Інвестиції SoftBank’а гальмують розвиток відкритого ринку акцій стартапів

128
dmxvlyap9srmn.cloudfront.net
Разом з тим після виходу на біржу вартість технологічних проектів швидко знижується

Мільярдні грошові вливання в технологічні проекти від фінансового консорціуму за участі японської SoftBank Group Corp і державних інвестфондів країн Близького Сходу звели нанівець надії на те, що ринок «технологічних» IPO в цьому році відновиться.

Приватні інвестиції дають стартапам можливість уникнути трудомістких формальностей підготовки до виходу на біржу і залучити більше коштів, а також оберігають від регулювання відкритого ринку акцій – навіть після того, як стартап із приватним капіталом переростає багато публічних компаній.

Саме про це говорили багато учасників конференції The Wall Street Journal D.Live, яка на цьому тижні відбулася в Каліфорнії. Причиною різкого зниження числа нових IPO в 2017-м венчурні капіталісти, підприємці, експерти з IPO і дилери називали SoftBank і їм подібних інвесторів.
«Не дивно, що ці компанії десятками укладають угоди про наміри», – зазначила Ніколь Куїнн, інвестиційний партнер Lightspeed Venture Partners.

Почитати: чому в бізнесі людина важливіша за технології?

За статистикою «технологічної» біржі Nasdaq, за останні два десятки років кількість публічних компаній в США знизилася вдвічі – не в останню чергу через зменшення кількості нових виходів на IPO, особливо різке після 2014 року. Інвестори публічних компаній, в тому числі пайові інвестфонди, переключилися на приватні технологічні компанії.
Стартаперів IPO очевидно не «збуджує» – хоча індекси Доу-Джонса і Nasdaq за рік зросли більше ніж на 26%. За три квартали 2017-го на IPO вийшли всього 12 IT-стартапів порівняно з 27 за такий самий період 2014-го.

«Якщо вам не потрібен капітал, то й публічними ставати немає сенсу. А майже всім цим компаніям капітал не потрібен», – так Баррі Діллер, глава двох великих корпорацій InterActiveCorp і Expedia Inc. і досвідчений біржовий гравець, пояснює, чому «урожайні» раунди приватного фінансування знижують привабливість IPO.

Третій варіант інвестування

SoftBank з його інвестиційним фондом у $93 млрд – один із найбільших приватних інвесторів. З початку року японська фінансова група вклала гроші мінімум у 14 технологічний компаній у всьому світі, включаючи вливання $500 млн в Фінтех-компанію Social Finance і $3 млрд у мережу коворкінг WeWork, які й без того вже коштують мільярди. Наступного тижня група нарешті завершить і угоду з Uber на $1 млрд.

«Це третій варіант інвестування. Раніше популярними були вихід на біржу або пряма покупка», – нагадав Ларрі Албукерк із брокерської компанії EB Exchange. З ним згодна і Дженні Лі, керуючий партнер GGV Capital; на її думку, політика SoftBank змушує венчурних капіталістів «готуватися до великих обсягів угод зі злиття і поглинання та зниження кількості виходів на IPO в довгостроковій перспективі».

Стартапи дешевшають після виходу на IPO

Тим часом на вторинному ринку паїв IT-компаній біржі Nasdaq обсяг торгів за рік перевищив $1 млрд, відзначає заступник голови біржі Брюс Ауст. Співробітники стартапів та інвестори продають свої частки іншим приватним інвесторам без всякого IPO.
Парадоксальним чином цей потік приватного капіталу теж знижує привабливість IPO, зазначає Кріс Клапп, керуючий директор консалтингової групи MorganFranklin: за його словами за таких торгів компанію оцінюють, як правило, дорожче, ніж при публічному розміщенні.

Наприклад, акції сервісу доставки їжі Blue Apron Holdings після IPO в червні втратили 27% вартості, Software Cloudera з часу квітневого розміщення подешевшала на 53%, а Snap Inc., творці популярного серед підлітків месенджера Snapchat, з березневого IPO втратила більше 10%.

Softbank вклався в індійське таксі

 

Джерело: Reuters.com
Поділитися: