Homo сreativus: книга Річарда Флориди про новий клас, що завойовує світ

455
Lonely Planet
Які міста приваблюють тих, хто заробляє головою, і чому?

Тих, хто заробляє на життя пошуком неординарних рішень та підходів, стає дедалі більше. Серед них як ті, кого ми звикли називати гуманітаріями, так і представники технічних спеціальностей – усі об’єднані тим, що виконують завдання, які поки не під силу штучному інтелекту. На сьогодні це близько 300 млн розумників та розумниць у 82 країнах. Саме ці люди відіграють вирішальну роль у перетворенні наших суспільств на середовища з ширшим спектром можливостей, пише американський теоретик урбаністики Річард Флорида у своїй книжці «Homo creativus. Як новий клас завойовує світ» (The Rise of the Creative Class, 2014). Її український переклад вийшов у видавництві «Наш Формат» 2018 року.


CША на першому місці щодо загальної кількості представників креативного класу. Але їхня частка від загальної кількості працівників – лише 35%. Значно вища вона у Сінгапуру (47,3%), Нідерландів (46,2%) та Швейцарії (44,8%), Австралії (44,5%), Швеції (43,9%), Бельгії (43,8%), Данії (43,7%), Фінляндії (43,4%), Норвегії (42,1%) та Німеччини (41,6%).

Charlotta Mellander, Jönköping International Business School
Джерело: Charlotta Mellander, Jönköping International Business School

Двигунами креативної економіки автор називає міста та міські агломерації. Їхній сталий економічний розвиток, за його словами, потребує наявності трьох компонентів: технологій, таланту та толерантності.

Три «Т» економічного розвитку
Технології. Суспільства стають дедалі ефективнішими й продуктивнішими завдяки вдосконаленню програмного забезпечення, робототехніки, біотехнологій та оптимізації процесів виробництва.
Талант. Висококваліфіковані, вправні, амбіційні, освічені та підприємливі люди, – людський капітал, – є рушійною силою змін. Вони не належать до основних фіксованих фондів, як сировина та природні ресурси. Вони не прикуті до якогось одного місця, а мігрують туди, де сприятливіші умови для їхньої самореалізації.
Толерантність. Відкритість до розмаїття (расового, національного, релігійного, сексуального тощо) відіграє важливу роль у формуванні економічних показників. Вона є частиною та передумовою широкого культурного зсуву в напрямку постматеріалістичних цінностей.

Міста, у яких ці три компоненти яскраво виражені, притягують до себе сонми здібних людей і здобувають значну економічну перевагу.

Дуже важливе значення у таких містах мають приятельські стосунки, зазначає Флорида

«Перехід від малих гомогенних громад з тісними внутрішніми взаєминами між людьми до більших і гетерогенніших спільнот зі слабкими зв’язками є фактом сучасного життя», – стверджує він. Як виявив ще під час своїх вже класичних досліджень соціолог Марк Ґрановеттер, коли йдеться про пошук роботи, ці слабкі зв’язки дієвіші за сильні, адже є механізмом для пожвавлення обміну ідеями, мобілізації ресурсів, створення та запуску нового.

Річард Флорида
Річард Флорида. vertikals.se

Вони також допомагають нам вибратися із нашої власної інформаційної бульбашки й подивитися на ту чи іншу проблему з іншого ракурсу.

Щось для кожного

Як казала авторка книги «Смерть і життя великих американських міст» Джейн Джейкобс, видатні міста є не просто монолітами – вони є федерацією різних районів. Коли молоді й перспективні вперше переїжджають до Нью-Йорка, вони, як правило, осідають у веселих та галасливих Іст-Віллиджі, Саут-Слоупі, Вільямсбурґу чи Гобокені, де мешкає багато їхніх ровесників, де доступніша орендна плата і де легко знайти співмешканців. Коли вони починають заробляти трохи більше, то переселяються до Аппер-Вест-Сайду, Трайбеки чи Сохо; ще більші гонорари дають їм можливість перебратися до Вест-Віллиджу чи Верхного Іст-Сайду.

Після одруження та з появою дітей дехто подумує про передмістя

За словами Флориди, сучасних творчих людей вирізняє те, що вони не приймають пропозицій у стилі «так або так». Вони шукають місця, які надають змогу обрати собі надійний дах над головою на різних етапах життя, усвідомлюючи, яке воно мінливе та непередбачуване і що їхні потреби не будуть весь час однаковими.

Таланти мігрують туди, де є умови для їх самореалізації
Таланти мігрують туди, де є умови для їх самореалізації. amsterdameconomicboard.com

«Представники креативного класу бувають різних форм, розмірів, кольорів, різного віку й різних стилів життя. Щоби бути справді успішними, міста та регіони мусять запропонувати щось їм усім», – резюмує Флорида.

Поділитися: