у США знімають фільм. Всіх почали цікавити підлітки.

2. А цей тренд просто вибухнув у нашій країні. Це бізнес-література. Якби мені п’ять років тому сказали, що бізнес-література в Україні буде продаватися настільки добре, я би не повірила.

Основні хіти перевидаються, а на всі бестселери купуються права на видання у нашій країні. Я можу пояснити чому. Зараз дуже непроста ситуація з бізнесом в Україні. Люди хочуть робити щось самі. Вони намагаються вчитися. Тренінги – це, звісно, чудово, але книга більш корисна.  Ми видали працю Еріка Ріса «Стартап». І наклад, який ми розраховували продати за рік, розлетівся за шість місяців. І це каже про те, що людям ця тема дуже цікава. Але це все покладає на книговидавців велику відповідальність. Нам треба дуже прискіпливо ставитися до підбору літератури та її перекладу. Тому нам дуже складно заповнити всі ніші швидко. Адже багато часу ми витрачаємо на якісний відбір та переклад.

Також важливий елемент – купівля прав. Є книжки, котрі не старіють – наприклад, «7 навичок» Стівена Кові. Але буває і по-іншому. Наприклад, книга про самопросування. І ось здається, що книжка хороша, але її було написано тоді, коли ще не існувало Facebook та всього іншого. Тому ми як видавці повинні бути дуже уважними та шукати книжки, які не зістарилися морально.

Існує ще один цікавий тренд і у самій бізнес-літературі.

В минулому та позаминулому році всі хотіли бути успішними. Було дуже багато книжок про тайм-менеджмент, наприклад. А тепер все змінюється. Сьогодні великою популярністю користуються книжки про пофігізм та slow life

Я думаю, це відбувається тому, що люди притомилися і всім хочеться розслабитися. Хочеться затишного щастя. Зараз цей вектор змінився від «всі націлені на успіх» до «як бути не тільки успішним, але і щасливим».

Також серед трендів у бізнес-літературі сьогодні книги блогерів, популярних у соціальних мережах. Наприклад, ми купили проекти і українських, і закордонних блогерів.

3. Український читач відрізняється від світового. В світі найпопулярнішою є художня література. Люди купують книги, аби розслабитися. У нас в країні першість тримає нон-фікшн. Читач хоче отримати користь від книги, а в другу чергу – емоції.

В підсумку треба розуміти, що нам є куди рости. Наприклад, на одного німця припадає сім книжок. В Україні показники набагато менші – 0,5-0,7 книги на душу населення. Але в будь-якому випадку поворот до читання в українців існує. І я, як видавець, зацікавлена тільки в тому, аби ця тенденція розвивалася.

Поділитися: