Хед-хантеру у поміч: висока зарплата не врятує від корупції

Хед-хантеру
Питання заробітних плат традиційно є серед найактуальніших тем в дискусіях про ринок праці. Чого чекати у новому бізнес-сезоні кваліфікованим спеціалістам та топ-менеджерам в Україні

Як роботодавцям підготуватися до вирішення питання збалансованих зарплат і як не помилитися у виборі співробітника.

1. Очікування і реалії

Сьогодні ринок праці все ще незбалансований: ми легко можемо знайти спеціалістів приблизно одного рівня кваліфікації, фінансові очікування яких будуть відрізнятись в рази. Це дає можливість роботодавцям не підвищувати кардинально рівень зарплат ще деякий час.

2. Цінності проти корупції

Чимало було сказано з приводу рівня компенсації топ-менеджерів через анонсовані оферти для СЕО деяких державних підприємств та компенсаційні пакети чиновників. Коли за допомогою exeсutive search провайдерів держава почала залучати керівників з комерційного сектора, то розмір зарплати став вкрай важливим для ефективного найму.

Безумовно, фінансова компенсація має відповідати успішним орієнтирам в індустрії і бути не нижче середньо ринкового показника.

Тим не менше, популярний аргумент про те, що висока зарплата вбереже роботодавця від корупції, не витримує критики

На мою думку, між заробітною платою і професійною етикою немає кореляції. Зарплата зазвичай залежить від рівня експертизи, досвіду, але не корелює  з цінностями. Цінності і етика або є, або немає. Адже на саму високу зарплату завжди може знайтись цікава контрпропозиція з боку тіньових структур. Тому біда багатьох організацій, в тому числі державних, у тому, що вони вважають «мегависоку» зарплату запобіжником корупції і будують на цьому свою політику найму.

Але особистість первинна, а цінності – основа особистості. Варто це пам’ятати, коли йдеться про пошук видатного керівника, лідера змін, так само, як і будь-якого іншого співробітника.

3. Зарплата у доларовому еквіваленті

В цілому по ринку середній рівень зарплат в комерційному секторі ще не вийшов на показники 2013 року в перерахунку на доларовий еквівалент. Але 2016, 2017 роки показали позитивну динаміку рівня заробітної плати в гривні як в приватному, так і в державному секторах.  На нашу думку, вона буде продовжуватись, але розраховувати на кардинальні зміни поки рано, адже все залежить від економічного зростання та інвестиційного клімату в державі.

4. Кар’єра за кордоном

Міграція кадрів з України набуває загрозливих масштабів. І це стосується зараз не лише робітничих спеціальностей та некваліфікованих працівників, але й унікальних фахівців, молодих вчених, лікарів, менеджерів в ІТ, інженерів, керівників, підприємців, тощо. Люди, які працюють в міжнародних компаніях, все більш відкриті до пропозицій продовжувати кар’єру за кордоном і не планують повертатись в Україну. Людський капітал – найважливіший ресурс будь-якої держави. І слід розуміти, що жодна країна не досягла сталого економічного розвитку при відтоку трудових ресурсів.

5. Дефіцит кадрів

Безумовно, є індустрії, що зараз переживають «підйом» і ті, де поки іде спад або стагнація. В Україні  агробізнес, ІТ, фармацевтика і комерційна медицина, рітейл – ті галузі, що розвиваються. І тут за спеціалістів іде боротьба і зростають компенсаційні пропозиціі для найбільш затребуваних категорій персоналу. Один з показових кейсів – ситуація у фармацевтичному маркетингу. Фінансові пропозицій для маркетологів тут виросли  майже вдвічі за останній рік, проте на ринку все одно спостерігається їх дефіцит. Тоді як вакансій для керівників з продажу в тій же фарміндустрії набагато менше, і хороших спеціалістів надлишок.

6. Експансія українського бізнесу

Окрема тема – малий бізнес. Різноманітні стартапи в сфері послуг для бізнесу та населення, невеликі виробництва, освітні проекти з’являються зараз у великій кількості, їхня прибутковість і довговічність під питанням. Але вони є ефективними площадками для спеціалістів, тут можна отримати різнобічний досвід. Крім того, завдяки цим проектам зменшується загальний рівень безробіття і зростає рівень підприємницької культури в Україні.

Жорстка конкуренція стимулює компанії розвиватись, інвестувати в людей і рухатись на нові ринки. Ми з радістю спостерігаємо експансію українських бізнесів  в Азії, Казахстані, Грузії, ЄС, хоча хотілося б, щоб  підприємці бачили своє майбутнє в нашій державі.

7. Практики, захоплені роботою

Цікаво, що сьогодні на ринку праці як ніколи багато особистої інформації про PR співробітників. З’явилася когорта «топів», які занадто  активно демонструють свою компетентність, затребуваність і відповідно дуже високу вартість.  Втім, їхня реальна продуктивність часом далека від цієї реклами.

Це в першу чергу стосується індустрій, що розвиваються і трансформуються: агро, ІТ, державні підприємства,  державні установи. Популярність в соціальних мережах , членство в елітарних бізнес клубах і перманентні публічні лекції  не завжди свідчать про виняткову продуктивність «топа». Отже, якщо шукаєте стратегів чи операційних керівників, не зачаровуйтесь «формою», фокусуйтесь на «змісті» і реальних результатах кандидата на посаду.

Тут доречно згадати тезу з «Good to Greate» Джима Коллінза: керівники «п’ятого рівня» (ті, що реально можуть провести компанію шляхом унікальних трансформацій і досягти видатних результатів) не зациклені на власному PR, не публічні, якщо того не вимагає їх діяльність. Вони скромні, але досить жорсткі і послідовні у відданості задачам.

З власного хед-хантингового досвіду можу сказати, що найбільш бажані кандидати – спеціалісти практики, які, як правило, захоплені своєю роботою, а не власним просуванням і тусовками. Особистий PR ефективний для продажу консалтингових послуг і незамінний в політиці, але для операційних бізнес менеджерів він необов’язковий.

8. Управління ризиками

Отже, адекватна аналітика, дослідження запиту та пропозицій,  відслідковування досвіду успішних компаній, прогнозування та управління ризиками – ось, напевне, найпростіші інструменти для того, щоб  роботодавці завжди були підготовлені в питаннях збалансованих зарплат. Ми мусимо розуміти, що рівень  компенсації завжди має об’єктивне обґрунтування – це показники ефективності компанії, та ринкові показники, що існують в індустрії.

Поділитися: