Інтерв’ю із собою: підвищення власної ефективності за Друкером

441
Shutterstock
Варто ставити собі потрібні запитання і відверто на них відповідати

Пітер Друкер був провідним консультантом та експертом у галузі менеджменту. Написав 39 книг, які переклали більш як 60 мовами.

Нещодавно у видавництві «#книголав» вийшла українська версія його вже посмертно опублікованої праці «Як управляти собою» (Managing Oneself, 2008), що багато в чому перегукується з «Ефективним керівником» 1966 року, який вже став класикою ділової літератури.

Основна її ідея: змінитися повністю навряд чи вдасться, але можна завести собі якнайбільше корисних звичок, які поліпшать роботу.
Друкер радить краще пізнати себе і свої можливості за допомогою інтерв’ю, яке час від часу доведеться повторювати. Тож відкладіть усі нетермінові справи – на вас чекає ділова зустріч із тим, з ким ви разом до останнього.
Ось про що варто запитати самого себе.


Які мої сильні сторони?

Єдиний спосіб їх визначити – аналіз зворотного зв’язку. Ухвалюючи рішення, слід записати собі, на який результат ви розраховуєте, а потім порівняти із тим, що ж насправді вийшло. Після цього стане зрозуміло, які уміння доведеться вдосконалити, а які – здобувати не покладаючи рук. І тільки так! За роботу, яку ви зробите абияк, аби було, автор радить узагалі не братися.

Як я виконую свою роботу?

Це запитання тягне за собою низку інших. Передовсім – «як я навчаюся?» Хтось краще сприймає на слух, інший – неодмінно має прочитати, щоб розібратися; хтось робить висновки на основі спостережень, а є люди, для яких украй важливо самим висловлюватися, щоб зрозуміти, як влаштовані речі.

Шлях до самовдосконалення у кожного свій. Shutterstock

До останніх, як зазначив Друкер, належав він сам. Потрібно подбати про умови, які необхідні вам для засвоєння інформації.

Наступне – слід чітко розуміти своє місце у колективі. Автор застерігає: часто, коли «другий номер» підвищують на посаді й дають виконувати обов’язки «першого номера», це нерідко супроводжується розчаруванням, тому що блискучий радник рідко виявляється ще й блискучим керівником.

Які мої цінності?

Друкер наводить історію про одного шанованого і перспективного дипломата, який був послом Німеччини у Лондоні на початку ХХ століття. Замість того щоб головувати на урочистому обіді, організованому дипломатичним корпусом для Едуарда VII, він зненацька подав у відставку.

Коли якесь завдання викликає у вас душевне сум’яття, запитуйте себе: «Кого я хочу побачити вранці у дзеркалі?»

Король був ласий до любовних утіх і дуже промовисто натякнув, на який саме обід розраховує. Посол нібито відповів: «Коли я голитимуся вранці, то не хочу бачити в дзеркалі розпусника».

От власне до цього й закликає Друкер – у ситуації, коли виконання якогось завдання викликає у вас душевне сум’яття, щоразу запитувати себе: «Кого я хочу побачити вранці у дзеркалі?»

Який внесок я маю зробити?

Щоб знайти відповідь на це запитання, треба помізкувати над трьома іншими: «чого вимагає ситуація?», «як я можу зробити найбільший внесок, враховуючи мої сильні сторони, спосіб виконання роботи і цінності?» і «яких результатів я маю досягти, щоб вони мали значення?». Рекомендації автора: результати мають бути важко досяжними, але реалістичними, значущими – тобто такими, що несуть зміни, а також помітними і вимірюваними.

Результати мають бути реалістичними. Shutterstock

Друкер також нагадує: кожен із ваших колег теж працює по-своєму, а не по-вашому. В основі сучасних успішних організацій лежить не сила, а довіра, пише він. Існування довіри між людьми не обов’язково означає, що вони одне одному подобаються. Це означає, що вони докладають зусиль, щоб зрозуміти одне одного і не робити проблем із розбіжностей. Але для цього критичним є порозуміння із собою.

Поділитися: