Історія злету і падіння Венеції

390
Shutterstock
Відмова від пошуку нового і звичка експлуатувати перевірене старе часто призводять до стрімкого занепаду.

Більшість компаній пишалися б, якби змогли прожити стільки, скільки це вдалося Венеціанській республіці. З 697 по 1797 рік н.е. технологічні успіхи, географічне розташування і нетрадиційне мислення були перевагами, які забезпечували Ясновельможній Республіці процвітання. Але коли зміни приходять раптово, вони можуть перетворити сильні сторони на слабкі і звести нанівець навіть ті успіхи, яким більше тисячі років.

Вдале розташування

Військові технології та стратегічно важливе розташування міста на перетині основних торгових шляхів того часу надали Венеції кілька серйозних переваг. Арсенал, передова фабрика флотського спорядження, була серцем венеціанської військово-морської індустрії. З початку XIII століття тут випестували творчий підхід і стимулювали інновації та комерційний підхід у суднобудівництві.
Географічне розташування сприяло захисту від сухопутних і морських загарбників.

Shutterstock

Майкл Портер пише, що конкурентна перевага народжується, коли «різні види діяльності доповнюють і зміцнюють один одного … створюючи ланцюжок, міцний настільки, наскільки міцною є його найсильніша ланка». А цього було у Венеціанської республіки в надлишку.

Загрузли у традиціях

Як і багато успішних підприємств, Венеція досягла моменту, коли вона почала більше зосереджуватися на експлуатації звичного, ніж шукати нове: венеціанські купці використовували лише знайомі шляхи до успіху. Підприємці вирішили не сходити з протоптаних стежок і віддали перевагу перевіреним практикам, а не дослідженням і допитливому розуму. Торговці ставили на поступове поліпшення існуючої технології, були зосереджені на ефективності й оптимізації. У своїй рішучості якомога швидше збільшити статки вони все сильніше тиснули на газ замість того, щоб змінити напрямок руху.
Але до кінця XVI століття світ почав змінюватися таким чином, що Венеція ставала все менш релевантною до змін, що відбуваються.

Епоха географічних відкриттів стала початком занепаду Венеції

Один великий стрибок в технології – поява кораблів, які могли мандрувати морями багато місяців (і навіть років) поспіль – послабив конкурентну перевагу Венеції і сукупність її сильних сторін.

Географічне розташування Венеції в північній частині Адріатичного моря раптом виявилося її недоліком. Ба більше, Арсенал уже не був в авангарді суднобудівних технологій. Економічне значення Венеції суттєво зменшилося – і в цей момент в республіку увійшов Наполеон зі своїм військом, що й стало офіційним початком її кінця.

Урок Венеції

Який же урок можуть винести з цього сьогоднішні підприємці та інноватори? Що міцніше припущення, немовби майбутнє працюватиме так само, як сьогодення, то більше сила тяжіння статус-кво. Організації, що чипляються за свої звичаї, сповільнюються. Вони приречені на занепад.

Якщо не хочете бути захопленим зненацька, слід розуміти, що майбутнє буде відрізнятися від минулого. Майбутнє є багатозначним і відкритим до всіляких варіантів. Іноді вистачить лише одного важливого кроку з боку конкурента, одного нового технологічного рішення, аби цілій імперії настав кінець. Якщо бізнес схожий на доглянутий сад з охайними клумбами і високими стінами, цього недостатньо. Нова можливість (або загроза) може вибудовуватися там, за стіною, на галасливому перехресті секторів і ринків.

Shutterstock

Підприємці та інноватори не ховаються за синдромом «успішний як завжди» і вивчають нові технології та бізнес-моделі. Вони намагаються не втрачати з поля зору загальну картину і не довіряють нестрімному захопленню ефективністю і оптимізацією. Це допомагає просувати нетрадиційні способи мислення та вирішення проблем.
Мета не в тому, щоб гнатися за горизонтом, а в тому, щоб розуміти, коли і як цей горизонт зміниться, коли ви наблизитеся до нього.

Автор: П’єро Форміка, засновник Академії міжнародного підприємництва і старший науковий співробітник Інституту інноваційних цінностей, а також автор книг «Роль креативного невігластва: портрети слідопитів і першопроходців» і «Грандіозна трансформація у підприємницькій економіці: дослідження пустки», розмірковує про те, що відмова від пошуку нового і звичка експлуатувати перевірене старе часто призводять до стрімкого занепаду.

За матеріалами Harvard Business Review Россия

Поділитися: