Інновації у бізнесі: як знаходити рішення реальних проблем

Керівник з питань інновацій компанії Deloitte
Як корисні нововведення додають компанії прибутку, і чому варто переглянути бюджети на навчання

Минулого разу ми говорили про те, як знайти та викоренити із продукту чи послуги те, що не приносить цінність клієнту. Цього разу ми поговоримо про те, навіщо впроваджувати інновації і як відрізнити потрібні нововведення від непотрібних.

Про інновації зараз не говорить хіба що лінивий: компанії відкривають корпоративні інкубатори, акселератори, скрізь звучать трендові слова «дизайн-мислення» та «скрам». Проте насправді в більшості українських компаній інновації ще досі сприймаються як «пісочниця для забавок»  та «хобі», що можна швидко прибрати, якщо буде провал. Сумніваєтеся? Задайте своїй організації питання: чи зросла монетизація інноваційних проектів у вашій компанії? Чи можуть ваші команди навчити когось іншого інноваціям? Чесні відповіді підкажуть, що все ще попереду.

Навіщо потрібні інновації

Інновації – це процес, який допомагає відповісти на питання:  яку цінність і на яких ринках ви хочете створювати і як вирішити проблеми, що вам заважають. Звучить банально, але ефективно знаходити відповіді на ці питання надзвичайно складно. Стандартна практика у компаніях навпаки часто заважає створювати реальну цінність.

Клієнту не потрібні ваші бездоганні PowerPoint-презентації, які ви робите один для одного, чи красиві Excel-таблиці, в яких один відділ демонструє іншому значимість своїх цифр.

Клієнту потрібен продукт, який вирішить його проблеми сьогодні та буде в змозі робити це завтра

А який відсоток часу ви витратили на те, щоб дізнатися, якими будуть потреби клієнта завтра і які компетенції необхідні вашій організації вже сьогодні, щоб задовольняти їх?

Проблеми – це не сміття, яке треба ховати. Це золото, яке треба цінувати

Найбільшими перешкодами інновацій в організаціях є небажання визнати проблеми як сигнал: щось не працює.  Зазвичай усі впевнені, що проблема – це погано. Це ризик, збій системи, загроза просуванню в кар’єрі – те, за що співробітників карають. Саме тому проблеми приховують, і організації просто не вчаться на своїх помилках.

Інноваційна компанія навпаки завжди знає, чому її новий продукт не злетів або злетів, і що вона буде робити наступного разу, щоб не наступити на ті ж самі «граблі». В інноваційному мисленні проблеми – це драйвер росту, нові можливості для покращення та стимул для креативності. І корпоративні інновації – це побудова системи всередині організації, яка робить проблеми очевидними і видимими для всіх без винятку. Тільки коли проблеми видимі, ви можете їх усвідомити, визнати, експериментальним шляхом визначити їхні реальні причини та усунути їх.

Як змінити ставлення до проблем

Проблеми – це те, що дуже сумлінно приховується в українському бізнесі. Більшість компаній та їхніх лідерів ніколи не визнає, що чогось не знає, що у них є проблеми. Всі хочуть видаватися експертами – люди бояться задавати «дурні» питання і не ставлять такі питання у себе в організації. Як наслідок, роблять так, як робили завжди до них – інертність людей колосальна і це гальмує розвиток інновацій.

Помічати проблеми дуже просто, але міняти ставлення до проблем – дуже складно. Тому почніть з чогось невеличкого: одного продукту, одного процесу, однієї лояльної до змін команди.

1. Визначте, якою мірою вибраний фактичний результат відрізняється від плану команди.
2. Ідентифікуйте ті сигнали втрати цінності, про які ми говорили минулого разу:
(1) зайві рухи;
(2) очікування;
(3) перевиробництво;
(4) перепроцесинг;
(5) виправлення помилок;
(6) незавершена робота;
(7) продукт не відправлений клієнту;
(8) розрив знань і спільного розуміння з клієнтом як всередині, так і ззовні компанії.
Спріоритезуйте їх. Визначте першопричини головних проблем.
3. Зробіть експеримент, щоб підтвердити причинно-наслідковий зв’язок цих проблем, та сплануйте реалізацію заходів, щоб прибрати ці причини.

Активно залучайте команду, вказуйте їй напрям, пропонуйте інструменти – команда сама знайде рішення. Зробіть цей проект в ігровій формі – квесту або хакатону, поділіться знаннями цього експерименту: що спрацювало, що ні, чого команда навчилась, що це означає для всієї організації. Таким чином, ви зможете розвиватися, навчатися тому, що приносить цінність компанії.

Інновації – це найкращі інвестиції в людей

Запам’ятайте, інвестиції у знання та компетенції, які не створюють цінність для клієнтів – це перевиробництво непотрібних знань, які будуть створювати ще більше хаосу у ваших процесах. Перегляньте ваші бюджети на навчання – чому ви вчите ваших співробітників? Що реально з цього створює цінність для клієнтів? Якою мірою ваші інвестиції в навчання окупуються?

Навчання – це стратегічний пріоритет, а не тактичне завдання освоїти бюджет

Якщо роль лідера в тому, щоб досягати бізнес-результатів завдяки побудові компетенцій у команді, то інновації – це найкращі інвестиції в людей. Розвивайтесь та будьте інноваційними!

Поділитися: