Потрібні люди: «Від хорошого до величного» Джима Коллінза

590
Shutterstock
9 принципів розвитку компанії – уривки з українського перекладу книги

Хороше – ворог величного. Про це пише Джим Коллінз, автор книги «Від хорошого до величного». Написана у 2001 році, ця робота стала світовим бестселером, була перекладена 35 мовами та продалась накладом більше 3 млн екземплярів. Бізнесмени, у тому числі українські, вважать роботу Коллінза однією з найкращих сучасних бізнес-книг. Видання The New York Times називає її біблією для топ-менеджерів, а самого автора – гуру. «Від хорошого до величного» –  книга про те, як не лише досягти хороших результатів, а й рухатись далі та розвинутись до величного рівня.

Щоб написати роботу, Коллінз витратив більше п’яти років, досліджуючи 1435 компаній, відібраних зі списку Fortune 500 з 1965 до 1995 року.

K.Fund Media першим публікує уривки з українського видання книги. Ось дев’ять принципів, завдяки яким компанію можна вивести на якісно новий рівень розвитку.

1

Найбільший скарб

Старий вислів «Люди — твій найбільший скарб» виявився неправдивим. Найбільший скарб — не просто люди, а потрібні люди.

2

Закон Паккарда

Один із незмінних законів фізики управління — «закон Паккарда» (ми його так назвали, бо уперше почули про нього під час попереднього дослідження від Давида Паккарда, співзасновника компанії Hewlett-Packard). Усе відбувається так: жодна компанія не може збільшувати прибуток швидше, ніж зростає її здатність набирати потрібних їй людей. Якщо доходи зростають швидше, ніж кількість правильних працівників, ви не створите, просто не зможете створити, величну компанію.

3

Не все можна придбати

Ми не виявили системного зв’язку між заробітною платою генеральних директорів і процесом перетворення від хорошого до величного. Думка про те, що зарплата є головною рушійною силою корпоративної ефективності, не підтвердилася.

Shutterstock

4

Правильні люди

Мотивувати людей — це даремна втрата часу. Однією з головних тез цієї книжки є те, що вам не треба буде витрачати час і енергію на мотивацію працівників, якщо ви успішно застосовуватимете результати цих досліджень. Якщо ви набрали в автобус правильних людей, вони будуть керуватися самомотивацією. Тут виникає інше питання: що слід робити, щоб ці працівники свою мотивацію не втратили? А один з найпростіших способів демотивувати людей — це плекати в них примарні сподівання, що невдовзі розвіються суворими фактами дійсності.

5

Свобода у рамках

Компанії моделі «від хорошого до величного» вибудовували послідовні системи з чіткими обмеженнями, проте вони забезпечували своїм працівникам свободу і відповідальність у рамках цих систем. Вони наймали людей із самодисципліною, які не потребували постійного управління, а потім керували системою, а не людьми.

6

Сперечайся та підкорюйся

Один з основних моментів у переході компанії від хорошого до величного є досить парадоксальним. З одного боку, вам потрібні керівники, які будуть сперечатися і дискутувати, — іноді бурхливо — у пошуках найкращих рішень, а з іншого боку, вони мають сумлінно виконувати ухвалені рішення, навіть якщо вони суперечитимуть їхнім інтересам.

7

Парадокс Стокдейла

Зберігайте віру попри усі труднощі, і ви зрештою переможете. І у той же час умійте протистояти суворим фактам дійсності, якою б жорстокою не була правда.

Керівники моделі «від хорошого до величного» спромоглися серед метушні і шуму незначних деталей віднайти те головне, на чому слід було зосередитися, щоб досягти успіху. Вони змогли отримати це, оскільки керувалися обома сторонами парадоксу Стокдейла, не дозволяючи одній з них переважати над іншою. Якщо ви зможете використати цей дуалізм, вам буде набагато легше ухвалювати  цілу низку послідовних правильних рішень і зрештою віднайти цю просту, проте надзвичайно ефективну концепцію.

Shutterstock

8

Яка ви тварина

Ви їжак чи лисиця? У знаменитому есе «Їжак і Лисиця» Ісайя Берлін поділив світ на «їжаків» та «лисиць», спираючись на давньогрецьку притчу: лисиця знає багато всього, а їжак знає щось одне, проте дуже важливе. Лисиця — хитре створіння, здатне придумати безліч складних стратегій, щоб зненацька напасти на їжака.

9

Правильні питання

Питання «Для чого ставати величними?» майже не має сенсу. Якщо ви займаєтеся діяльністю, яку любите і якій віддаєте свої сили, хай якою була б причина цього, таке питання не потребує відповіді. Тоді стає важливо не «Для чого?», а «Як?». І справді, питання слід поставити не «Для чого бути величним?», а «Яка діяльність змушує вас спробувати стати величними?». Якщо у вас виникає запитання «Навіщо намагатися робити свою справу величною? Невже не достатньо бути просто успішним?», можливо, ви займаєтеся не тим, що вам підходить.

Якісні зміни в компаніях сьогодні – необхідна умова зростання.

Своїми думками про важливість трансформацій в організаціях поділився керуючий партнер «Делойт» в Україні Андрій Булах.

Матеріали надані видавництвом «Наш Формат».
Поділитися: