Інтроверт у світі горлопанів: «Умный сначала думает» Мартіна Верле

2319
kinja-img.com
Як вдумливій людині жити в світі, де правлять бал балакучі екстраверти
«Умный сначала думает»

Повністю книга називається «Умный сначала думает. Стратегии успеха для интровертов» (її переклад російською в 2018 році випустило мінське видавництво «Попурри»).

Інтроверт, нагадаємо, це «людина, психічний склад якої характеризується зосередженістю на своєму внутрішньому світі, замкнутістю, спогляданням, той, хто не схильний до спілкування і кому важко встановлювати контакти з навколишнім світом» – на противагу екстравертам.

Обидва терміни запровадив знаменитий швейцарський психіатр Карл Юнг.


Не базікати, а робити

Інтровертів у світі меншість, але все одно багато – до 25%. Ось їм і вирішив допомогти німецький бізнес-консультант Мартін Верле, який свого часу прославився книгою про офісні будні «Я працюю в дурдомі». За його словами, «світом правлять горлопани», «розв’язна балакучість зведена в ранг норми» і «навіть тим, хто працює руками, доводиться спочатку продавати себе язиком». У книзі є, наприклад, цікава історія листоноші без вищої освіти, який зумів стати головним лікарем лікарні – саме завдяки вмінню барвисто говорити, сфальсифікованиму диплому й фейковий дисертації з наукоподібною, але безглуздою назвою.

А людям сором’язливим, не схильним до вихвалянь і зануреним у себе, начебто й місця немає

Насправді – є, запевняє Верле. Інтровертами є і засновник Facebook Марк Цукерберг, і один з найбагатших людей світу Воррен Баффет, і знамениті актори Клінт Іствуд, Річард Гір і Джулія Робертс.

Мартін Верле
Мартін Верле. wikimedia.org

Головна думка автора: не варто намагатися наслідувати природженого екстраверта, змушувати себе бути душею компанії і без кінця розмовляти.

Набагато розумніше використовувати власні особистісні якості. Наприклад, інтроверти часто – хороші емпати, тобто вони відчувають емоційний стан оточуючих і навіть можуть передбачити, чи чекає на сімейну пару розлучення. Крім того, інтроверти скрупульозні, посидючіші і ґрунтовніші, що цінується в певних професіях.

Інтроверти не соціофоби: руйнуємо міфи

Перебір

Щоправда, автор часом вільно поводиться з термінологією. У ящик з написом «інтроверти» у нього потрапляють і скромники, і невпевнені в собі, і ті, хто не вміє виступати на публіці, і просто тугодуми… Відповідно, ледь не всі екстраверти виявляються безсовісними горлопанами і балакунами, у яких «роти працюють, як кулемети», але яким нічого показати, крім добре підвішеного язика.

Часом Верле просто заносить. Наприклад, він люто нападає на курси ораторського мистецтва, флірту і навіть на практику мозкових штурмів. Мовляв, все це нісенітниця, великі ідеї не народжуються у великій компанії.

Найкращі ідеї виникають у тиші?
Найкращі ідеї виникають у тиші? Shutterstock

«Більшість революційних винаходів… були здійснені в результаті індивідуальної, а не групової роботи» і взагалі «чи можете ви назвати мені великий роман, який був написаний двома авторами?».

Нехай «12 стільців» Ільфа і Петрова він міг не читати. Але про письменників братів Гонкур, про творців літака братів Райт або про лауреатів Нобелівської премії з фізики, подружжя П’єра і Марі Кюрі повинен був чути.

Корисне і практичне

Проте книга, безумовно, корисна – причому не лише для боязких интровертів, а й узагалі для всіх, кому доводиться мати справу з маніпуляторами або просто базіками, виступати на публіці, брати участь у нарадах і навіть з’ясовувати стосунки з партнером. Бо відповідні рекомендації в книзі є. Ви соромитеся себе хвалити під час прийняття на роботу?

Зберіть висловлювання інших про себе і подайте власні заслуги немовби від імені колишніх колег і начальників

Не вмієте виступати перед великою аудиторією? Так і скажіть на початку виступу, люди пробачать вам недосконалість форми, якщо за нею буде цікавий зміст.

Є навіть вправи для відпрацювання навичок – відбиття атаки колеги-конкурента на нараді, наприклад.

Говорити про свої заслуги можна словами інших людей. Shutterstock

Утім, один з найкращих експертів у сфері психології особистості Брайан Літтл упевнений, що жорсткий поділ на екстравертів та інтровертів занадто все спрощує. І обидва типи можуть бути гнучкішими й успішно застосовувати багато прийомів з арсеналу «антиподів». Коли інтроверт може поводитися як екстраверт і чому важливо не перестаратися із цим – в його лекції.

Поділитися: