Як працюють гроші: 6 притч з бестселера «Найбагатший чоловік у Вавілоні»

1758
patheos.com
Уривки з популярної уже майже 100 років книги Джейсона Клейсона

Джордж Клейсон – відомий американський бізнесмен. На початку XX століття він заснував компанію Clason Map. Завдяки роботі компанії з’явився перший атлас шляхів Сполучених Штатів і Канади. Втім, впізнаваність та слава прийшли до Клейсона у 1926 році. Тоді вперше було опубліковано його книгу «Найбагатший чоловік у Вавилоні». Робота викликала нечуваний резонанс та стала настільною для усіх бізнесменів того часу.

Причина – неймовірна подача автора. Він створив притчі про гроші та стилізував їх під вавилонські історії. «У світі все змінюється, але закони грошей – це істина, що непідвласна часу», – писав Клейсон. Через 90 років після публікації, книга не втрачає актуальності і популярності. На сьогодні продано більше 2 млн примірників.


Також «Найбагатший чоловік у Вавилоні» одна із небагатьох книг, що входить у топ-продажів Amazon ще з року заснування сервісу – з 1994.
K.Fund Media першим публікує уривки з українського видання книги, що вийшло минулого року у видавництві «Наш Формат».

Ось шість законів грошей, які допоможуть правильно накопичувати, інвестувати та заробляти у будь-якій сфері.

1

Правило десятини

Чи не платиш ти гроші садівникові, шевцю? Чи не купуєш за гроші їжу? Чи можеш прожити у Вавилоні, не витрачаючи грошей? Чи можеш показати щось із того, що заробив минулого місяця? А торік? Дурню! Ти платиш усім, окрім себе. Ти нерозумний, бо працюєш на інших. Ти нічим не відрізняєшся від раба, який працює на господаря за їжу та одіж. Якби ти залишав собі десятину із заробітку, скільки в тебе нагромадилося б за десять років?

Кожна золота монета, яку ти зберігаєш, — це твій раб, що працюватиме на тебе

Кожний зароблений ним мідяк — це його дитина, що також може заробляти тобі гроші. Якщо ти станеш багатим, твої заощадження мають заробляти тобі гроші, так само мають чинити їхні діти, і всі вони разом мають дати тобі той достаток, якого ти так прагнеш.

2

Кар’єрний шлях

Аркаде, — продовжив Алгаміш, — ти добре засвоїв науку. Спочатку звик жити на менші кошти, ніж заробляв. Потім ти навчився йти за порадою лише до тих, хто із власного досвіду знає, що порадити. Врешті-решт змусив золото працювати на тебе. Ти навчився заробляти гроші, нагромаджувати і використовувати їх. Це означає, що ти можеш обійняти відповідальну посаду.

3

Ріст багатства

Багатство росте, коли люди докладають зусиль, — відповів на це Аркад. — Якщо багатир будує собі новий палац, чи зникає золото, яким він за нього платить? Ні, частку має каменяр,частку — робітник та художник. Усі, хто працює над зведенням палацу, мають із нього частку грошей.

Shutterstock

Але, коли палац готовий, чи не коштує він усіх цих грошей? А земля, на якій він стоїть, — чи не коштує вона більше через цей палац?  А земля, що межує з палацом, — чи не коштує вона більше через нього?

Багатство зростає дивовижним чином. Ніхто не може провістити, що воно закінчиться. Чи не звели фінікійці великі міста на голих берегах на те багатство, що отримали з морської торгівлі?

4

Життя на повну

Насолоджуйтеся життям, поки ви тут. Не перенапружуйтеся, не намагайтеся заощадити забагато. Якщо без напруження можете відкладати десяту частину заробленого, нехай так і буде. В усьому іншому живіть за доходами й не дозволяйте собі стати скнарою, не бійтеся витрачати. Життя гарне й щедре, коли в ньому є гарні речі та джерела задоволення.

5

Думки про майбутнє

Чоловік, який, розуміючи закони багатства, постійно отримує надлишок, має подумати про майбуття. Йому варто подбати, куди вкласти гроші чи як створити запаси, які надійно існуватимуть багато років і зможуть дати дохід, коли настане той день, який він мудро передбачив. Щоб подбати про майбутнє, можна купувати домівки й землі. Якщо мудро обирати їх за корисністю та ціною в подальшому, вони не подешевшають, а дохід від їхнього використання чи продажу стане неабияк у пригоді.

6

Сповідь лихваря

Скриня каже, що найбезпечніше позичати тим, у кого майно коштує більше, ніж вони в мене просять. У таких людей є землі, коштовності, верблюди чи інше, що можна продати, щоб виплатити борг. Деякі пам’ятні речі, що мені давали, — це коштовне каміння, воно коштує більше, ніж позика. Дехто обіцяв розрахуватися зі мною майном, якщо борг не вдасться виплатити. У таких випадках я певен, що моє золото повернеться до мене разом із відсотками, бо позика забезпечується майном.

Є інші люди. Вони здатні заробляти гроші. Вони схожі на тебе: працюють або прислужують і отримують за це гроші. У них є дохід, і якщо вони живуть чесно й не зазнають невдачі, знаю, що вони також повернуть золото, яке я їм позичив, а також відсотки, на які я маю право. Такі позики забезпечені людським старанням.

Shutterstock

Буває й таке: у людей немає ані майна, ані підтвердженого джерела заробітку. Життя важке, тож завжди будуть люди, що не зможуть до нього прилаштуватися. Не найкращий варіант, але цим людям я теж позичаю, хоч це може бути самий лише дріб’язок. У цьому разі моя скриня може мене в майбутньому засудити, якщо поручителями за такою позикою не стануть добрі друзі позичальника, які підтвердять, що він достойна людина.

З книги «Найбагатший чоловік у Вавілоні» можна дізнатися про основні закони створення капіталу окремими людьми чи компаніями. З цілими країнами – усе складніше. Від чого залежить багатство держав та народів? Ось 5 книг про те, що робить країни успішними.

Поділитися: