Імітація праці: 4 основних причини псевдоактивності співробітників

347
Shutterstock
І що робити, якщо в компанії з'явилися симулянти

У сучасних умовах ведення бізнесу, коли висока якість та достатня кількість вже стали нормою, персонал компанії стає чи не єдиною конкурентною перевагою. Керівники хочуть бачити біля себе універсальних працівників, які готові працювати, не покладаючи рук. Але на практиці ми стикаємося не тільки з якісним виконанням завдань, а й із простою видимістю їх виконання, так званою імітаційною діяльністю. K.Fund Media з’ясовував, в чому причини появи псевдостаранності і чи можна впоратися із цим явищем.

«Імітаційна діяльність» (або на корпоративному слензі «ІБД» – імітація бурхливої ​​діяльності) – феномен, який досить часто зустрічається в сучасних компаніях, незалежно від розмірів бізнесу.

Вона проявляється у вигляді активної роботи, коли людина намагається показати оточуючим, що вона дуже багато працює і надзвичайно зайнята. На ділі ж такі дії не приносять результату, а лише маскують неробство.

«На жаль, імітувати можуть будь-які співробітники компанії, діяльність якої не оцифрована і не прозора», – говорить HR-експерт, консультант з розвитку кар’єри Вікторія Сафронова. За її словами, і самому працівнику така псевдо-активність йде на шкоду. «І на діяльність і на її імітацію йде однакова кількість енергії, просто одна – творча, а інша – руйнівна», – каже вона.

Хто винен

1

Криза мотивації

Ефективна система мотивації персоналу зазнала значних змін протягом останнього десятиліття. Але вітчизняні підприємства в більшості своїй знаходяться на «проміжному етапі» переходу до прогресивніших систем.

Навіщо витрачати зусилля, коли можна не витрачати?
Навіщо витрачати зусилля, коли можна не витрачати? Shutterstock

Це негативно впливає на працівників, особливо якщо керівництво не хоче бути відкритим і не пояснює, чому в компанії відбуваються ті чи інші процеси.

Співробітники не розуміють, за виконання яких завдань вони отримують винагороду, і як ефективне виконання доручень зараз вплине на результат потім. Логічно, що людина запитає: «А навіщо мені старатися більше за ті ж гроші?»

2

«Не спійманий – не злодій»

Багато керівників підприємств і організацій відчувають (скоріше, тільки інтуїтивно) наявність проблеми «імітаційної діяльності».

Але виділити її, особливо у великих корпораціях, практично неможливо

Причиною тому – авторитарні ієрархічні структури та багатоступенева підпорядкованість. Іншими словами, викрити одного співробітника з-поміж тисячі в «імітаційній діяльності» – завдання складне.

3

Неефективний рекрутинг

Нерідко буває так, що керівник або поверхнево, або зовсім не розуміє специфіку тієї чи іншої посади. Через це, наприклад, в компанію можуть наймати співробітників з освітою в 2-4 тижні курсів.

Буває співробітнику дійсно нічого робити
Буває співробітнику дійсно нічого робити. Shutterstock

Такі працівники будуть намагатися міцно закріпитися на робочому місці, і якщо їм не вистачає для цього багажу знань і досвіду для якісного виконання завдань, вони з великою імовірністю будуть лише вдавати, що працюють «на всі сто».

4

Наявність непотрібних посад

Дуже часто у великих компаніях відкриваються посади, які їм зовсім не потрібні. Люди, які приймаються в якості співробітників на такі посади, просто не знають, чим їм зайнятися на робочому місці. Тому що їм дійсно нічого робити. Але компанія люб’язно надає їм щомісячну заробітну платню – і в підсумку все всіх влаштовує. Працівник отримує зарплату, нічого не роблячи, а керівник підприємства отримує закриту вакансію.

І що робити

Знизити або зовсім викорінити ІБД цілком під силу і керівництву компанії, і її співробітникам.

«В першу чергу, потрібно зробити роботу співробітників більш цікавою: наповнити цікавими завданнями, провести ротацію в компанії або надати можливість співробітнику брати на себе більше відповідальності (якщо це припустимо)», – говорить HR-фахівець компанії Ventservice Аліна Шевченко. «Іноді можуть допомогти жорсткі заходи: «копняк» від керівника або позбавлення премії», – додає вона.

Декому таки потрібен «копняк» від керівника
Декому таки потрібен «копняк» від керівника. google

Втім, налагоджені бізнес-процеси вже самі по собі зводять ІБД до мінімуму.

«Там, де всі завдання поставлено чітко, є точки контролю і оцінка діяльності, імітувати складно. І головне, її точно не буде там, де персонал розуміє цілі компанії і залучений в їх реалізацію», – каже Вікторія Сафронова.

Поділитися: