«Історія ІКЕА»: уроки ощадливості від засновника компанії Інґвара Кампрада

872
Shutterstock
Уривки з книги Бертіла Торекула
ИКЕА

Усе почалося із зеленої шопки, до якої колись здавали молоко, що перетворилася на розподільний склад. Саме там зародилася компанія ІКЕА – з нудьги, навіяною піщаною пусткою, що панувала довкола, та однієї мрії непосидючого хлопчика – Інґвара Кампрада з ферми «Ельмтарюд» у шведському містечку Аґунарюд. Він захопився торгівлею ще в п’ятирічному віці, перепродаючи сірники, і у 17 започаткував справу свого життя. Не полишав бізнес, навіть проходячи кадетську підготовку у військовій академії. Десятиліття наполегливої роботи допомогли цьому чоловіку перетворити те, що було його особистою пристрастю, на корпорацію з річним доходом у понад €36 млрд. Кампрад походив із небідної родини. Був пещений любов’ю суворої бабусі та дідуся-добряка. Але ще замолоду він засвоїв: копійка гривню береже (чи то пак ере – крону) і ніщо ми не отримуємо задарма.


Про ці та інші принципи, якими послуговувався, підприємець розповів шведському журналісту Бертілу Торекулу, який на основі його оповіді та численних інтерв’ю із тими, хто знав Кампрада, написав книгу «Історія ІКЕА: бренд, що закохав у себе світ» (The IKEA Story, 1999). Її український переклад вийшов у видавництві «Наш Формат» 2018 року. Нижче наводимо кілька уривків.

Історія Nike від засновника компанії: як втілити юнацькі мрії

Ґуннар Янсон [з фірми Gunnars, в якій на ранніх етапах свого розвитку бачила конкурента ІКЕА] – чоловік років п’ятдесяти – запропонував мені зо двадцять годинників за ціною 55 крон (майже 7 доларів) за штуку. Я чесно зізнався, що для мене це задорого, й попросив про знижку. Мовляв: «Вибачте моє нахабство, та я ще молодий і дуже потребую допомоги. Я ж бо дуже хочу стати таким самим успішним бізнесменом, як Ви».

Інґвар Кампрад
Інґвар Кампрад. flickr.com

Він змилостивився й сказав: «Добре, хлопче. Нехай буде 52 крони». «З такою ціною великого прибутку вони мені не дадуть, але домовилися», – відповів я.

Витягши з рота сигару, Ґуннар промовив: «Юначе, ви ніколи не станете бізнесменом. Якщо я прошу 55 крон за годинник, а ви кажете, що можете заплатити не більше 50, не можна погоджуватися на 52 крони, не спробувавши сторгуватися на 50 крон 50 ере. Запам’ятайте: у бізнесі навіть 10 ере мають значення!».

«Обіцяю ніколи про це не забувати», – чемно відповів я... і дотримуюся своєї обіцянки дотепер

Навіть зараз я частенько навідуюся на ринок, розташований неподалік від нашого швейцарського будинку, перед самим закриттям, і прошу продавців про знижку. Мою дружину це дуже дратує.


IKEA поступово набувала обрисів «справжньої» фірми. На той момент більшість наших неписаних законів уже стали офіційними принципами роботи компанії. По суті, ми просто перенесли в IKEA родинний дух «Ельмтарюда»: послужливість, ощадливість і відповідальність.

Якось вранці я помітив, що наша касирка забула на столі рулон поштових марок. Розсердившись, я підрахував їхню вартість (приблизно п’ятнадцять крон) і поклав гроші на стіл.

IKEA
Бренд IKEA закохав у себе весь світ. Shutterstock

Незабаром, зашарівшись від сорому, винуватиця сама зізналася мені, що хтось залишив на її столі гроші за забуті звечора марки.

Цей урок вона запам’ятала назавжди: усе має свою ціну. Вартість марок стала набагато очевиднішою, коли замість них на столі з’явилися реальні гроші. Ми й досі намагаємося визначати всьому чітку ціну. На обкладинці рекламних брошур IKEA завжди вказано, у що обходиться їхнє виготовлення. Ми не приховуємо, що ці витрати доводиться покривати нашим покупцям.


В Ельмхульті (за кількадесят кілометрів від Аґунарюда) питання харчування стояло надзвичайно гостро. Люди з’їжджалися до нас з усієї країни. IKEA стала головною туристичною принадою містечка, переплюнувши навіть місце народження славетного Карла Ліннея.

Подорожі були дорогим задоволенням, тож ми домовилися із залізничною компанією про знижку на квитки для відвідувачів виставки

А клієнтів, які обставляли нашими меблями весь будинок, ми ще й пригощали вечерею в нашому готелі з басейном, який відкрили через наплив туристів. Думаю, дідусь дуже здивувався б, якби побачив, на що перетворився його старенький магазин.

IKEA
Послужливість, ощадливість і відповідальність - основні принципи компанії. Shutterstock

Як бачите, проста спостережливість і винахідливість призвели до ухвалення доленосних рішень. Цеглинка за цеглинкою ми вибудовували філософію IKEA, яка не втратила актуальності навіть після виходу компанії на міжнародну арену.


«Секрети десяти успішних людей»: зареєструйтеся і отримайте в подарунок електронну книжку від K.Fund Media!

Поділитися: