It’s a Cat’s Cat’s Cat’s World: до Міжнародного дня кота

589
according2hiphop.com
За що ми їх так любимо, як з ними пов’язані підприємницькі здібності людей і до чого тут маркетинг

Полювання і розмноження – це те, у чому коти чемпіони. Але саме наша слабкість до них зіграла їм на лапу найбільше. Собаки вражають розмаїттям своїх параметрів та характеристик. Коти на відміну від них значно подібніші між собою й відрізняються переважно виглядом хутра. Причина: перших люди вирощували як своїх помічників, другі не давали надії на те, що їх вдасться використати, тож вижили ті з них, котрі найменше боялися людей і дозволили себе любити.
«Домашній кіт – це не наше пухнасте малятко, а щось значно визначніше. Це маленький конкістадор, який підкорив планету. Ми потрібні домашнім котам, але складно сказати, що ми є їхніми власниками, радше помічниками, які дбають про їхній добробут», – пише журналістка Ебіґейл Такер у своїй книжці – бестселері New York Times «Лев у вітальні: як домашні коти приручили нас і завоювали світ» (The Lion in the Living Room: How House Cats Tamed Us and Took Over the World).


Вона зізнається, що сама обожнює котів (свого називає «здоровецьким круасаном»), хоч і розуміє, що почуття ці не взаємні. З цим, на її думку, треба змиритися і прийняти своїх улюбленців такими, які вони є.

Витоки котоманії

У 2004 році французький археолог та природознавець Жан-Дені Вінь розкопав на Криті рештки похованого разом із котом чоловіка, яким, згідно з результатами експертизи, близько 9,5 тис. років. Імовірно, наші предки почали тримати коло себе цих тварин ще в період неоліту під час становлення сільського господарства. Ті ловили мишей, які атакували сховища з урожаєм, і охоче харчувалися недоїдками.

Єгиптяни були першим відомим нам суспільством, що возвело цю тварину в культ.

Бастет – египетська богиня війни
Бастет – египетська богиня війни. wikimedia.org

Коти мають унікальну властивість пристосовуватися. Люди брали із собою своїх дорогих серцю чотирилапих егоїстів у далекі мандри.

Це посприяло їхньому поширенню на всіх континентах і найвіддаленіших островах, де оселилися Homo Sapiens.

За даними Ecology Global Network, сьогодні у світі налічується близько 600 мільйонів котячих.

За що ми любимо котів?

Ера котофото розпочалася задовго до комп’ютерів.

Але з появою соцмереж набула приголомшливих масштабів. Слово сat – один із найпопулярніших пошукових запитів. Станом на 2015 рік в інтернеті є щонайменше 6,5 млрд зображень котів і більше 2 млн відео на YouTube.

Британський журналіст Пітер Померанцев, який вивчає пропаганду, пояснив їхню вірусність тим, що беззахисний на вигляд клубочок створює у спостерігача ілюзію власної величі: «Ти бачиш щось маленьке, що можна приголубити. Це як доза морфію для нарцисизму: о, я такий могутній, такий сильний!»

Не дивно, що маркетологи активно використовують нашу любов до котів у своїх рекламних стратегіях.

У цих істот є безліч рис, які нас розчулюють. Це і великі круглі голови, і виразні очі, як у немовлят. І важать вони, як правило, майже стільки ж.

А ще їхнє м’явчання дещо нагадує крик дитини

Такер зауважує, що у дикій природі котячі доволі тихі істоти, але перебуваючи поруч з людьми упродовж століть, зрозуміли, наскільки ми вразливі до звуків, які вони видають. Мурчать коти щиро – для себе, але це, на їхнє щастя, заспокоює як їх, так і нас.

Фатальна привабливість

Існує думка, що через котів передається паразит Toxoplasma gondii (токсоплазма), якого виявили навіть у муміях. Його цисти розмножуться виключно у тонкій кишці кішки, яка проковтнула заражену мишу. Так формується нове покоління – ооцисти, які виходять назовні з фекаліями. Коли якась із мишей поглинає їх, вони перетворюються на тканинні цисти. Щоб активізувати їх і завершити цикл, треба спрямувати боязку здобич у пащу до хижака. T. gondii знайшла рішення: через кров паразит потрапляє до мозку миші, де спричиняє зростання рівня дофаміну – нейромедіатора, відповідального за пошук нових відчуттів. Замість лякати котяча сеча починає приваблювати мишей.

suburbano.net

Людина теж може заразитися: ооцисти потрапляють до нашого організму разом із немитими овочами і фруктами, а тканинні цисти – коли ми вживаємо сирувате м’ясо. Якщо з імунною системою все гаразд, паразит не страшний.

Утім, вагітним жінкам не рекомендують прибирати за котами, аби не заразити плід, для якого на етапі формування токсоплазма становить неабияку загрозу

Є й інший бік. Минулого місяця вийшла стаття норвезьких та американських учених про зв’язок між цим паразитом та підприємництвом. Інфіковані з 1,7 разів більшою ймовірністю схилялися до цієї ризикованої справи, обираючи між нею, маркетингом та бухгалтерським обліком. Науковці припускають, що це пов’язано з притлумленням почуття страху. Тому хтозна, можливо, саме котам, які завжди діють в своїх інтересах, слід подякувати комусь із бізнесменів за свої сміливі вдалі рішення?

Дізнайтеся з нашого веселого тесту, який ви кіт.

 

Поділитися: