Х’юстон, у нас все ОК: 3 книги про те, як космос навчив астронавтів жити на Землі

266
Shutterstock
Чого навчає перебування у космосі, і як ці знання можна використовувати в житті

За останні 56 років на орбіті побували лише 560 людей. Багатьом з них довелось прожити у невагомості більше року. За цей час вони не лише проводили досліди та працювали, а і засвоювали нові вміння.

K.Fund Media рекомендує три книги, у яких астронавти розповідають про своє життя на Землі та у космосі.

«Посібник астронавта по життю на Землі. Чого навчили мене 4000 годин на орбіті», Крістофер Хедфілд

2017

Коли Крістоферу Хедфілду виповнилось 9 років, він почав марити космосом. Але тоді хворобливий хлопчина, що панічно боявся висоти, і мріяти не міг про те, що стане астронавтом. На сьогодні він провів на орбіті 4 тис. годин. У книзі «Посібник астронавта по життю на Землі» Крістофер розповідає, як потрібно працювати над собою, щоб досягати поставлених цілей.

Багато уваги автор приділяє тому, як астронавтів готують до польоту. Наприклад, щоб навчитись виживати у стресових ситуаціях, космічну команду відправляють на безлюдні острови, де вони грають у аналог гри «Останній герой».

Також Хедфілд ділиться історіями про повсякденне життя на МКС. «У невагомості навіть найпростіші завдання – такі, як обрізання нігтів – стають пригодою», – пише астронавт. Один із найцікавіших моментів у книзі – описи позаштатних ситуацій, що траплялись на борту космічної станції. Якось, наприклад, у скафандр Крістофера потрапила крапля миючого засобу, і ледве не вбила його. Вийти з ситуації допоміг принцип, який Хедфілд засвоїв під час свого першого польоту: «Тренуйся, завжди будь підготований, і вивчай все – зайвим точно не буде».


«Верхи на ракеті: Обурливі історії астронавта шатла», Майкл Маллейн

2017

Майк Маллейн – американський астронавт, пілот шатлу «Діскавері». Книга «Верхи на ракеті» зображує астронавтів не безстрашними героями, а простими людьми. Маллейн відверто розповідає про те, як члени команди бояться померти у космосі та нервують через постійні відстрочки запуску ракети. Астронавт багато пише про атмосферу у колективі космічної команди та навіть про інтимні зв’язки на орбіті.

Його мемуари неоднозначно сприйняли у NASA, адже автор не добирав слів, коли писав про них. Зокрема, у книзі він звинуватив космічну агенцію у загибелі членів екіпажу корабля «Челенджер».

Маллейн розповідає, що космос навчив його сподіватись лише на Бога та на себе. «Бог оберігає дітей, п’яних та астронавтів»,– пише він. У книзі є безліч прикладів, коли екіпажу шатлу дивом вдалось вижити. Під час одного з приземлень, у корабля почала руйнуватись обшивка, втім у NASA відповіли, що все добре. Зрештою з’ясувалось, що у центрі керування польотами інформацію про стан корабля отримували з чималим запізненням. Та шатлу все-таки вдалось приземлитись – із 700 пошкодженнями.


«З космосу кордонів не видно», Рон Гаран

2015

Рон Гаран – американський астронавт, що облетів  Землю 2842 рази та провів у космосі 171 день. Його книга – корисна інструкція для всіх, хто хоче навчитись вести переговори із закордонними партерами. Він описує численні ситуації, коли доводилось знаходити спільну мову з космонавтами із 15 країн світу. Гаран розповідає, що сварки у космосі неприпустимі, адже від злагодженості роботи команди залежить життя усього екіпажу.

Вміння спокійно обговорювати будь-яку проблему він назвав «орбітальною точкою зору». Більша частина книги присвячена не космосу, а Землі. На прикладі вирішення негараздів у невагомості астронавт пропонує вирішувати усі земні труднощі. «Я подумав, яким став би світ, наскільки менше було б у ньому проблем, якби ми зрозуміли, як досягти такого ж рівня співпраці в наших взаєминах на Землі, як у космосі», – пише автор.

Поділитися: