Інший серед своїх: «Скрытое влияние» Йони Бергера

459
fullhdoboi.ru
Про що каже оточуючим наш вибір і як вибір інших впливає на наш

Йона Бергер – випускник Принстона і професор маркетингу Вортонської бізнес-школи – один з небагатьох учених-теоретиків, чиї результати спостережень за суспільством успішно підхоплюють і застосовують практики. Обидві його книги стали бестселерами The New York Times, і можна довго перераховувати всесвітньо відомі ЗМІ, де друкуються статті Йони Бергера, і компанії зі списку Fortune 500, які він консультував. Але простіше сказати, що після публікації його роботи «Заразливий. Психологія сарафанного радіо» в професійний сленг маркетологів і повсякденне життя міцно увійшли поняття «тригер», «сарафанний маркетинг» і «віральні повідомлення».


Нова книга Йони Бергера «Скрытое влияние. Какие невидимые силы управляют нашими поступками» (Invisible Influence: The Hidden Forces That Shape Behavior), вийшла в російському перекладі в 2017 році в білоруському видавництві «Попурри».

І вона не менш цікава і корисна, ніж перша.

Ми вибираємо, нас вибирають

Бергер знову досліджує неусвідомлені причини нашого щоденного вибору, чинники, що впливають на вподобання людей, і наслідки кожного такого вибору. Але якщо в «Заразливому» автор відкривав читачеві світ вірального маркетингу з погляду розробника або власника продукту, то в «Скрытом влиянии» він аналізує приклади скоріше з позиції залученого споживача-дослідника, залишаючись над ситуацією. Його спостереження і висновки можуть бути цікавими та корисними однаковою мірою тим, хто хотів би вплинути на інших, і тим, хто хотів би сам уникнути неусвідомленого впливу зі сторони.

Йона Бергер
Йона Бергер. Hürriyet

Ідеї, викладені в книзі, не нові. Справді, багато речей ми робимо заодно з тими, хто є для нас важливим і значущим. Прагнемо наслідувати тих, хто нам подобається і на кого ми хотіли би бути схожими.

Цей принцип працює і в зворотному напрямку: було б дуже неприємно мати щось спільне з тими, хто неприємний нам чи важливим для нас людям, хто заявляє цінності, протилежні нашим.

Але одна справа – знати теорію, і зовсім інше – впізнавати її на практиці. Тим більше, коли в щільному інформаційному потоці багато речей ми поглинаємо неусвідомлено. Бергер ілюструє знайомі принципи яскравими прикладами на кшталт таких: кому компанії дарують продукцію своїх конкурентів і чому бренди платять знаменитостям за те, щоб вони НЕ носили їхні речі. Він описує кейси, як захоплюючі історії, показує приховані механізми впливу рекламних кампаній і повсякденних побутових ситуацій.

Практичний підхід

Хороша книга не лише повідомляє цікаві факти й корисні думки, а й підштовхує до власних роздумів і порівнянь. Багато в чому дослідження Йони Бергера перегукуються з ідеями Річарда Талера і Касса Санстейна, викладеними в книзі «Поштовх» («Nudge»).

Компанії дарують продукцію своїх конкурентів і бренди платять знаменитостям за те, щоб вони НЕ носили їхні речі

На відміну від нобеліатів, які відверто поділяють людство на «інженерів соціальної думки» і споживачів і звертаються переважно до перших, Бергер пропонує перевірений інструментарій всім охочим.

При цьому цікаво відзначити, як по обидва боки Атлантики вивчають схожі кейси з економією електрики і порівнянням з сусідами, спостерігають за поведінкою школярів у різних ситуаціях і досліджують роль навчальних закладів та їх внутрішнього мікроклімату в житті людини.

Люди змінюючись самі мимоволі (чи злегка навмисне) змінють інших.
Люди, змінюючись самі, мимоволі (чи злегка навмисне) змінють інших. Vectec

Автори обох книг з різних сторін вивчають одну й ту саму проблему – як люди в суспільстві «перезапилюются» досвідом один одного, змінюючись самі й мимоволі (чи злегка навмисне) змінюючи інших. Якщо вам сподобалися теоретичні викладки Талера і Санстейна, то численні яскраві приклади Бергера збагатять бачення ситуації і розширять рамки застосування теорії. Читачі дізнаються, як створюється палітра кольорів Pantonе, чому в США важливо бути унікальним, а в Азії «цвях, що стирчить, забивають молотком» і в яких випадках порівняння з конкурентом допомагає нам перемогти.

 

Читайте також: «Нова поведінкова економіка» нобелівського лауреата Річарда Талера

Поділитися: