Худніть з нами: «Лідерство в стилі Lean» Джима Ланкастера

215
planet-lean.com
Сповідь менеджера, який думав, що створив у компанії нову просунуту систему керівництва

Lean в перекладі з англійської – це «худий», «пісний», «обезжирений». Відповідно, методологія Lean має на думці «обезжирення» бізнес-процесів за рахунок скорочення неминучих втрат, виключення марних дій тощо. Вона близька до популярної японської технології «канбан» і має деякий зв’язок із ще одним модним словом – «кост-кілінґ», тобто «вбивання витрат».

Тим не менш, «Лідерство в стилі Lean: шлях до постійного вдосконалення вашого бізнесу» (український переклад 2017 року вийшов у видавництві  K.Fund у співпраці з Лін Інститутом України ) — це не підручник з модного й корисного методу керівництва. Це історія конкретної компанії Lantech, яка виробляє досить таки специфічну продукцію – машини для загортання в стретч-плівку цілих піддонів з товаром. Компанію заснував ще батько автора, Пет Ланкастер. А син заходився впроваджувати на підприємстві нові методи керівництва. Цим, зокрема, «Лідерство в стилі Lean» нагадує «Маверик» Рикардо Семлера.

abcokovex.com

Про Lantech писали в газетах як про інноваційну та успішну компанію, що активно впроваджує кайдзен (ще одна японська методика керівництва), на підприємстві влаштовували екскурсії, – а Джим Ланкастер признається, що на початку 2000-х, лише ставши генеральним директором, був у відчаї.

«Якщо ми такі класні, чому не є лідерами за фінансовими показниками?»  –  питав він свою команду. До прикладу, він з консультантами розробляв нову технологічну карту для фарбування каркасу майбутньої машини.

Якщо ми такі класні, чому не є лідерами за фінансовими показниками?

Карта була прекрасна, дозволяла прискорити процес, зменшити обсяг ручної праці по доводці – спеціальними затичками, наприклад, захищалися різьбові отвори.

Але вже за тиждень виявлялося, що робочі роблять все по-старому. І Джим став серйозно побоюватися, що йому до кінця життя доведеться залишитися «тімлідером лінії фарбування». Власне, вся книжка про те, що з «цим всім» робити. А точніше, що «з цим всім» робили в компанії Lantech. Як перетворювали нові практики на звичку. Як знаходили «вузькі місця» у виробничих процесах –  та як при цьому радили поводити себе спостерігачу («тримати рота на замку, а руки в кишенях»).

LinkedIn

Коли шукали мінімальну кількість показників,  на контролі яких варто зосередитися з самого початку – і зійшлися всього на одному-двох для кожного підрозділу.

До прикладу, для відділу обслуговування це були  «втрачені дзвінки», коли клієнт кидав слухавку, не дочекавшись відповіді,  а для виробників – кількість дефектів на машину. Часом висновки виявлялися на сміх простими, але так буває часто, коли вже знаєш відгадку. Загалом, в компанії впровадили принцип «піди й подивись» — тобто при виникненні проблеми відповідний начальник зобов’язаний не покладатися на звіти й доповіді, а встати й піти на місце дії.

Книжка підкупає саме такою увагою до дрібниць і якоюсь непідробною щирістю.

Там наводяться навіть скан-копії картинок, з допомогою яких автор і найняті ним консультанти картирували бізнес. Це малюнки створені від руки на аркушах паперу в клітинку, досить неохайні – а тому й виглядають справжніми.

Ланкастер охоче розповідає не лише про відкриття, але й про власні помилки. До прикладу, він вважав своєю чеснотою те, що ліпше всіх знав технологію й процеси в компанії:

lantech.com

«Дайте мені вихідну інформацію, і я зможу швидше запропонувати рішення або відправлю запит в потрібному напрямку». Потім він переконався, що це його недолік: підлеглі звикають до боса-надлюдини, боса-няні – і припиняють мислити самостійно.

Які кроки здійснив Ланкастер, щоби вберегти компанію, читайте в «Уникнути падіння: 8 кроків з книжки «Лідерство в стилі LEAN»

Поділитися: