Губка проти нафти та брати по розуму: наукові відкриття початку року. Частина I

212
Shutterstock
Що приніс науковій сфері початок 2017-го: нарешті ми зможемо «почистити океани» та серйозно зайнятися пошуком позаземних цивілізацій.

Розумна губка

Існує така аксіома: всі значні забруднення океану пов’язані з нафтою. І це не лише аварії танкерів і платформ, а й тривіальне миття трюмів, в результаті якого десятки мільйонів барелів нафти щороку зливаються в воду. З нафтовими плямами борються двома способами: їх або спалюють, або збирають спеціальними губками. І ось спеціалісти Аргонської національної лабораторії при Міністерстві енергетики США, здається, здійснили прорив: губки нового покоління Oleo Sponge всотують нафту й продукти переробки не лише на поверхні океану, а й під водою.

Після цього губку віджимають на спеціалізованих станках, і її можна знову використовувати. Але головна фішка полягає в тому, що науковці «навчили» пінополіуретан не всотувати воду, «надаючи перевагу» маслянистим рідинам. Під час сотень випробувань Oleo Sponge показала, що може поглинати нафту, продукти переробки, дизельне паливо й найрізноманітніші види оливи: матеріал «налаштовується» на будь-яку рідину.

Білосніжка та сім гномів: нова планетна система

Одне з головних відкриттів 2017 року нам принесли співробітники агентства NASA. Вони виявили, що довкола ультрахолодного М-карлика TRAPPIST-1 на відстані усього лише 40 світлових років від нас обертаються аж сім планет. Тобто, коли Земля остаточно «налетить на небесну вісь» під гнітом цивілізації, яка пожирає ресурсів на півтори такі планети, як наша, людство не загине. Замість того можна буде за один мах втілити в життя сценарій фільму «Інтерстеллар», не розмінюючись на чорні діри (там жити справді неможливо) та інші крижані кульки в різних кінцях всесвіту.

Коли Земля «налетить на небесну вісь» під гнітом цивілізації, людство не загине

Але якщо серйозно, то це відкриття стало важливим кроком у пошуку позаземного життя, а також справить велетенський вплив на науку. По-перше, мінімум дві планети з семи не вкриті воднем.

Це означає, що вони не складаються з газу, як, наприклад, безперспективний з точки зору заселення Юпітер, а є твердими, як Земля чи Марс. По-друге, як мінімум на трьох із них обіцяють знайти не тільки воду, а й озон і метан, комбінація яких означає життя. По-третє, М-карлик проживе набагато довше від нашого Сонця, себто це життя має шанси розвиватися без локальних катастроф на кшталт вигорання зірки.

І, нарешті, по-четверте, науковці можуть порівнювати свіжі планетарні системи не лише з Сонячною, але також системою TRAPPIST-1, що допоможе більше дізнатися про еволюцію небесних тіл. До того ж, у Всесвіті багато ультрахолодних карликів, а тому, вивчаючи цю систему, ми заразом дізнаємося більше про інші, схожі на неї. І знаходиться TRAPPIST-1 — достатньо близько, щоб можна було все ретельно розгледіти.

Другу частину матеріалу читайте тут.

Поділитися: