Іти до мети чи покинути: коли варто відступитися

978
Shutterstock
Цілеспрямованість підтримують безліч різних шкіл: від психологів до соціологів. Та чи настільки хорошою вона є?

У будь-якій кар’єрі настає час для питання «Можливо, настав час зупинитися?». Причин може бути багато: від звичайної втоми і досягнення «стелі» до кризи. Існує два виходи: або відкинути сумніви та продовжити рухатися в обраному напрямкові, або змінити рід діяльності.

Який же обрати?

Йти на пролом чи покинути?

Цілеспрямованість зараз у тренді і підтримується безліччю досліджень. Наприклад, одне з таких, що охопило аудиторію від  дітей, що беруть участь у конкурсах орфографії, до курсантів Військової академії США та випускників Ліги Плюща, дійшло висновку, що вміння вирішувати завдання – це визначальний фактор, який пояснює успіх кожного.

Отже, існує версія, що стійкість перед обличчям незгод може прискорити навчання і поліпшити навички.

Професор психології Стенфордського університету Керол Двек (Carol Dweck) у своїй роботі з питань мислення росту виявила, що ті, хто розглядає проблеми і обмеження, як можливість розвиватися і вчитися, в довгостроковій перспективі, як правило, досягають кращих результатів. Вони демонструють стійкість перед обличчям випробувань, отримуючи в нагороду глибший і ширший набір навичок.

cameralabs.org

Однак інші дослідження ставлять ці висновки під сумнів. Недавній метааналіз досліджень більше 66 тис. осіб виявив, що насправді між витримкою та продуктивністю слабкий зв’язок.

І недавнє дослідження 5,6 тис. студентів, що проходять академічні тести, показало, що немає ніякого зв’язку між мисленням зростання (див. графіку) та оцінками на іспиті. Не було схоже, що люди з тенденціями до мислення росту із більшою ймовірністю покажуть кращий результат при повторному тестуванні, так само як і не схоже було, що вони взагалі спробують пройти тест ще раз.

Плюси та мінуси

Як бачимо, висновки дослідників є доволі суперечливими. З одного боку, цілеспрямованість відіграє роль в успішності. Але чи є вона основоположною? Залежить від зовнішніх обставин. Завдяки цілеспрямованості можна дочекатися своєї «зоряної години» (Удача зіграла знакову роль в життях багатьох видатних людей. Детальніше про це дослідження читайте пізніше – K.Fund Media).

Однак цілеспрямованість має безліч побічних ефектів

– Небажання відпустити ситуацію може призвести до того, що людина буде постійно незадоволеною – навіть коли вона отримає бажане, те, чого, на її думку, їй хочеться. Це було прекрасно проілюстровано в дослідженні серед випускників коледжу, які шукають роботу.

Shutterstock

Схильні до наполегливості люди можуть виявитися в пастці невірного вектора докладання енергії.

– Нездатність відпустити заповітні, але досяжні цілі, також може погано позначитися на вашому психічному та фізичному здоров’ї.

Так що, коли ви спитаєте себе – наполягати чи відступитися,– замисліться, чи варта овчинка вичинки.

Поділитися: