Характер та кар’єра: чи можуть вони заважати одне одному. Частина I

Якості характеру можна умовно розділити на три групи. У першій – риси характеру, які оточуючим не подобаються – наприклад, схильність до зміни настроїв. Або цинізм і скепсис, що заважають будувати довірливі стосунки. Або пасивна агресивність, тобто манера маскувати ворожість і навіть підкилимні інтриги ввічливістю і коректністю.

Якості, виділені в другу групу, навпаки, залучають. Часто вони притаманні впевненим в собі, харизматичним лідерам, які легко набирають прихильників і мають здатність «управляти своїм начальником». Але і у них є зворотний бік: така людина переоцінює свою значущість. Інший приклад – апломб на межі зверхності. Або азарт в роботі, супроводжуваний непомірним апетитом до високих ризиків.

До третьої групи якостей належать ті, що цілком органічні у підлеглих, але навряд чи доречні у керівника.

Впевненость у собі важлива для підприємця. Shutterstock

Так, старанний менеджер справляє враження на боса педантичною увагою до деталей, але в якості начальника може бути схильний до мікроменеджменту і зациклений на дрібницях.

Відданий співробітник шукає схвалення свого боса і без роздумів виконує його вказівки.

Не всі негативні якості однаково небезпечні. За результатами дослідження, в якому взяли участь 4372 людини, що працюють в різних галузях, відштовхуючі риси стійко погано впливають на ставлення до роботи, на якість управління, прийняття рішень та міжособистісні зв’язки (це відображали і показники, і низькі оцінки за методом 360 градусів).

Привабливі якості іноді мали позитивний ефект

Так, театральний керівник, який завжди в центрі уваги, часто отримує більш високу оцінку від свого боса, ніж його більш замкнуті колеги. Самовпевнений частіше домагається результатів як підприємець. Збиток, що випливає від негативних рис, може бути різним: азартний, схильний до ризику керівник може погубити компанію одним імпульсивним рішенням, якщо на нього натиснули щодо фінансових результатів, а емоційний – поставити хрест на своїй кар’єрі, піддавшись нападу люті у всіх на очах.

Повна відсутність цих якостей, до речі, також сприймається як недолік. Занадто спокійного, врівноваженого, м’якого керівника, якого ніщо не заводить і не виводить з себе, вважають нудним і не здатним надихнути співробітників. Сенс не в тому, щоби викорінити якісь риси, а в тому, щоби керувати ними. Найкраще – золота середина.

Характер та кар’єра: як виявити свої недоліки. Частина III

 

Література:

Robert B. Cialdini, The Psychology of Persuasion, 1984

Поділитися: